رفراندوم انقلاب پس از 41 سال

ورق بزنید


تششیع پیکرهای پاک سردار و یاران شهیدش، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب بود. در واقع رفراندوم مجددی برای انقلاب اسلامی آن هم پس از 41 سال به شمار رفت. جامعه ای که خسته و رنج دیده از فشارهای اقتصادی چند سال اخیر و بی مسئولیتی و ناکارآمدی مدیران و دولتمردان خون دل می خورد، از بی عدالتی ها و اختلاس ها و حقوق های نجومی و رانت های به اصطلاح آقا زاده ها دلش خون بود از به تعطیلی کشاندن اقتصاد سرزمینی غنی و ثروتمند براساس توهمی به نام برجام و از بیکاری و تورم و عصبانی بود، از خنده های نابجای برخی مسئولین و به هدر دادن فرصت های کشور و فرصت هایی که در اختیار بیگانگان قرار می دهند، سر درگریبان بود و غمگین و غمزده و ....

ولی آن روز از 5 صبح به خیابان آمد، سرحال و با نشاط، همه آمده بودند حتی آنان که در حوادث آبان ماه به هر نحو آسیب دیده بودند (و همین مسئله تعجب و خشم رسانه های بیگانه را برانگیخته بود) همه سرحال بودند از 5-6 صبح تا نیمه های شب، هنوز سرپا و پرشور سر از پا نمی شناختند.

در هیچیک از راهپیمایی های گذشته چنین جمعیتی مشاهده نشده بود، چه کسی فکر می کرد علیرغم این که تا چند روز پیش گرد یاس و ناامیدی در جامعه تزریق می شد، آن روز به یکباره همه چیز طراوت و تازگی بیابد انگار که تازه متولد شده است .

اگرچه این ماجرا از همان روز شهادت سردار و سپس تشییع باشکوه در کاظمین و کربلا و نجف مشخص بود و سپس

آن استقبال باورنکردنی در اهواز که :

خبرنگار "بی بی سی" را وادار به اعتراف کرد تاکنون اهواز چنین جمعیتی به خود ندیده بود و مراسم مشهد که همه را به شگفتی واداشت و بالاخره امروز در تهران که مردم سنگ تمام گذاشتند.

خبرنگار الجزیره انگلیسی نوشت دریایی از انسانها موج می زد

و خبرنگار نیویورک‌تایمز در پیامی توئیتری تاکید کرد: "مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران آغاز شد. میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها هستند. دریای بی پایان مردم از ساعت ۶ صبح [به خیابان‌ها آمده‌اند]. در ۲۵ سال گذشته هرگز چنین مراسمی دیده نشده است."

اغلب رسانه های خارجی آن را با مراسم تشییع پیکر امام مقایسه کرده اند که در رکوردهای گینس به عنوان پرجمعیت ترین تجمع تاریخ به ثبت رسیده است.

این یک رفراندوم دهها میلیونی برای انقلاب اسلامی بود، برای همه آنهایی که بر طبل رفراندوم می کوبند. همچنانکه همین مردم در راهپیمایی های تاسوعا و عاشورای 1357 برای الغای رژیم شاهنشاهی و برقراری حکومت اسلامی رفراندوم عملی برگزار کردند.

اما این بار رای "آری" مردم به انقلاب اسلامی به مردان میدانی همچون سردار و یارانش بود و رای "نه" به واماندگان و حقیران و مدیران و مسئولینی بود که چشم به دست کدخدا دارند و از مردم و ارزش ها و باورهای ملی و دینی خود روی گردانند. مردم در این رفراندوم عملی به معنویت و اتکال و رشادت و مسئولیت و عمل گرایی و مردم داری و در یک کلام به مکتب سلیمانی یعنی همان آرمان های انقلاب اسلامی رای "آری" دادند و به تجدید نظر طلبان و غرب زدگان و سوء استفاده گران و ژن های به اصطلاح خوب و سهم خواهان و ... در یک کلام کدخداباوران رای نه دادند.


/ 0 نظر / 104 بازدید