نگرانی اندیشکده آمریکایی از قدرت دفاعی موشکی ایران

اندیشکده شناخته‌شده «رند» وابسته به صنایع نظامی آمریکا یکی از اندیشکده‌هایی است که گزارش‌های متعددی را با موضوع قدرت نرم و سخت دشمنان آمریکا و مقایسه این قدرت با توان رو به زوال تأثیرگذاری بین‌المللی کاخ سفید با توسل به اهرم‌های نظامی به رشته تحریر درآورده است. این اندیشکده آمریکایی که بخشی از بودجه خود را از دولت فدرال آمریکا دریافت می‌کند، در یکی از آخرین گزارش‌های خود تحت عنوان «قدرت هوشمندتر، شرکای قدرتمندتر» قدرت بازدارندگی دشمنان آمریکا و به طور خاص به راه‌بردهای «چتر دفاعی» و «مقابله منطقه‌ای» ایران پرداخته است.

اندیشکده رند این گزارش تحلیلی را با حمایت دفتر معاونت رئیس ستاد کل ارتش آمریکا منتشر کرده و بودجه این کار را نیز مستقیماً از دولت فدرال و ارتش ایالات متحده دریافت نموده‌ است.

مهم‌ترین نکات اصلی این گزارش به‌ویژه نکات مربوط به بخش‌ ایران به شرح زیر است:

۱. نگاهی به آینده نشان می‌دهد که با گذشت زمان، اطمینان آمریکایی‌ها مبنی بر این‌که ایالات متحده می‌تواند هر کشوری را قاطعانه شکست دهد، مورد تردید قرار گرفته است.

۲. روند رو به افزایش گرایش دشمنان آمریکا به راه‌بردهای چتر دفاعی و مقابله منطقه ای به گونه‌ای است که کاخ سفید به سادگی نخواهد توانست با آن مقابله کند.

۳. ... ایران از اصلی‌ترین دشمنان آمریکا است که باید به سناریوهای مختلف احتمالی برخورد با آنها توجه کرد.

۴. ایران توانایی بستن تنگه هرمز را دارد.

۵. ایران می‌تواند در «حملات نامتقارن» و شلیک موشک‌های بالستیک به برخی اهداف منطقه‌ای با هدف تهدید متحدان آمریکا در خلیج فارس اقدام کند.

۶. ایران ظرفیت‌های چتر دفاعی و مقابله منطقه‌ای بالایی دارد.

۷. موشک‌های بالستیک و کروز ایران از لحاظ کمیت و دقت همچنین در زمینه «پدافندهای هوایی یک‌پارچه»پیشرفت داشته و خواهند داشت.

۸. بزرگ‌ترین چالش پیش روی نیروهای آمریکایی، عملیات هوایی علیه اهداف متحرک ایران نظیر موشک‌های بالستیک با قابلیت پرتاب از سکوهای متحرک، موشک‌های کروز ضدکشتی، شناورهای تندرو، کشتی‌های مین‌گذار و البته پیش از همه این‌ها، پدافند هوایی ایران است.

/ 0 نظر / 217 بازدید