و شهید قلب تاریخ است

شرح عکس: صفحه اول رسانه انگلیسی الجزیره درباره راهپیمایی امروز تهران: دریایی از عزاداران در تهران فریاد انتقام برای ترور سردار سلیمانی سر دادند


استاد شهید مرتضی مطهری درباره شهید می گوید:

مثَل شهید مثَل شمع است كه خدمتش از نوع سوخته شدن و فانی شدن و پرتو افكندن است، تا دیگران در این پرتو كه به بهای نیستی او تمام شده بنشینند و آسایش بیابند و كار خویش را انجام دهند. آری، شهدا شمع محفل بشریت اند؛ سوختند و محفل بشریت را روشن كردند. اگر این محفل تاریك می ماند هیچ دستگاهی نمی توانست كار خود را آغاز كند یا ادامه بدهد.

 

اما مرحوم دکتر شریعتی شهید را "قلب تاریخ" می داند و چنین توضیح می دهد:

و شهيد قلب تاريخ است، هم‌چنان‌كه قلب به رگهاي خشك اندام، خون، حيات و زندگي مي‌دهد...شهيد همچون قلبي، به اندام‌هاي خشك مرده بي‌رمق اين جامعه، خون خويش را مي‌رساند و بزرگ‌ترين معجزه شهادتش اين است كه به يك نسل،‌ ايمان جديد به خويشتن را مي‌بخشد. شهيد حاضر است

اگرچه همواره مصادیق سخنان استاد مطهری را در جامعه می دیدم که چگونه راه و یاد شهداء جامعه را جلا می بخشد و آن را روشن می کند، همان سخنی که شهید را مثل شمع می داند و روشنی بخشیدن از نوع "سوختن و فانی شدن و پرتو افکندن" اما  امروز به چشم خود معنای جمله مرحوم دکتر شریعتی را به چشم دیدم.

دیدم جامعه ای که تا چند روز پیش خسته و رنج دیده از فشارهای اقتصادی چند سال اخیر و بی مسئولیتی و ناکارآمدی مدیران و دولتمردان خون دل می خورد، از بی عدالتی ها و اختلاس ها و حقوق های نجومی و رانت های به اصطلاح آقا زاده ها دلش خون بود از به تعطیلی کشاندن اقتصاد سرزمینی غنی و ثروتمند براساس توهمی به نام برجام و از بیکاری و تورم و عصبانی بود، از خنده های نابجای برخی مسئولین و به هدر دادن فرصت های کشور و فرصت هایی که در اختیار بیگانگان قرار می دهند، سر درگریبان بود و غمگین و غمزده و .... ولی امروز از 5 صبح به خیابان آمده بود، سرحال و با نشاط، همه آمده بودند حتی آنان که در حوادث آبان ماه به هر نحو آسیب دیده بودند (و همین مسئله تعجب و خشم رسانه های بیگانه را برانگیخته بود)

همه سرحال بودند از 5-6 صبح تا همین الان که نزدیک 5 بعد از ظهر است، هنوز سرپا و پرشور به دنبال پیکرپاک سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر یاران شهیدش سر از پا نمی شناسند. در هیچیک از راهپیمایی های گذشته چنین جمعیتی مشاهده نشده بود، چه کسی به جز رهبر فرزانه انقلاب فکر می کرد در چهل و یکمین سال انقلاب با همه مشکلات و سختی ها و عسر و حرج ها، چنین حماسه ای به وقوع بپیوندد؟ چه کسی فکر می کرد علیرغم این که تا چند روز پیش گرد یاس و ناامیدی در جامعه تزریق می شد، امروز به یکباره همه چیز طراوت و تازگی بیابد انگار که تازه متولد شده است .

اگرچه این ماجرا از همان روز شهادت سردار حاج قاسم و سپس تشییع باشکوه در کاظمین و کربلا و نجف مشخص بود و سپس آن استقبال باورنکردنی در اهواز که خبرنگار "بی بی سی" را وادار به اعتراف کرد که تاکنون اهواز چنین جمعیتی به خود ندیده بود و مراسم مشهد که همه را به شگفتی واداشت و بالاخره امروز در تهران که مردم سنگ تمام گذاشتند.

خبرنگار الجزیره انگلیسی نوشت دریایی از انسانها موج می زد و خبرنگار نیویورک‌تایمز در پیامی توئیتری تاکید کرد: مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران آغاز شد. میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها هستند. دریای بی پایان مردم از ساعت ۶ صبح [به خیابان‌ها آمده‌اند]. در ۲۵ سال گذشته هرگز چنین مراسمی دیده نشده است.

اغلب رسانه های خارجی آن را با مراسم تشییع پیکر امام مقایسه کرده اند که در رکوردهای گینس به عنوان پرجمعیت ترین تجمع تاریخ به ثبت رسیده است.

خون سردار و یاران شهیدش به رگ ها و اندام های خشک و بی رمق جامعه ما تزریق شد تا یک نسل ایمان تازه ای بیابد. تا همچنان در یک فرآیند بی سابقه تاریخی پس از گذشت چهل و یکسال همچنان پابرجا تر و پرنفس تر و بااراده تر بر آرمان های انقلابش تاکید کند، چنانچه آن پسر خردسال، لباس نظامی حاج قاسم را بپوشد که من هم یک قاسم سلیمانی هستم و آن دختر نوجوان پرچم سرخ حسینی را برافرازد و درخواست انتقام سخت کند و آن مرد و زن میانسال با پیشانی بند های قرمز و سبز اصرار بورزند که ما همچنان ایستاده ایم اگرچه به عملکرد دولتمردان معترضیم، اگرچه به گرانی و بیکاری و تورم اعتراض داریم، اگرچه به اختلاس ها و حقوق های نجومی ها و بی عدالتی ها و رانت خواری ها معترض هستیم. اگرچه به خاطر 6 سال معطل نگه داشتن اقتصاد کشور پای توهمی به نام "برجام" و انواع و اقسام خودباختگی و حقارت تحت عنوان مذاکره با کدخدا و نوچه هایش انتقاد داریم و خواستار پاسخگویی مسئولین هستیم. خواستار مسئولیت و مدیریت امثال حاج قاسم سلیمانی بر دولت و دستگاههای اجرایی هستیم.

به راستی در کجای تاریخ و کدامین سرزمین اینچنین، فقدان یک فرمانده نظامی، زن و مرد و بچه و بزرگ و کوچک و پیر و جوان را مویه کنان به خیابان ها می ریزد؟ اگر فرماندهانی هم بودند که مرگشان باعث تاسف و حزن برخی از مردم کشورشان شد به دلیل مقامات سیاسی شان بود مانند ژنرال دوگل. اما سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می گفت من فقط یک سرباز هستم و وصیت کرده که برروی سنگ مزارش نیز چنین بنویسند. او سرباز اسلام و ایران بود و هست. هیچ ادعایی نداشت اگرچه بسیار سیاستمدارتر از اکثر مدعیان سیاست بود.  


/ 0 نظر / 1202 بازدید