مرگ بر آمریکا یعنی چی -2

در میلیونیم ثانیه، حرارت چند میلیون درجه همه چیز را به بخار تبدیل کرد

 

ساعت ۸:۱۵ صبح روز ۶ اوت ۱۹۴۵ به وقت محلی شهر هیروشیما، کسانی که در حومه شهر و در فاصله دورتری از مرکز انفجاری ناشناخته قرار داشتند، نوری پرقدرت‌تر از تابش خورشید را شاهد بودند. این بازتاب انفجار اولین بمب اتمی بود که شهر هیروشیما با خاک یکسان کرد.

 

در آن روز تابستانی بسیاری از مردم شهرهای نزدیك به هیروشیما آمده بودند تا به پاكسازی ویرانی های ناشی از بمباران چند روز پیش بپردازند. جمعیت شهر در آن روز حدود 350000 نفر تخمین زده می شد، با این كه تابستان بود و دانشگاه ها و مدارس تعطیل بودند، اما هیچ یك از دانشجویان یا دانش آموزان به تعطیلات نرفته بودند. دانش آموزان دختر و پسر به دلیل جنگ هر روز در كارخانه های نظامی كار می كردند، یا به پاكسازی ویرانی های ناشی از بمباران ها می پرداختند. آنها از همه جا بی خبر نمی دانستند كه تا ثانیه هایی دیگر چه فاجعه ای در انتظارشان است.

 

بمب اتمی به نام "پسر کوچک" به دستور هری ترومن، رییس جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا و توسط یک هواپیمای بمب افکن آمریکایی به نام "انولا گی" بر روی هیروشیما انداخته شد. برای تاثیر تخریبی بیشتر، بمب به نحوی تنظیم شده بود که 576 متر بالای سطح زمین منفجر شود انرژی تولید شده توسط این بمب با انرژی حاصل از ۱۵ کیلوتن تی‌ان‌تی فعل و انفعالات #اتمی در مرکز این بمب باعث گرمائی حدود چندین میلیون درجه سانتیگراد شد.

 

در نخستین میلیونیم ثانیه انرژی حرارتی در فضا آزاد شده، در محوطه ای به شعاع یك و نیم كیلومتر به گلوله آتش مبدل شد و حرارتی معادل چند میلیون درجه برای چند ثانیه برفراز هیروشیما، آسمان را به آتش کشید.در زمین هنگام رسیدن هرم گرما، درجه حرارت چندین هزار درجه سانتی گراد بود. در شعاع یك و نیم كیلومتری ناگهان همه چیز بخار شد و به خاكستر تبدیل شدند.در محوطه ای به شعاع 4 كیلومتر ساختمان ها و انسان ها ناگهان آتش گرفتند.

 

پس از حرارت، نوبت موج انفجار بود كه تاثیر ویرانگر خود را نشان دهد به دلیل آزاد شدن گازهای بسیار گرم، موج انفجار با سرعت 1000 كیلومتر در ساعت مشابه یك دیوار جامد هوا بود كه در شعاع 2 كیلومتر همه چیز را به غبار تبدیل کرد.

 

سپس نوبت تاثیر سوم انفجار اتمی رسید كه در سال 1945 میلادی هنوز چندان شناخته شده نبود، در حالیكه شاخصه ویژه، انفجار_هسته ای بود اما تاثیر تشعشعات #رادیواكتیو كه موجب انواع سرطان ها ، بیماری های خونی و... می شد، از همه وحشتناك تر جلوه کرد زیرا آثار آن، روزها ، ماه ها و حتی سال ها پس از انفجار خود را نشان می دادند

/ 0 نظر / 81 بازدید