چه می کنه این تلویزیون در استعداد یابی!!!

کسی یا چیزی را درون یک جعبه قرار می دهند و از میان آن شمشیر یا خنجر و یا میله های شعله ور عبور می دهند و سپس فرد مربوطه، سالم و سرحال از جعبه بیرون می آید! فرد دیگری می آید و ادای برخی افراد و آدم های شناخته شده را در می آورد. گروه دیگری از سر و کول هم بالا می روند و به اصطلاح عملیات آکروبات انجام می دهند.

به راستی از کدام سنین بچگی انواع و اقسام این نمایشات را در سیرک ها و شهربازی ها و برخی جشن ها و مراسم و انواع و اقسام برنامه های مختلف تلویزیون به خاطر دارید؟!

افراد دیگری هم می آیند و انواع و اقسام به قول مسعود روشن پژوه در مسابقه محله، شیرین کاری های مختلف را روی صحنه اجرا می کنند و یکی هم می آید و از خودش صداهای مختلف در می آورد و بعد با ضبط و بوسیله فیلترهای گوناگون به قول معروف آن را حال می آورد!! این یک فقره را دیگر در خیلی از جشن ها و مراسم عروسی و تولد و ختنه سوران هم دیده ایم و ذهن های کمی قدیمی تر هم به فیلم "گوزن ها" و یکی از صحنه های آن برروی سن کاباره ای در جنوب شهر قد می دهد که فرد شیرین کار، صدای هلیکوپتر و پاسبان و دزد و .... را در می آورد و البته نمونه دیگرش که در برخی مستندهای برجای مانده از دوران شاه ، شاید در حافظه برخی مانده باشد، اجرای چنین شامورتی بازی هایی در مقابل شاه و در مراسم نوروزی کاخ نیاوران بوده است!!

اصلا چرا راه دور برویم، شاید صحنه ای از فیلم "دو فیلم با یک بلیط" (داریوش فرهنگ- 1369) خاطرتان باشد که در قهوه خانه ای در لاله زار جماعت هنرور، انتظار عوامل فیلم های تولیدی را می کشیدند تا به سراغشان آمده و برای صحنه هایی آنها را دعوت کنند. جماعتی که هر یک در ارائه هنر یا شیرین کاری خاصی، استاد بودند. بسیاری از استعدادهای نمایشی درخشان در چنین محل هایی یافت می شود که جستجویشان هم نیازی به هیئت داوری های اینچنینی و گروه های انتخاب آنچنانی و هزینه های گزاف اسپانسرها هم ندارد.

غرض از این همه مقدمه چینی این بود که نسخه دست چندم این به قولی مسخره بازی ها، اینک در شکل و شمایل یک به اصطلاح سوپر پروداکشن نمایشی تلویزیونی تحت عنوان "عصر جدید"، مدتی است آنتن شبکه 3 را اشغال کرده که گویا نهایت تلاش تلویزیونی ها در دوره جدید مدیریتی آن برای جذب تماشاگر بوده است. برنامه ای که خود کپی دست چندمی از یک مسابقه حدودا 15 ساله شبکه NBC آمریکا به نام America's Got Talent یا "آمریکا استعداد دارد" است! البته گفته اند همه این هیاهوی بسیار (برای هیچ!) جهت استعداد یابی جوانان این مملکت است! جلّ الخالق!!

واقعا این است نتیجه استعداد یابی رسانه ملی (که قرار بود دانشگاه باشد)، از جوانان این ملت ؟! جوانانی که خود در  عرصه های مختلف علمی و ورزشی و هنری و ... در طول این سالها کاری کارستان انجام داده اند و در علومی مانند نانو و سلولهای بنیادی و هوا فضا و علوم پزشکی و دانش های سایبری و تکنولوژی نظامی و انواع و اقسام فن آوری های دیگر ایران را دررتبه های بالای جهانی قرار دادند. این بود نهایت برنامه ریزی رسانه ای که از کیسه بیت المال ارتزاق می کند برای به میدان آوردن جوانان جهت حل مشکلات این سرزمین؟!! درهم پیچیدن یک دختر بچه 8 ساله بر روی صحنه یا صداهای آنچنانی در آوردن و یا غیب کردن یک لیوان، چه مشکلی از معضلات این سرزمین را حل می کند؟!!!  آیا این است تدارک رسانه ملی برای رسیدن به سند چشم انداز 1404 و پس از آن دستیابی به تمدن نوین اسلامی؟!!

البته تردیدی نیست این نتیجه بلافصل یک رسانه سر تا پای اسپانسری است که به هر حال باید به ساز اسپانسرها و طبق منافع اقتصادی آنها برقصد. از برنامه های قمار گونه ای مثل "برنده باش" و انواع و اقسام شوهای پیامکی که سرمایه های کلان جا به جا می کنند، می گذرم که جای بحث و بررسی مفصل دارد.

جا دارد که برخی از دوستان انقلابی که قبلا دچار "سندرم جذب" شده بودند به خود آمده و کارنامه دوران مدیریتی خویش را بیش از این آلوده نسازند. جا دارد برخی از دیگر دوستان هم که اخیر دچار "سندرم افشای ناگفته ها و حل برخی (به نظر خودشان) تندروی های فکری" شده اند نیز از اسلاف خود (که چندان هم از امروز فاصله نگرفته اند)، درس گرفته تا به قول آن فیلسوف آلمانی، تجربیات تراژیک آنها را به گونه ای کمیک تکرار نکنند.

ضمن ادای احترام و عرض خسته نباشید به همه برنامه سازان و تولیدکنندگان و مدیران متعهد و انقلابی رسانه ملی که بسیاری از آنها رفقای نازنین حقیر هستند و اگرچه در اقلیت بوده اما در مقابل مدیران و سایر عوامل اسپانسری صدا و سیما نهایت تلاش خود را برای تبدیل این رسانه به دانشگاه به خرج داده و می دهند. دمشان گرم.

/ 0 نظر / 136 بازدید