علم نانو در صنایع دارویی ایران

با گذشت حدود دو دهه از شروع رسمی فعالیت های پژوهشی و آزمایشگاهی در حوزه فناوری نانو، درحال حاضر متخصصان ایرانی به دستاوردهای بزرگی در زمینه تولیدات نانو دست یافته اند که به عنوان مثال می توان به استفاده از ذرات نانو در تولید عروق مصنوعی و تولید مواد مغناطیسی و نانو باکتریال اشاره کرد.

در زمینه انواع تولیدات دارویی، محققان دانشگاه شهید بهشتی تهران، موفق به تولید داروی " اینترفرون گاما -1 " (Interferon Gamma-1) به طریق فناوری نانو شدند . این ترکیب جدید دارویی که اوایل سال گذشته وارد بازارشد، در درمان بیماران مبتلا به نقص ژنیتکی و درمان مجروحان شیمیایی کاربرد دارد. ایران پس از آمریکا و آلمان سومین کشوری است که این دارو را تولید و وارد بازار کرده است.

همچنین درماه مه سال 2010 اعلام شد که با تلاش محققان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ایران ، برای نخستین بار درجهان در روشی کاملا" ابداعی و جدید با استفاده از نانوذرات، عمل ترمیم اعضای آسیب دیده خاص نظیر نخاع و اعصاب با موفقیت انجام شده است.

در موفقیتی دیگر در حوزه فناوری نانو پزشکی، پژوهشگران ایرانی توانستند به کمک مهندسی بافت سلولی و با استفاده از الیاف نانو، کبد مصنوعی تولید کنند. این روش در تولید عروق مصنوعی نیز با موفقیت اجرا شده است

محققان ایرانی در سال 2010 ،در حوزه فناوری نانو ابتکار دیگری را نیز برای کمک به علم پزشکی به کار بستند و موفق به ساخت نانو الیاف رسانای مغناطیسی شدند. این فناوری که در جراحی های اعصاب و ترمیم های سلولی حسگر بدن کاربرد دارد، این امکان را فراهم می سازد تا بتوان با تولید رشته های عصبی مصنوعی، (میکرو ربات ها) و سیستم های بیولوژیک بسیار کوچک، حسگرهای شیمیایی هوشمند تولید کرد. به کمک این دستاورد بزرگ علمی می توان محصولات بسیار متنوعی با کاربردهای ویژه و منحصر به فرد تولید کرد.

درگام دیگری دراین زمینه، همچنین در سال2009 متخصصان ایرانی موفق شدند حامل هایی مناسب برای انتقال ژن با استفاده از فناوری نانو تولید کنند. درحال حاضر یکی ازچالش های اساسی درصنایع دارویی درحوزه تخصصی فناوری نانو دارو و "ژن" درمانی، یافتن حامل های موثر برای انتقال ماده ژنتیکی به سلول هاست، به گونه اي که با استفاده از دارو بتوان مواد ژنتیکی را به نحو موثر و بی خطر به درون سلول ها منتقل کرد. تحقیقات انجام شده و موفقیت های بدست آمده در این زمینه می تواند درصنایع دارویی و روشهای درمانی بیماری های کشنده نظیر انواع سرطان ها مورد استفاده قرار گیرد.

محققان ایرانی همچنین باکمک نانو ذرات، نمونه ای از نانو سیستم های دارو رسانی را طراحی کرده اند که نتایج مطلوبی درکاهش عوارض و درمان موثرتر بیماری سرطان داشته است. این طرح با هدف تولید دارویی با خواص توقف فعالیت  سلول های سرطانی و کم کردن تاثیرات و عوارض جانبی آن، با موفقيت اجرا شده است.

نتایج تحقیقات دیگری نیز که از سوی محققان دانشگاه صنعتی اصفهان بر روی داروی "آموکسی سیلین" انجام شد، نشان داد که با استفاده از نانو لوله های کربنی و نانو ذرات فلزی می توان کارآیی حسگرهای الکتروشیمیایی موجود در ترکیبات این دارو را تا 100 برابر افزایش داد. در موفقيت ديگري، چهار داروي جديد ايراني شامل فاكتور 7 نوتركيب، فاكتور 8 نوتركيب، داروي ضد سرطان تريپتورلين (Triptorelin) و داروي درمان آسم سالمترول ( Salmeterol) در روزهای پایانی سال 2010 میلادی رونمایی شدند . فاكتور 7 نوتركيب تاكنون فقط در يك كشور غير از ايران توليد شده و فاكتور 8 نوتركيب نيز تاكنون فقط در 3 كشور دنيا به مرحله توليد رسيده است.

در حال حاضر ايران يكي از معدود كشورهاي توليدکننده داروهاي بيوتكنولوژيك است و اولين كشور منطقه مديترانه شرقي می باشد كه در زمينه توليد این داروها فعاليت مي‌كند.

/ 0 نظر / 60 بازدید