هیجان انگیزترین شهر اسلامی در اروپای قرون وسطی

انتقال علم و هنر و سبک زندگی تمدن اسلامی به اروپا، قبل از همه، شهرهای آندلس را تحت تاثیر خود قرار داد و بیش از سایر نقاط، مرکز آندلس اسلامی که شهری به نام قرطبه (همان کوردوبای امروز) بود. در واقع قرطبه مانند بغداد، عروس شهرهای اروپایی شد، آنچنانکه مردم دیگر نقاط اروپا که آن زمان در تاریکی و سیاهی به سر می بردند را به حیرت وامی داشت. دکتر شیلا بلیر (استاد تاریخ هنر کالج بوستون) درباره قرطبه قرون وسطی یا کوردوبای امروز به عنوان هیجان انگیزترین شهر آن روزگار اروپا می گوید:

"... شهر کوردوبا (مرکز حکومت اسلامی آندلس) در قرن های نهم و دهم یکی از بزرگترین و هیجان انگیزترین شهرهای اروپا محسوب می شد، ما مدارکی از مردمی که به این شهر آمدند، داریم که آن را برای ما توصیف کرده اند؛ این همه گلهای زیبا اینجا چکار می کند؟ این خیابان های باز، این نور زیبا که همه جا را گرفته است. شهرهای شمالی اروپا همه تاریک بودند. در کوردوبا، آب های روان و جاری وجود داشت و مردم خانه های بزرگی داشتند..."

 

اولین نشانه های شکوفایی فرهنگ مسلمانان در آندلس، در شهر کوردوبا، پایتخت تازه آنها دیده می شد. در اواخر قرن هشتم میلادی، مسلمانان، کوردوبا را به درخشانترین، غنی ترین و شلوغ ترین شهر اروپا تبدیل کردند. آوازه کورودوبا حتی به گوش اهالی زاکسون که منطقه ای آرام در آلمان امروزی است هم رسیده بود تا آنجا که یک راهبه مسیحی اهل آنجا، آن را گوهر درخشان جهان توصیف کرد.

 

پروفسور کارول هیلن برند (رییس موسسه مطالعات اسلامی و خاورمیانه دانشگاه ادینبورو انگلیس) هم از راهبه ای می گوید که تحت تاثیر شکوه و سرزندگی کوردوبا قرار گرفته بود:

"...در قرن دهم یک راهبه از نژاد آنگلوساکسون بود با نام عحیب و غریب و سخت هاروسپیتا که کوردوبای اسلامی را در قرون وسطی، زینت جهان می خواند. او بسیار تحت تاثیر این مکان قرار گرفته بود در حالی که او یک راهبه مسیحی بود..."

 

انتقال فنون و تکنیک از آندلس به اروپا

هنری لوکاس نویسنده کتاب "تاریخ تمدن"، حضور مسلمانان در آندلس و اسپانیا را باعث دستیابی مردم اروپا به بسیاری از فنون و تکنیک و هنر تمدن اسلامی دانسته و می نویسد:

"... دستاوردهای والای مسلمین در اسپانیا، برای فرهنگ اروپای مسیحی، به ویژه پس از سده دهم میلادی (چهارم هجری) از اهمیت برخوردار است. پس از گشوده شدن اسپانیا در 711 میلادی (93 هجری قمری)، فرمانروایان اسلامی، اسپانیا را با اندیشه و صنعت اسلامی آشنا ساختند. چون مردم آن کشور، فرهنگ برتر اسلامی را پذیرفتند، از آن پس، حالت واپس مانده و ولایتی زندگی اسپانیایی به سرعت دگرگون شد. شهرهای کوردوبا (قرطبه) Cordoba، تولدو (طلیطله) Toledo، گرانادا (غرناطه) Granada به مراکز شکوفایی تبدیل گردیدند که فرهنگ اسلامی از آنجا در فرانسه، آلمان و سایر سرزمین های اروپای مسیحی پراکنده شد. جمعیت افزایش یافت، شهرها از لحاظ وسعت و ثروت عمومی به سرعت روبه رشد نهادند. بافندگی رونق گرفت، گفته اند کورودوبا 13 هزار بافنده داشته است.

کار روی چرم به مرتبه بلندی از کمال رسید. در انگلیسی به کفشگر Cordwainey می گویند که از نام کورودوبا گرفته شده است. نام خاص Cowin نیز از ریشه کورودوباست. هنوز هم به نوع خاصی از چرم Cordovan گفته می شود. در فرانسه نیز به کفشگر، Cordonnier می گویند.

فلز کاری اسلامی نیز رونق یافت، فن آبدیده کردن فولاد به کمال رسید و شمشیرهای تولدویی شهرت یافت. کالاهای زرین، سیمین و برنجین خواهان بسیار داشت..."

/ 0 نظر / 133 بازدید