شبکه های اجتماعی از عوامل اشاعه ویروس کرونا

بنا به اظهار نظر برخی از اساتید روانشناسی ، شبکه های به اصطلاح اجتماعی در دنیای مجازی با اشاعه ترس و وحشت بیش از حد نسبت به ویروس و بیماری کرونا ، می توانند به طور غیرمستقیم باعث گسترش این بیماری خطرناک شوند.

این اساتید براساس اظهار نظر تخصصی اغلب پزشکان که ضعف سیستم ایمنی بدن را از مهمترین عوامل سرایت بیماری های ویروسی از جمله همین ویروس کرونا دانسته اند، تاکید می کنند که ایجاد ترس و وحشت و استرس نیز از اساسی ترین عوامل کاهش قوت سیستم ایمنی بدن به شمار رفته و اینک این ترس و وحشت و استرس به شکل فاجعه باری از طرق شبکه های اجتماعی در اینترنت، به جوامع و میان مردم تزریق می شود.

دیوید روپیک، نویسنده کتابی به نام "چرا ترس‌های ما همیشه با واقعیات تطابق ندارد" که خود زمانی روزنامه‌نگار بوده ، در این باره می‌گوید: "رسانه‌ها همیشه بخش‌های هشدارآمیز وقایع را بزرگ می‌کنند اما حالا شبکه‌های اجتماعی چندین برابر بیشتر این کار را انجام می‌دهند."

او ادامه می دهد: "ما با توییت کردن و پست‌های اینستاگرامی، ترس‌هایمان را چند برابر بزرگ می‌کنیم. یعنی علاوه بر رسانه‌ها که خطرات را نمایش می‌دهند، مردم هم با نشر دوباره و چندباره همان محتوا سعی می‌کنند از قافله عقب نمانده و ترس‌هایشان را منتشر کنند. ترس‌هایی که مخاطب آن را جذب کرده و برای گروهی دیگر منتشر می‌کند. به این ترتیب این خطر بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود."

روپیک می‌گوید: "همان طور که ما باید مراقب باشیم کسی به سمت ما عطسه یا سرفه نکند تا به بیماری مبتلا نشویم، همان‌قدر هم باید مراقب باشیم شبکه های اجتماعی ترس‌های اضافه‌ را به ما سرایت ندهد و البته واضح و مبرهن است که ما هم نباید ترس‌هایمان را به دیگران سرایت بدهیم. ترس زیادی و بیهوده باعث می‌شود بدن ما در برابر بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر شود."

این درحالی است که در طی مدت همه گیر شدن بیماری کرونا در جهان، رسانه های زنجیره ای بیگانه مانند بی بی سی، صدای آمریکا، رادیو فردا، دویچه وله، رادیو زمانه، یورو نیوز، رادیو فرانسه، رادیو اسراییل و رسانه های آل سعود و ... و همچنین شبکه های به اصطلاح اجتماعی وابسته به آنها، در چنین شرایط خطیری هر چه بیشتر دشمنی خود را با ملت ایران آشکار کرده و سنگین ترین فشار اخبار جعلی و تحریف آمیز و استرس زا را برروی ایران متمرکز کرده تا هر چه بیشتر اعصاب و روان مردم را تحت تاثیر قرار دهند.

الن پیترز مدیر مرکز تحقیقات ارتباطات علمی در دانشگاه اورگان ضمن تاکید بر پروپاگاندای افراطی رسانه ها و شبکه های اجتماعی بر جنبه های منفی بیماری کرونا می‌گوید: " ما به عنوان خوانندگان اخبار باید حواسمان باشد که به جنبه‌های دیگر خبر هم توجه کنیم. مثلا به تعداد و درصد کسانی که از بیماری جان سالم به در بردند."

پیترز توصیه می کند زیاد از حد بر خبرهای کرونا متمرکز نشده چرا که به اعتقاد وی " وقتی که آماده هستیم دیگر چه نیازی به مرور اخطارها داریم؟" اما به جای آن توصیه می‌کند حواسمان را متوجه چیزهایی بکنیم که در زندگی دوست داریم. مثلا صحبت درباره موضوعات مثبت با دوستان و خانواده‌ که بسیار لذت بخش است .


/ 0 نظر / 1817 بازدید