به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن - قسمت سوم

نیمی از زنان آلمان مورد تعرض قرار گرفته اند!پس از رسوایی های جنسی در هالیوود و موسسات و نهادهای مختلف غرب که حتی به پارلمان اروپا و آکادمی نوبل هم رسید و از طرف دیگر هشتگ های گوناگون مانند "من هم همینطور" و راهپیمایی های گسترده در برخی شهرها مانند "لس آنجلس"، آن را از یک معضل منطقه ای فراتر برد و به موضوعی فراگیر در غرب بدل ساخت، انستیتو YouGov آلمان همزمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان (25 نوامبر)، با انجام یک نظرسنجی اهمیت و عینیت این مسئله را در آلمان بررسی کرد. اما در این نظر سنجی با واقعیتی تکان دهنده مواجه شد، چراکه تقریبا نیمی از زنان پرسش شونده گفتند به نوعی مزاحمت جنسی را تجربه کرده اند! وب سایت دویچه وله (رادیوی صدای آلمان) در گزارشی که از نتیجه این نظر خواهی ارائه داد، تاکید داشت این نتیجه روشن می‌کند که مسئله تا چه اندازه حاد است!!

براساس نظر سنجی فوق ۴۳درصد زنانی که از آنها سوال شده، گفته‌اند که تجربه یک الی دو بار اهانت یا مزاحمت جنسی را داشته اند. ۱۲درصد از مردان پرسش‌شونده هم گفته‌اند که به نوعی مورد مزاحمت جنسی قرار گرفته‌اند!

در همین زمان، گزارشی دیگر از وب سایت رادیو صدای آمریکا (VOA) حاکی است که پزشک تیم ملی ژیمناستیک آمریکا حداقل نسبت به 125 دختر و زن جوان این تیم در طول 17 سال فعالیتش تعرض کرده است و یک گزارش دیگر به نوشته‌ی پایگاه اینترنتی "بازفید"، حکایت سوء استفاده جنسی یک موسسه ارائه خدمات ماساژ از بیش از 180 زن مشتری آن را نقل می کند! موسسه ای که بیش از 1100 شعبه در 49 ایالت آمریکا دارد!!

این درحالی است که در طول یکی دو سال اخیر رسوایی جنایات جنسی، بیش از هر زمان دیگر کوس رسوایی حقوق بشر غرب را برزمین زده و رسانه های غرب و برخی موسسات به اصطلاح جامعه شناسی آن سعی داشته اند تا این معضل جامعه مغرب زمین را به مقوله تبعیض جنسیتی ارتباط داده و مدعی شوند که با رفع این موضوع، داستان تعرضات جنسی نیز تا حد بسیار زیادی پایان خواهد پذیرفت. اما اینکه بیشتر این تعرضات در جوامعی رخ داده که مدعی رفع تبعیض جنسیتی بوده (مانند سوئد و دانمارک) و زنان این جوامع اغلب در بالاترین رده های شغلی جامعه فعال هستند، فرضیه فوق را با شکست مفتضحانه ای مواجه ساخت.

اما در تحقیق انجام شده توسط "مؤسسه تحقیقاتی آلبرتا" عوامل اصلی تعرضات جنسی چنین ذکر شده:

درصد بالایی پوشش زننده و تحریک آمیز زنان در اجتماع به خصوص کلوپ های شبانه به عنوان دلیلی برای رفتارهای خشونت آمیز جنسی محسوب شده و از سوی دیگر، درصدی کمتر نیز رفتارهای تحریک آمیز همچون رقص زنان در  کلوپ های شبانه را دلیل این امر معرفی کرده اند.

همچنین در تحقیق انجام شده توسط مؤسسه "Opinion Matters" انگلیس، قرارگرفتن زنان با لباس محرک در کنار مردان، تنها شدن زن با مرد در مکان های خاص، نوشیدن مشروبات الکلی زن همراه با مرد، رقص تحریک آمیز زنان در کنار مردان، همه نمونه هایی از دلایل تعرض و یا سواستفاده جنسی از زنان ذکر شده است.

این عوامل همان عناصر سبک زندگی غربی هستند که اساس فاجعه امروز جامعه غربی را بوجود آورده و با اسنادی همچون سند 2030 تئوریزه شده و حالا نیز برخی می خواهند با لوایحی مشابه آنچه غربی ها مد نظر دارند و با همان سبک و سیاق مانند لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان در مجلس شورای اسلامی، سبک زندگی یاد شده را در جامعه اسلامی ما، نهادینه کنند!


/ 0 نظر / 144 بازدید