جشنواره سینمایی یا کازینو برای پولدارها؟!

هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن در حالی به پایان خود رسید که فضای به اصطلاح لاس وگاسی، آن را هر چه بیشتر از یک جشنواره سینمایی دور ساخته بود. طی چند روز گذشته، گزارشات و ارقام حیرت آوری از هزینه ها و سرگرمی ها و پول های کلانی که در حاشیه این جشنواره جا به جا می گردد و در واقع پر رنگ تر از متن فیلمیک و سینمایی آن هستند، بیش از پیش، سوژه اخبار و داغ های روز خبرنگاران و حاضران در این شهر سواحل جنوبی فرانسه شد.

در حالی که سینما دوستان این جشنواره در تب و تاب روایت سفارشی تارانتینو از هالیوود به نام "روزی روزگاری در هالیوود" بودند و برخی به تماشای فیلم ضد اسلامی برادران داردن به نام "احمد جوان" نشستند و گروه دیگری در سالن نمایش فیلم جدید و البته کسالت بار و تقلیدی جیم جارموش یعنی "مرده ها نمی میرند" خوابشان برد و پدرو آلمادوار برای فیلم اخیرش به اسم "رنج و افتخار" خواب نخل طلایی می دید، آن طرف تر و در حوالی ساحل کن و در کشتی 137 متری میلیاردر معروف یهودی بیل گفن، میهمانی 400 میلیون دلاری برگزار شد! شرکت کنندگان در آن به قمار و میخواری پرداختند و البته در کنار آن، میهمانی های متعدد ساحلی کن با سرو شام ویژه و موسیقی و نورپردازی چشمگیر، هرکدام بالغ بر 150 هزار دلار برای برگزار کنندگانش هزینه داشت!!

در سمت دیگر و در سوییت های هتل گرانقیمت "مجستیک باربر"، به نام های "کریستین دیور" و" مجستیک"، میهمانان پولدار این سوییت ها به ترتیب قیمت های 561,31 و 749,44 دلار را تجربه کردند. این هتل که محل برگزاری مراسم بعد از افتتاحیه و اختتامیه جشنواره نیز بوده و هست، مبلغ 347 هزار دلار برای مراسم فوق دریافت می کند که 315 هزار دلار آن فقط مربوط به غذای شرکت کنندگان است!

همه اینها علاوه بر مراسم فرش قرمز و رژه به اصطلاح سلبریتی ها برروی آن است که در واقع این لباس ها و جواهراتشان و برندهای سازنده آنهاست که شهرت و ارزش بسیار بیشتری دارند! به طوری که گفته شده برخی جواهرات آویخته شده به این افراد تا یک میلیون دلار می ارزد!

و بالاخره اینکه گویا جشنواره برای محافظت از همین سلبریتی ها بعضا تا دو میلیون دلار هزینه کرده و هزینه های همه این متن و حواشی که نخل های طلا و نقره 27 هزار دلاری جشنواره را هم شامل می شود، علاوه بر اسپانسرها یا همان حامیان مالی از خود فیلم های متقاضی در جشنواره نیز دریافت می شود که گفته شده از 500 هزار تا یک میلیون دلار را برای هر فیلم شامل می شود. یعنی همه آن فیلم های بینوایی که در 11 بخش مختلف جشنواره و همچنین بازارهای فیلم به نوعی حضور دارند، این هزینه ها را می پردازند!!

/ 0 نظر / 139 بازدید