تلقین سبک زندگی در "...و اینک آخرالزمان"

 

 

ترویج راه و رسم کابوی در دنیا

 

"تلقین سبک زندگی" عنوان قسمت هفتم مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان " است که در ساعات 12/45 و 19/45 روز جمعه 26 خرداد از شبکه خبر پخش می شود.

در این قسمت به آداب و رسومی که طی بیش از یک قرن توسط فیلم های غربی و هالیوودی در سراسر جهان ترویج شده ، پرداخته می شود. آیین و سبکی که از فرهنگ و ایدئولوژی آمریکایی برآمد و رسوم و سنت های ملل و سرزمین های دیگر را تحت الشعاع قرار  داد. ریک آلتمن ، استاد دانشگاه پرینستن آمریکا ، به خوبی رواج فرهنگ وسترنرها و کابوی ها در دنیا را مورد توجه قرار داده و فیلم و سینما را در این جهت ، عامل نخست معرفی می کند.

فیلم های هالیوودی به جز آداب و رسوم کابوی ها و وسترنرها ، تفکرات و اندیشه های مادی گرایانه غرب را نیز در میان دیگر ملت ها ، بسط دادند ، تفکرات و اندیشه هایی که برپایه اومانیسم (انسان محوری) ، سکولاریسم (جدایی دین از زندگی) و سیستم سیاسی منتج از آن یعنی لیبرال سرمایه داری استوار بود و به تقدیس و تجلیل اسطوره ها و افسانه های صهیونی می پرداخت.

رضا علیپور ، دکتر مجید شاه حسینی ، سعید کریمی و مرحوم سید ابوالحسن علوی طباطبایی ، کارشناسانی هستند که در این قسمت از مجموعه "...و اینک آخرالزمان" به بحث درباره ترویج سبک زندگی غربی  از طریق فیلم های هالیوودی می پردازند.

برای مصداق صحبت های اساتید یاد شده و سایر موضوعاتی که در این قسمت مطرح می شود ، بخش هایی از فیلم های "تولد یک ملت "(دیوید وارک گریفیث- 1915) ، "بن هور" ( ویلیام وایلر – 1959) ، "ده فرمان "( سیسیل ب دومیل- 1956) ، "دوستان عبرانی من"( فیلم صامت کوتاه) ، "آقای اسمیت به واشنگتن می رود ( فرانک کاپرا-1939 )، "خوشه های خشم" (جان فورد-1941) ، "سیمارون" (وسلی راگلز-1930 )، "خانم مینیور"(ویلیام وایلر-1942 ) و "برباد رفته"(ویکتور فلیمینگ-1939) به نمایش درمی آید.

مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی در30 قسمت توسط رضا جعفریان برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.

/ 1 نظر / 200 بازدید
حسین رازی زاده

آپم لطفا سر بزنین نظر یادتون نره اگه وقت کردین حتما سر بزنین مستند تازتون هم بسیار جالبه با خانواده میبینیم البته ما کجا و شما کجا