مراقب لاشخورها باشیم

این تصویر بخشی از مقاله نشریه معتبر "گاردین" است که سال گذشته در اولین روز ژانویه به چاپ رسید و در آن از "لاشخورهایی" که برفراز ایران درپروازند، سخن گفته شد. 

گاردین، دی ماه سال گذشته و به هنگام برپایی اعتراضات مردم علیه گرانی و بیکاری و تورم در شهرهای مختلف وقتی طبق معمول پای خارج نشین ها با هدایت ترامپ و نتانیاهو و جان بولتون و امثال آنها به میان آمد که هرکدام مدعی رهبری مردم معترض بودند و سپس نفوذی ها وارد میدان شدند و با به آتش کشیدن ماشین ها و اتوبوس ها و پاسگاههای انتظامی و مراکز نظامی، اعتراض را به اغتشاش تبدیل کردند، طی مقاله جالبی نوشت:

"دشمنان فراوان ایران در منطقه و خارج از منطقه، مانند لاشخورهایی که در بیابان‌ها و در اوج آسمان چرخ می‌خورند، با چشمان باز و گشاده خود که انتظار طعمه‌ای را می‌کشند، با دقت نظاره‌گر اتفاقات و اعتراضات اخیر در تهران و شهرهای مختلف ایران هستند."

"سیمون تیسدال"، ستون نویس روزنامه گاردین در آن مطلب با صحنه‌سازی فوق اینگونه بیان کرده بود:

"هرگونه تضعیف حکومت مرکزی در ایران با توجه به افزایش تنش‌های میان ایران و عربستان، می‌تواند به یک تعارض گسترده منجر شود."

وی در توضیح استدلال خود نوشت:

"امیدها در آمریکا و اسرائیل برای آن‌که این اعتراضات اخیر منجر به فروپاشی نظام در ایران شود، به شکلی آشکار بیان شده است؛ هرچند ظاهراً خیلی زودرس و نابالغ است، اما هرگونه تضعیف یا فروپاشی نظام در ایران، می‌تواند به یک تعارض منطقه‌ای فوق‌العاده خطرناک منجر شود.

در ادامه مقاله گاردین آمده بود:

"...اکنون ایران یک بازیگر تعیین‌کننده در عراق بعد از صدام حسین، سوریه و لبنان است. این مسأله منجر به خشم و ناراحتی زیادی شده است، ...(خصوصا) در عربستان سعودی که قدرت رقیب در مقابل ایران است. قبلاً مقامات ایرانی، عربستان سعودی را متهم به آتش افروختن در خلال این اعتراضات کرده‌اند، وقتی فرماندار لرستان گروه‌های تکفیری را در این خصوص شماتت کرد و خبر از دخالت سرویس‌های اطلاعاتی خارجی داد، کدهایی در سخنانش متوجه عربستان سعودی بود.

گاردین اضافه کرده بود:

"...بن سلمان (ولیعهد عربستان) حمایت قوی و مستقیم دوست نزدیکش جرد کوشنر را دارد؛ داماد ترامپ و مشاور او در امور خاورمیانه. از سوی دیگر، دشمنی ترامپ نسبت به ایران و آرزوی او برای دیدن فروپاشی نظام ایران نکته مخفی نیست...چیزی که باعث تعجب است، با این خیزش ناگهانی اعتراضات در ایران، ترامپ و مایک پنس معاونش، اظهار امیدواری کرده‌اند که نظام ایران فروبپاشد... همچنین سیاستمداران اسرائیل بسیار مشتاق تغییر رژیم ایران هستند... اما یک ایران تضعیف‌شده و زخم‌خورده می‌تواند به‌ سرعت از کنترل خارج شود. همچنین به‌ سرعت می‌تواند از یک متحد قابل‌اعتماد برای سوریه، لبنان، عراق، ترکیه و روسیه، به یک شریک نامطمئن تبدیل شود... در نتیجه همه این‌ها، حلقه دوستان آمریکایی، سعودی و اسرائیلی باید به ‌شدت مراقب آنچه آرزوی آن را می‌کنند باشند!

آنچه 7 ماه پیش در نشریه "گاردین" هشدار داده شد، مجددا در صحنه امروز کشور رویت می شود. آنچه در این 6-7 ماه رخ داد یعنی انفعال و ناکارآمدی اغلب مسئولین اجرایی و قانون گذار، وضعیت اقتصادی مملکت را به اوج نابسامانی رسانده و مردم جان به لب رسیده در میان سکوت مرگبار این به اصطلاح مسئولین که 5 سال ملت را الاف و سرگردان پدیده ای به نام "برجام" کردند، باز به خیابان ها آمده اند تا از ظلم و تبعیض و بی عدالتی و بیکاری و گرانی و تورم شکایت کنند. اما بازهم همان "لاشخورها" در بالای سر این اعتراضات در پروازند، اعلامیه می دهند و بیانیه صادر می کنند و فراخوان می دهند. زباله ها و تفاله هایی که ملت ایران یک بار آنها را از مملکت بیرون ریخته و دستشان تا مرفق به خون همین مردم رنگین است، کارنامه ای سیاه از خیانت و خباثت و ظلم و جنایت دارند و هیچکدام هم چشم دیدن آن دیگری را ندارد. یکی خود را همچنان شاه ایران می خواند و دیگری رییس جمهور خودخوانده مقاومت و آن یکی نخست وزیر منتخب و جمعی از پس مانده های ریز و درشت هم به دنبال آنها تا از اعتراضات به حق و گلایه ها و رنج این ملت سوء استفاده کنند. عروسک گردان این معرکه هم جرثومه هایی همچون ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان و اعوان و انصارشان که روی همه چنگیزها و هیتلرهای تاریخ را سفید کرده اند. حقیقتا عنوان "لاشخور" که سال گذشته نشریه "گاردین" برای این کلکسیون اراذل به کار برد، مناسبترین صفت ممکن بود.

بعید می دانم هیچیک از مردمی که برای فریادکردن دردها و خواسته های مشروعشان به خیابان ها آمده و می آیند، دل خوشی از این جماعت "لاشخور" داشته یا به آنها امیدی بسته باشند پس مراقب باشیم که در حین اعتراض و انتقاد و گلایه، این لاشخورها و اذنابشان داخل جمع تان نشده و از شما سوء استفاده نکنند.

/ 0 نظر / 151 بازدید