مدیر فیس بوک و اینستاگرام هم دوربین و صدای لب تاپ خود را می پوشاند!

یکی دو سال پیش که با اعلام خبر 500 میلیونی شدن کاربران اینستاگرام، مارک زاکربرگ عکسی را از خود منتشر کرد تا این لحظه بزرگ را جشن بگیرد. بعد از انجام این کار، برخی از کاربران نگاه دقیق‌تری به عکس او داشتند و متوجه شدند لپ‌تاپ زاکربرگ، که روی میز کار او قرار دارد، در بخش وب‌کم و جک میکروفون صدا، با نوار چسب پوشانده شده است.

برخی از کارشناسان حوزه IT براین باورند که با دسترس قرار گرفتن گوشی های هوشمند و لپ تاپ های پیشرفته در میان مردم، کنترل مردم نیز ساده تر شده است. این کارشناسان می گویند که می توان بدون اینکه شما بفهمید، دوربین گوشی شما روشن و صدای شما از طریق میکروفن استراق سمع شده و حتی لب تاپ شما در صورت خاموش بودن هم تصاویر شما و محل سکونتان را مخابره کند. آنچه در فیلم "اسنودن" و فیلم مستند "شهروند چهارم" ساخته لارا پویتراس نشان داده شده بود.

آنهایی که فیلم "اسنودن" ساخته الیور استون را دیده اند، لابد به خاطر می آورند که در صحنه ای از این فیلم، ادوارد اسنودن با سیستم اطلاعاتی "X Key Score" آشنا می شود. موتور جستجویی که در یک لحظه می تواند به جای وب سایت ها و وب لاگ ها و صفحات اینترنتی، تمامی ای میل ها و اکانت های شخصی را مورد جستجو قرار داده و آنها را آنالیز و طبقه بندی نماید. مثلا با دادن دو کلمه "حمله" و "بوش"، کل پیام ها و ای میل هایی که در سراسر دنیا این دو کلمه را به کار گرفته اند، ردیف می شود.

در صحنه ای از همین فیلم، خود اسنودن می گوید:

"... همین‌قدر بگویم که هرچه می‌خری، هر تلفنی که می‌زنی، با هرکه دوست می‌شوی، به هر سایتی سر می‌زنی، هر عنوانی که برای نامه‌ات انتخاب می‌کنی و ... همه دست سیستمی است که دسترسی‌اش بی‌حد وحساب است، اما امانت‌داری‌اش خیر ...."

اخیرا خود همین جناب زاکربرگ برگ در مقابل کنگره آمریکا اعتراف کرد که اطلاعات شخصی 87 میلیون کاربر خود را برای انتخاب دیوانه ای به نام ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا فروخته است؟ راستی هیچوجه فکر کرده آید هزینه های سرسام آور این شبکه های اجتماعی که چنین خدمات مجانی و گسترده ای را در اختیار کاربران خود قرار می دهند از کجا تامین می شود ؟!

متاسفانه برخی از کاربران شبکه های اجتماعی با این تصور که تصاویر و عکس ها و اطلاعات شخصی شان را فقط خود را دوستانشان می بینند، خصوصی ترین اطلاعات و عکس هایی که حتی به نزدیکترین خویشاوندنشان نشان نمی دهند را در این شبکه ها قرار می دهند، غافل از اینکه تمامی این تصاویر و اطلاعات در شبکه ای در سرویس امنیت ملی آمریکا NSA به نام "اشلون"، تمامی ارتباطات اینترنتی دنیا را همچون مغز یک شبکه عصبی، دریافت و تحلیل کرده و طرح و دستورات لازم را به اجرا در می آورد. "اشلون" مقادیر عظیم تماس‌های تلفنی، پیام‌های ایمیل، دانلودهای اینترنتی، ارتباطات ماهواره‌ای و غیره را جمع‌آوری کرده، سپس اطلاعات مورد نظر را از طریق برنامه‌های اطلاعاتی تصفیه می‌کند. شاید این سوال پیش بیاید که با این تصاویر و اطلاعات چه کاری انجام می شود؟

کارشناسان سایبرنتیک، مفهوم دقیق تر اینترنت و شباهت آن با شبکه عصبی بدن را اینگونه توضیح می دهند :

"...وقتی شما یک ایمیل ارسال می‌کنید تا در اتاق کناری به دست همکارتان برسد، همانند سلولی که پیام عصبی را صادر می‌کند، پیام به مغز می‌رود و بازمی‌گردد تا به سلول کناری برسد ، پیام های اینترنتی نیز پیش از رسیدن به نقطه موردنظر شما ، ابتدا به مرکز NSA رفته و پردازش می شود...یا وقتی از "فینگر پرینت"‌ لپ‌تاپ برای اولین بار استفاده می‌کنید، اثر انگشت شما در همان مرکز ثبت می‌شود و برای شما پرونده‌ای تشکیل می‌دهند و یا برای اولین‌بار که به وب‌کم خیره می‌شوید مردمک چشم شما را اسکن می‌کنند و این اطلاعات به پرونده شما ضمیمه می‌شود!"

NSA در واقع "برین‌لند"(Brain Land) یا همان مغز متفکر است و ما همان سلول‌های متصل به مغزی هستیم که هر حرکت ما را تحت کنترل قرار می دهد. براساس مدارک افشاء شده،NSA به طور روزانه سه میلیارد پیام را در مرکز کامپیوتری خود پردازش می‌کند. مدیر این آژانس، به هنگام یکی از معدود مصاحبه‌هایش با مطبوعات، اعلام کرد که باید هر سه ساعت، اطلاعاتی معادل کل کتابخانه کنگره آمریکا را اداره نماید ".

از این طریق برای همه افراد پرونده ایی همراه عکس و تصاویر خودشان و آشنایانشان در NSA ساخته می شود که ریزترین و جزیی ترین اطلاعات شخصی آنها را دربر دارد ؛ از قبیل علائق و سلائق و کتاب هایی که خوانده اند، مکان هایی که رفته اند (همراه با تصاویری که خودشان ارائه داده اند!) رازهای پنهانشان و هزاران هزار ناگفته و ناشنیده هایی که افشای آنها ممکن است چندان مورد علاقه شان نباشد.

دانشجویانی که بعضا در انگلیس بودند و در سال 1388 به ایران اعزام شدند تا در جریان اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری حضور داشته باشند، حتما به خاطر دارند که چگونه به مراکز پلیس در انگلیس و سایر کشورهای اروپایی فراخوانده شدند و پرونده ای در مقابلشان قرار گرفت که همان رازها و تصاویر مگویشان در آن بود، تصاویر و رازهایی که خودشان ساده لوحانه در شبکه های اینترنتی و اجتماعی لو داده بودند و همین اهرم فشاری شد برای انجام ناگزیر ماموریتی که برایشان در نظر گرفته شده بود!

در قسمتی از فیلم "اسنودن" قرار می شود سازمان CIA یک بازرگان پاکستانی را برای اخاذی تحت فشار قرار دهد. آنها از طریق ای میل های این بازرگان، همه روابط شخصی وی را بیرون کشیده و متوجه می شوند دختر این بازرگان، دوست پسری دارد که مادرش به صورت غیرقانونی در آمریکا ساکن است و از همین طریق،اهرم فشار یاد شده شکل می گیرد. کارشناس اطلاعاتی پایگاه CIA در فیلم می گوید که از طریق ای میل های شخصی یک نفر و گسترش هرمی ارتباطاتش، گاهی تا 5/2 میلیون نفر، زیر نظر اطلاعاتی گرفته می شود! در صحنه ای دیگر شاهد هستیم که حتی از طریق "وب کم" لپ تاپ خاموش دختر همان بازرگان، اتاق شخصی و رفتارش را زیر نظر گرفته اند. از همین رو، خود اسنودن همواره مقابل دوربین لپ تاپ خود و یا نامزدش، برچسبی می زند تا نتوانند از طریق آن حتی وقتی دستگاه خاموش است، تصاویرشان را ضبط کنند.

همین هفته پیش بود که وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد برای دریافت ویزا، تمامی ارتباطات ای میلی و اینترنتی ایرانیان چک می شود. پس این ماجرا خصوصا برای آنهایی که در خارج کشور هستند یا قصد مسافرت به اروپا و آمریکا را دارند، شکل جدی تر هم پیدا می کند.

برخی یافته ها از اسناد "اسنودن" و همچنین برخی اسناد افشاء شده MI6، حاکی از آن است که یکی از واحدهای سازمان اطلاعات انگلیس با حروف اختصاری "GCHQ" موسوم به "ستاد ارتباطات دولت انگلیس" توسط برنامه ای تحت عنوان "هانی پات" و با به کارگیرى تکنیک هاى مهندسى اجتماعى و با ساخت حساب هاى جعلى در شبکه هاى اجتماعى و از طریق یک سایت کوتاه سازى آدرس اینترنتى، سعى در جذب و خط دهی و انجام عملیات جاسوسى و جمع آوری اطلاعات از کاربران این شبکه ها داشته است که این کار در جریان فتنه 88 به خوبی انجام شد و برخی کاربران اینترنت را به دام انداخت و امروز نیز در شبکه های اجتماعی موجود در جریان بوده و بسیاری از افراد ناآگاه را به دام انداخته و از طریق آنها، شبهات، اطلاعات جعلی، اخبار دروغین و شایعات مخرب را در فضای وب، پمپاژ می کنند.

چند سال پیش یک روزنامه یهودی فرانسوی به نام " لومگزین دیسراییل " پرونده ای برای فیس بوک منتشر کرد شامل اطلاعاتی در خصوص راههای جاسوسی براساس متدهای مخابرات اسراییل و آمریکا از طریق افرادی عادی بود که خطرات این ماموریت را نمی دانستند. این روزنامه نوشت:

"این گونه افراد فکر می کنند فقط وقت خود را در برابر صفحات چت تلف می کنند و چیز مهمی نیست بلکه حتی این موضوع را به فکاهی نیز می گیرند."

در همان پرونده براساس اسناد معتبر ذکر شد که :

"... حکومت اسراییل از طریق فیس بوک به میزان زیادی از اطلاعات درباره استفاده کنندگان این سایت در جهان عرب و اسلام دسترسی پیدا می کند، آنگاه برای تخمین و ارزیابی وضعیت جوانان کشورهای عربی و اسلامی، آن را در اختیار اساتید روانشناسی وابسته به دستگاههای استخباراتی قرار می دهد."

"جرالد نیرو"،استاد علم روانشناسی در دانشگاه پرووانس فرانسه و صاحب کتاب "خطرات اینترنت"در باره این شبکه ها می نویسد:

"... این شبکه هایی که افشا شده اند عبارتند از مجموعه ای از شبکه هایی که توسط روانشناسان اسراییلی مدیریت می شوند و هدف آنان نیز درجه بندی و بکارگیری جوانان مقیم کشورهای جهان سوم خصوصا آنهایی است که در محدوده نزاع عربی- اسراییلی حضور دارند و یا مقیم کشورهای آمریکای جنوبی هستند..."

یعنی به زبان ساده از طریق آنالیز همین ای میل ها و اطلاعاتی که ما در شبکه های اینترنتی عرضه می کنیم، برای آینده ما و کشور و سرزمین ما برنامه ریزی می کنند که چگونه ما و ملتمان را تحت فشار قرار دهند؟ چه راهی برای فلج کردن ما موثرتر است؟ چگونه می توانند این ملت را به زانو درآورده و از گرده اش بارکشی کنند؟ چگونه امثال آل سعود و داعش و اسراییل را بر جان و مال ما حاکم کنند؟ پس مراقب باشیم و حساسیت بیشتری برای به میدان آوردن خصوصی ترین اطلاعات شخصی مان به خرج دهیم./ 0 نظر / 429 بازدید