سکوت مرگبار رسانه های زنجیره ای غرب برای جلیقه زردهای فرانسه

شرح عکس: مقابله پلیس فرانسه با جلیقه زردها بوسیله زره پوش در خیابان های پاریس در چهل و چهارمین هفته این تظاهرات

 

رسانه های زنجیره ای غرب مانند رسانه سلطنتی بریتانیا (BBC)، رادیو تلویزیون صدای آمریکا (VOA) ، رادیو صدای آلمان (دویچه وله)، رادیو ملی فرانسه (fri) ، رادیو فردا، رسانه اتحادیه اروپا (یورو نیوز) ، رادیو زمانه، رادیو اسراییل ، گویا نیوز و ... و وب سایت های وابسته و البته پیروان داخلی آنها، در چهل و چهارمین هفته قیام مردم فرانسه علیه سرمایه داری و برای مشکلات اقتصادی و معیشتی ، همچنان اخبار و گزارشات این تظاهرات 11 ماهه را سانسور کردند.

فرانس اینفو تی وی" دیروز گزارش داد:

"... نانت امروز در یک گردهمایی ملی جلیقه زردها، بار دیگر شاهد حضور معترضان بود. بخشی از مرکز شهر برای این رویداد بسته شد. همزمان با آغاز اعتراضات جلیقه زردها در نانت، گروههای از این جنبش در پاریس، لیون و تولوز هم دست به تظاهرات زدند. بخش‌هایی از حمل و نقل عمومی شهر پاریس اقدام به برگزاری اعتصاب کرد و گفته شده اعتصاب کارکنان حمل و نقل عمومی در پاریس منجر به تعطیلی خطوط مترو و اختلال در رفت و آمد ریلی و اتوبوس رانی شده است...."

 

فرانس اینفو تی وی اضافه کرد:

"... پلیس با زره پوش های سنگین و گاز اشک آور و باتوم های برقی به ضرب و شتم تظاهر کنندگان پرداخت و دهها نفر را بازداشت کرد. بر اساس اعلام «دزارمونس لس» گروه حامی تظاهرات در فرانسه، از ابتدای آغاز اعتراضات ضدسرمایه‌داری در این کشور و از نوامبر ۲۰۱۸، دهها نفر حداقل یکی از چشمان خود را در جریان این اعتراض‌ها از دست داده‌اند...."

آخرین خبرهایی که درباره جنبش جلیقه زردها در یکی از این رسانه های زنجیره ای (دویچه وله) منتشر شد، حدود 4 ماه پیش و در بیست و هشتمین هفته  این تظاهرات بود که شنبه ها در شهرهای فرانسه برگزار می شود که در آن خبر با تحریف ، جنبش جلیقه زردها را در حال افول دانسته بود.

این درحالی است که همین رسانه های زنجیره ای غرب، جمع شدن چند نفردر گوشه ای از ایران را به کوس و کرنا زده و روزها و هفته ها بازتاب می دهند. نمونه اش همین قضیه دختر آبی و یا به استادیوم رفتن بانوان در ایران که در طول این چند روز صدها خبر و عکس و تفسیر از آن منتشر کردند اما در مقابل گسترده ترین و طولانی ترین جنبش اعتراضی در قلب اروپا یعنی فرانسه که دهها کشته و صدها زخمی و هزاران بازداشتی داشته، سکوت قبرستانی پیشه کرده اند و ادعای فضای باز اطلاعات و مبارزه با سانسور هم دارند!

اگر چه این برای اولین بار نیست و نخواهد بود که سانسور شدید و کنترل همه جانبه مراکز قدرت وابسته به امپریالیسم جهانی، این رسانه های پر هیاهو را دست بسته کرده اند. آنچه همین حضرات در بایکوت خبری راهپیمایی پرشکوه اربعین و سانسور عزم و جزم ملی و میلیونی برای کمک به سیل زدگان بهار 98 و حذف اخبار پیشرفت های مختلف در این سرزمین انجام دادند و البته توی بوق کردن فتنه هایی مانند فتنه 88 یا داعش و یا لشکر کشی های توخالی آمریکا و اسراییل ، فقط بخشی از واقعیت دمکراسی در غرب و در عرصه مطبوعات و رسانه های این کشور است!


/ 0 نظر / 111 بازدید