"بی بی سی" تیم ملی فوتبال ایران را بازنده اعلام کرده بود!

این توییتی است که صفحه رسمی "بی بی سی" دقایقی قبل از پایان بازی فوتبال بین تیم های ایران و پرتغال و بدون توجه به نتیجه نهایی منتشر کرد و تیم ایران را از پیش بازنده اعلام کرد! شاید کسانی که حادثه 11 سپتامبر 2001 و ماجرای آن برج های دوقلوی نیویورکی را به خاطر دارند، یادشان نباشد که در آن روز، علاوه بر دو برج مرکز تجارت جهانی، برج سومی به نام "ساختمان شماره 7 تجارت جهانی" هم فروریخت که پس از آن کمتر در خبرها نام برده شد. اما موضوع اینجاست که در آن روز "بی بی سی" بازهم گاف داده بود و 12 دقیقه زودتر از فروریختن برج یاد شده، خبر آن را منتشر کرد!! یعنی خبر فروریختن "برج شماره 7 تجارت جهانی" را در شرایطی داد که برج یاد شده هنوز سرپا بود و هیچ هواپیما یا شیء دیگری نیز به آن برخورد نکرده بود! "بی بی سی خیلی زود به گاف بزرگ خود پی برد و به بهانه خرابی تصویر، گزارش خود را از نیویورک خاتمه داد اما تصاویر یاد شده همچنان در آرشیو تاریخ باقی ماندند و امروز نیز موجود هستند.

غرض از این یادآوری اشاره به توییت پیشگویانه "بی بی سی" چند دقیقه قبل از پایان بازی ایران و پرتغال مبنی بر باخت ایران بود که البته تحقق نیافت! اما آیا می توان آن را دلیلی دانست مبنی بر اینکه باخت یاد شده از پیش برنامه ریزی شده بود؟ "کی روش" در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی به درستی اشاره داشت که طبق قانون فیفا، ضربه با آرنج به بازیکن حریف، اخراج در پی دارد ولی کریستین رونالدو علیرغم چنین خطایی اخراج نشد! در حالی که تصویر ویدئو چک او بارها دیده شد و هرگز برای یک کارت زرد، تقاضای ویدئوچک نمی شود. آیا اگر بازیکنی از ایران به جای رونالدو چنین خطایی مرتکب می شد، در اخراج وی، تردیدی روا می داشتند؟

ویدئو چک برای پنالتی به سود ایران پس از 2 بار دیگر شبهه پنالتی علیه پرتغال انجام شد، درحالی که خطای هند بازیکن پرتغالی محرز بود و اساسا نیازی به ویدئو چک نبود. همچنانکه در گل ایران به اسپانیا، اساسا هیچگونه شبهه آفساید وجود نداشت، چراکه توپ قبل از برخورد به سردار آزمون (که آفسایدش گرفته شد)، به سر بازیکن ایرانی و سپس بدن بازیکن پرتغالی کنارش برخورد کرده و بعد از اینها به سردار آزمون اصابت کرد که براساس قوانین مرسوم فوتبال چنین روندی اصلا نمی تواند آفساید باشد.

یک روز پیش از بازی ایران و پرتغال، یکی از مغازه دارهای محله در همان بحث و گفت های خودمانی می گفت که محال است بگذارند ایران صعود کند و پرتغال یا اسپانیا حذف شوند. او دلیل خود را اینگونه ذکر می کرد که میلیاردها دلار خرج شده که امثال کریس رونالدو و کاستا و مسی بیایند و بازی ها را پرشور کنند تا تماشاگران جلب شده و بلیط بخرند. حالا چگونه می توانند اجازه دهند اینها از بازی ها کنار رفته و مثلا ایران و مراکش به مراحل بعدی برسند؟

حالا متوجه می شویم که چرا رونالدو اخراج نشد. همان موضوعی که کی روش هم در کنفرانس مطبوعاتی اش اشاره داشت!

/ 0 نظر / 199 بازدید