مزار یکی از یاران پیامبر در استانبول

شرح عکس: آرامگاه ابوایوب انصاری در شهر استانبول- ترکیه


در واقع دومین امپراتوری اسلامی که در قرن هشتم و نهم هجری قمری سر برآورد ، امپراتوری عثمانی بود که با فتح قسطنطنیه و سقوط امپراتوری کنستانتین یا روم شرقی پای گرفت و شهر قسطنطیه را به اسلامبول ( شهر اسلام) بدل کرد و کلیسای معروف این شهر را به مسجد ایاصوفیه تبدیل نمود.

فتح قسطنطنیه تاثیر مهمی بر تاریخ جهان داشت. چراکه همزمان با استقرار مسلمانان در شهر و تبدیل آن به اسلامبول، قدرت تازه ای در قلمرو تمدن اسلامی شکل گرفت. این در حالی بود که از سوی دیگر امپراتوری اسلامی شیعی در ایران صفوی در حال شکل گیری بود و هندوستان نیز در حال جذب شیعیان به شمار می رفت همه این تحولات موجب شد که غرب صلیبی /صهیونی و کانون های پنهانی که در حال شکل دادن غرب جدید بودند ، احساس خطر جدی نموده و سیر صهیونیزه کردن غرب را که پس از جنگ های صلیبی و با ایجاد فرقه هایی مانند کابالا و فراماسونری آغاز کرده بودند، سرعت بخشند.

فتح قسطنطنیه یکی از آرزوهای دیرین مسلمانان بود که از زمان صدر اسلام و دوران خلفا وجود داشت ولی همواره سپاه مسلمانان در پشت دروازه های قسطنطنیه با تلفات بسیار متوقف می شدند.

یک کارشناس غربی می گوید:

"... توپ ها بر این شهر کاملا سنگر بندی شده، بی اثر بودند. بندر قسطنطنیه که به آن شاخ طلایی می گفتند، بوسیله دیوارهایی جفاظت می شد. علاوه بر آن دیوارها که جلوی راه آب بودند، یک زنجیر هم راه ورودی بند را بسته بود که از ورود مهاجمان به لنگرگاه جلوگیری می کرد..."

 نشانه های آن جنگ ها و نبردها، مزارهای برخی از علماء و بزرگان سپاه اسلام در برخی شهرهای این ناحیه مانند استامبول است که نشان می دهد از صدر اسلام، مسلمانان در صدد تسخیر این ناحیه بوده و با امپراتوری روم شرقی درگیر بودند. یکی از این مزارات، مزار شریف ایوب انصاری از یاران نزدیک پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در شهر استامیول است.

فینیس کاریدز، پژوهشگر تاریخ تمدن آناتولی:

"... در تاریخ امپراتوری عثمانی ، قبر ایوب انصاری اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد، هنوز هم اسرار آمیز محسوب می شود..."

«ابو ایوب انصاری» از مهم‌ترین راویان حدیث است كه در سال 12 بعثت در پیمان دوم عقبه حضور یافت و با رسول خدا بیعت كرد. «ابوایوب» در تمام غزوه‌های رسول خدا حضور داشت و در نبرد «خیبر» نگهبان خیمه پيامبر بود. وي پس از رحلت پیامبر به دفاع از حق امامت امام علی (علیه السلام) پرداخت. «ابو ایوب» در کنار امیرالمؤمنین (ع) در سه جنگ جمل، صفین و نهروان حضور داشت.پس از شهادت امام علی (علیه السلام)، «ابو ایوب انصاری» برای جنگ به قسطنطنیه (استانبول فعلي) رفت و هنگام محاصره شهر بیمار شد و درگذشت.

طبق وصیتش او را در پای دیوار شهر قسطنطنیه به خاک سپردند و در محل دفن او مسجد بزرگی ساخته شده و مرقدش در شهر استانبول زیارتگاه شیعه و سني است.

 گفته شده بعد از آن، خوابی که فرمانده سپاه مسلمانان محاصره کننده قسطنطنیه، مرکز امپراتوری بیزانس، از ایوب انصاری می بیند باعث پدید آمدن شور و شوق بیشتری در میان سپاه اسلام شده و موجب شکست امپراتوری بیزانس و پادشاه آنان، کنستانتین می گردد و قسطنطنیه به تصرف درمی آید که در ابتدا اسلامبول یا شهر اسلام نامیده شده و امروزه به استامبول معروف است.

/ 0 نظر / 75 بازدید