به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن - قسمت پنجم

زنان هالیوود در دنیایی از تبعیض جنسی ، زن ستیزی و ناامنی

 

در یکی از میزگردهای اخیر بازیگران معروف زن هالیوود، مجموع این بازیگران بر "وجود تبعیض جنسی، زن ستیزی، افسردگی، بی‌عفتی و تجاوز جنسی" در سینمای هالیوود تاکید داشتند. این میزگرد که بازیگران مشهوری همچون "نیکول کیدمن"(برنده اسکار بهترین بازیگر مراسم امسال)، "جسیکا لنگ"(یکی دیگر از برندگان اسکار)، "ریز ویترسپون"(دیگر بازیگر اسکاری) و "اپرا وینفری"(زن به اصطلاح قدرتمند رسانه های آمریکایی) در آن حضور داشتند، به دنبال حضور یک بازیگر دست چندم اسراییلی به نام "گل گدوت" (که یک سرگرد ارتش اسراییل در جریان تجاوز به لبنان هم بوده) در نقش اول تازه ترین پروژه پرهزینه هالیوود به نام "زن شگفت انگیز" برگزار شد که موجی از اعتراضات و انتقادات به صنعت سینمای آمریکا به همراه داشت. (نمایش فیلم یاد شده در برخی کشورهای اسلامی ممنوع شد و بعضا در خود آمریکا نیز بحث برانگیز بود).

در بخشی از این میزگرد که پیرامون "قدرت و رنج زنان در میان فرهنگ تبعیض‌آمیز صنعت سینما" بحث شد، "جسیکا لنگ" گفت :

" فکر نمی‌کنم تا امروز این حجم از زن‌ستیزی و تبعیض جنسیتی را دیده باشیم! "

"جسیکا لنگ" اضافه کرد که سازنده برنامه تلویزیونی اش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار بوده قسمتی را درباره "زن ستیزی، تبعیض جنسی، سن‌گرایی" و یا همه اینها بسازد اما نتوانسته چنین کاری را انجام دهد!

"اپرا وینفری" (که 25 سال یکی از پر سر و صدا ترین شوهای تلویزیونی را در آمریکا اجرا می کرد و اخیرا نیز شخصا یک شبکه تلویزیونی تاسیس کرده) با تایید سخن "جسیکا لنگ" اضافه کرد:

"... من فردی بودم که ارزش زیادی برای هنرپیشگی قائل بود و سال‌ها بازی بازیگران زن را می‌دیدم ولی پیشرفتی حس نمی‌کردم. می ترسیدم که این کار را انجام دهم و احمق به نظر برسم."

در مقابل این اعتراف "وینفری" و در برابر شگفتی حاضران، "نیکول کیدمن" گفت:

"... من هر روز همین احساس را دارم!..."

سپس "ریز ویترسپون" اظهار داشت که :

"... در حقیقت ما زنده‌ایم، زندگانی هستیم که در ناامنی زندگی می‌کنیم..."

"کریستین متز" یکی دیگر از بازیگران حاضر در میزگرد با تایید صحبت دیگران گفت:

"... برای من و دیگر زنانی که در زیر گریم و موی مصنوعی هستیم ... این سوال هست که چرا؟ چرا باید به خاطر ظاهرمان قضاوت شویم در حالی که ظاهر ما تنها جسمی است که در آن جای گرفته‌ایم و با یک جزر و مد تغییر می‌کند..."

متز ادامه داد :

"... من هرگز هیکل خود را از تلویزیون ندیدم، چون می دانستم که مال من نیست..."!!

لازم به ذکر است که چند ماه پیش "جین فاندا" (هنرپیشه اسکار گرفته و فعال اجتماعی معروف هالیوود) ضمن اعتراف به مورد تجاوز قرار گرفتن خود و مادرش در سنین کودکی، اذعان کرده بود:

"... با توجه به نگاه جنسیتی حاکم بر سینما و تاکید بر نمایش زنان در زمینه‌های جنسی باعث می‌شود که بازیگر زن جوان بودن کاری "وحشتناک" باشد..."

"جین فاندا" افزوده بود که یک بار به دلیل این که به درخواست رئیسش برای برقراری رابطه جنسی توجه نکرده، شغلش را از دست داده بود


/ 0 نظر / 158 بازدید