تصویری که می توانست گذشته و آینده ایران باشد

فیلم مستند "تهران-دمشق" فرصت مناسبی است برای فکر کردن به آنچه قرار بود در ایران اتفاق بیفتد و آنچه در سناریوی اندیشکده های غربی برای آینده ایران در نظر گرفته شده است. سید محمد علی صدری نیا پس از فیلم مستند "فائم مقام"، بار دیگر مخاطبانش را در برابر واقعیاتی تلخ و تکان دهنده قرار داده که دیگر مانند آنچه در فیلم "قائم مقام" روی می داد، فقط به گذشته متعلق نبوده، بلکه سناریوی امروز و فردای دشمن تاریخی این ملت است برای فروپاشی و نابودی این سرزمین و اضمحلال مردمش.

مستند "تهران – دمشق" با تصاویری تاسف باری از امروز سوریه و شهرهایی مانند دمشق و حلب و حمص و دیرالزور و ... آغاز می شود، بی شباهت به خرابه های باستانی نیست تنها تفاوتش، تعداد طبفات و ساختار امروزی است که اغلب مانند کاغذ برروی هم دیگر تا خورده اند. نریشن می گوید بیش از 400 هزار کشته و مفقود، حدود 7 میلیون آواره و 80 هزار نقص عضو و خرابی و خرابی و خرابی برای کشوری که پیش از این در حال پیشرفت بود و حالا بایستی سالیان سال تلاش کند تا فقط خرابی ها جبران شود و میلیون ها کشته و مجروح و آواره و دهها میلیون نفرکه دچار خسارات روحی شدند و هیچگاه جبران نخواهند پذیرفت.

فیلم مستند "تهران-دمشق" در اینجا نقبی می زند به گذشته نزدیک که چه شد، کار به اینجا رسید. به سالهای 2010و 2011 (1389 و 1390) می رود؛ همان سالهایی که دیگر ماجرای فتنه پس از انتخابات 1388 ایران به انتهای خود رسیده بود. در همین زمان به دنبال شایعه ای مبنی بر دستگیری و شکنجه گروهی از دانش آموزان در شهر مرزی درعا (که در همین فیلم مستند، یکی از مخالفان رژیم سوریه به آن شایعه می خندد)، تظاهراتی ظاهرا مسالمت آمیز شروع می شود و بعد درگیری و سپس گسترده شدن تظاهرات و راهپیمایی هایی با عنوان مطالبات اقتصادی و فراخوان های نامعلوم در شبکه های اینترنتی مثل فیس بوک و توییتر و راهبری رسانه هایی همچون "بی بی سی" و بعد رخنه گروهی مشکوک به درون این راهپیمایی ها و حمله به مراکز نظامی و امنیتی و به میدان آمدن گروههای مسلح با حمایت عربستان و ترکیه و .... و بالاخره جولان گروهک تروریستی تکفیری با نام "دولت اسلامی عراق و شام" و با عنوان اختصاری (ISIS) یعنی همان داعش.

دیری نمی گذرد که داعش با کمک آمریکا و عربستان بخش عظیمی از خاک سوریه را اشغال کرده و به پشت دروازه های دمشق می رسد. همه چیز به هم ریخته، کشور در حال فروپاشی است. کشورهای غربی در آستانه جنگی همه گیر علیه مردم سوریه ارتش های خود را سامان داده اند و ....

اما در اینجا مستند "تهران- دمشق" خیابان هایی از تهران را از بالا را نشان می دهد که در آتش می سوزد و می گوید اینجا دمشق و سوریه نیست، اینجا تهران و ایران است. گروهی در حال پرت کردن کوکتل مولوتوف هستند، تصاویری از اغتشاشات دی ماه 1396، در برخی شهرستان ها به مراکز نظامی حمله می شود. اعتراضات صنفی و اقتصادی به شعارهای براندازانه آلوده می شود و همان رسانه های بیگانه مانند بی بی سی و شبکه های به اصطلاح اجتماعی اینترنتی، خط می دهند و محل برگزاری تجمعات را تعیین می کنند. شبکه الجزیره و روزنامه گاردین کاشف به عمل می آورند که بیشتر پیام ها و خبرهای تجمع و دعوت به اغتشاش از پایگاههای گروهک تروریستی مجاهدین خلق در آلبانی و همچنین مراکزی در عربستان پخش می شود.

فیلم مستند "تهران- دمشق" را باید دید و عبرت گرفت. پس از دیدن این فیلم است که احتمالا متوجه خواهیم شد، امروز ما می توانستیم موقعیت دمشق و حلب و حمص و مردم سوریه را داشته باشیم با میلیون ها تن کشته و مجروح و آواره و شهرهایی درهم پیچیده و مخروبه. و البته آمریکا و اسراییل و عربستان و ... همچنان در صدد هستند چنان موقعیتی را به ما تحمیل کند. آنها اینک در موقعیت تهاجم حداکثری هستند. ضمن اینکه افراد و گروههایی در داخل کشور چه در دستگاههای دولتی و یا غیر دولتی خواسته یا ناخواسته با آنها همراهی می کنند. هوشیار باشیم!

/ 0 نظر / 46 بازدید