فیلم "آنتراکت" و ماجرای لایحه CFT

این تصویر آخرین سکانس فیلم بامزه ای است به نام "آنتراکت" که رنه کلر، فیلمساز مشهور عصر سورئالیست های فرانسوی در سال 1924 ساخت. فیلمی صامت و بدون میان نویس و با مدت حدود 20 دقیقه که قرار بود مابین یک برنامه باله سوئدی که خشم برگزار کنندگان را برانگیخته بود و احتمال تعطیلی سالن برگزار کننده می رفت، پخش شود.

فیلم به سبک داداییسم که جنبش هنری غالب آن روزها بود، مجموعه ای از تصاویر بی ربط و با ریتم های متناقض و شکلک ها و به همراه تمسخر همه گونه فیلم است.

"آنتراکت" با تصویری از نویسنده باله یاد شده یعنی فرانسیس پیکابیا شروع می شود که با حرکات اسلوموشن و مسخره به همراه فرد دیگری قصد دارد یک توپ جنگی را به کار بیندازد، سپس مارسل دوشان و من ری (دو تن از سرکردگان جنبش هنری امپرسیونیسم) را می بینیم که در حال بازی شطرنج هستند که یک فواره آب آن را برهم می زند! بعد از آن، دوربین حرکات بالرینی را از زاویه پایین نشان می دهد که وقتی به صورت او می رسیم، متوجه می شویم که مردی ریش دار است!! سپس یک شکارچی قصد هدف قراردادن تخم مرغی برروی فواره را دارد که پیکابیا یعنی همان نویسنده اول فیلم وی را با شلیک تیر می کشد و از بالای ساختمان به پایین می افتد.

حالا شاهد یک تشییع جنازه مضحکه آمیز هستیم. تشییع جنازه ای به سبک و سیاق اروپایی که تابوت را درون کالسکه اسب داری گذاشته و اسب با تاج گلی به گردن، کالسکه را به آرامی در خیابان ها به حرکت آورده و عزاداران نیز به آرامی به دنبال کالسکه روان می شوند. اما در فیلم "آنتراکت" به جای اسب، شتری به کالسکه بسته شده و به جای تاج گل، حلقه هایی از ژامبون به کالسکه آویزان است که تشییع کنندگان از آن می خورند! کالسکه که می بایست آرام حرکت کند، سرعت می گیرد و تشییع کنندگان با خیزهای بلند و به صورت اسلوموشن به دنبالش می دوند تا اینکه کالسکه از شتر جدا شده و تابوتش از آن خارج گشته و به گودی سقوط می کند. تشییع کنندگان پس از دوندگی بسیار به آن رسیده ، شعبده بازی را می بینند که از تابوت خارج شده و ابتدا خود تابوت و سپس همه آنها را ناپدید کرده و در آخر هم خودش را غیب می کند!!

حالا این چه ربطی به FATF و لایحه CFT (کنوانسیون تقابل با تامین مالی تروریسم) و تصویب آن در مجلس داشت. واقعا خودم هم مطمئن نیستم، فقط وقتی خبر تصویب آن را شنیدم به یاد این صحنه آخر فیلم "آنتراکت" افتادم که حدود 27 سال پیش و در زمستان سال 1370، آن را در برنامه های فیلمخانه ملی ایران در سینمای شهر قصه مرحوم شده، دیده بودم. شاید به این دلیل که نمایندگان مجلس به لایحه ای رای دادند که در آن بسیاری از سازمان ها و نهادها و موسساتی که در این مملکت به لحاظ اقتصادی و سیاسی و نظامی و فرهنگی کلیدی به شمار می روند و در لیست تحریم های آمریکا (SDN) الصاق شده به قطعنامه 2231 شورای امنیت، به عنوان مراکز حامی تروریسم به ثبت رسیده اند، تحریم بانکی شده و بانک های داخلی موظفند از هرگونه سرویس بانکی به آنها خودداری کنند!! به زبان ساده تر یعنی مجلس ایران، مراکز مهم سیاسی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی خود ایران ( و نه آمریکا و اسراییل و انگلیس و آل سعود و داعش و ...) را تحریم بانکی کرده است!!! حالا شما با چنین اقدامی به یاد آن شعبده باز فیلم "آنتراکت" نمی افتید که بعد از غیب کردن همه تشییع کنندگانش، دست آخر خودش را هم غیب کرد؟!!

البته خود رنه کلر بعدها در مقابل برداشت های مختلفی که از فیلم "آنتراکت" شده بود، ضمن رد همه آنها گفت که این فیلم فقط یک آنتراکت بود و بس!!!

/ 0 نظر / 128 بازدید