به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن - قسمت چهارم

رسوایی جنسی در میان موسسات خیریه اروپایی

 

در پی برملا شدن رسوایی جنسی در میان برخی از کارمندان سازمان بین المللی امدادرسانی (اکسفام) که بخشی از منابع مالی آن توسط دولت بریتانیا تامین می شود و سال ۲۰۱۰ برای کمک به زلزله زدگان هائیتی به این کشور اعزام شده بودند، مدیر کل این موسسه خیریه بریتانیایی روز سه شنبه اعلام کرد گزارشی مبنی بر تایید موارد جدید از رفتار جنسی نامناسب را دریافت کرده است! "یورو نیوز" گزارش داد که رسوایی جنسی پس از خبر ساز شدن در میان طبقه سیاسی و دولتمردان بریتانیا اینک دامن موسسات خیریه و سازمان های به اصطلاح بشر دوستانه این کشور را گرفته است. صندوق نجات کودکان (Save the Children) از جمله این موسسات است که برخی کارمندان آن پس از رفتار نامناسب جنسی بر ضد همکاران زن خود بدون تنبیه و مجازات اجازه یافتند از این سازمان بروند.

براساس گزارش یورو نیوز، ویروس رسوایی جنسی در میان سازمان های به اصطلاح خیریه پس از بریتانیا به موسسات فرانسه نیز منتقل شد. پزشکان بدون مرز، نهاد امداد رسان بین المللی که مقر آن در ژنو است به تازگی از برملا شدن بیست و چهار مورد آزار و یا سوء استفاده جنسی که عاملان آن کارمندان زیر مجموعه اش بوده اند، خبر داده است.

این درحالی است که رسوایی فاجعه تعرضات و تجاوزات جنسی طی دو سه سال اخیر در اروپا و آمریکا، این جوامع را به حد انفجار رسانده است و از همین روی برای سرپوش گذاردن بر این فجایع، هشتگ های متعددی مانند "من هم" در فضاهای مجازی ایجاد شده تا قربانیان این تجاوزات و تعرضات با بازگویی آنچه برآنها رفته، از فشارهای روانی خود بکاهند.

پس از آمارهایی که در دو سه سال گذشته از سوی مراکز معتبر اجتماعی و آماری درباره درصد بالای قربانیان تعرض و تجاوز جنسی اروپا و آمریکا انتشار یافت و دامنه آن را همه ارگان ها و نهادهای سیاسی اقتصادی و فرهنگی غرب را دربرگرفت، هالیوود نیز به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز این فجایع، آن روی چهره پر زرق و برق خود را آشکار ساخت و بسیاری از اهالی آن به افشای رسوایی های جنسی پرداختند که حضور اعتراض آمیز بازیگران و عوامل فیلم های تولیدی با لباس سیاه در مراسم "گلدن گلوب" و "بافتا" و همچنین ارائه بخش ویژه ای در جشنواره برلین برای بازتاب این اعتراضات، بخشی از آن بوده است.

رسوایی تعرضات جنسی در غرب از موسسات و مراکز اداری و خیابان ها و کاباره ها به دانشگاهها و مراکز آکادمیک کشیده شد و حتی آکادمی نوبل را نیز بی نصیب نگذاشت. سپس سیاستمداران فرانسه و پارلمان اروپا محور آن قرار گرفتند و بعد به حیطه ورزش کشیده شد و مربی بدنساز تیم ملی ژیمناستیک آمریکا به خاطر تعرض به 175 ورزشکار زن به 150 سال زندان محکوم شد و حتی دروازبان تیم فوتبال زنان آمریکا به خاطر تعرض سپ بلاتر (رییس فدراسیون جهانی فوتبال) شکایت کرد!

اما آنچه در میان همه این اخبار و گزارشات مغفول واقع شده، علت این فجایع است که براساس تحقیقات برخی موسسات در آمریکا و کانادا مانند "موسسه دانشگاهی آلبرتا" و یا Opinion Matters ، به سبک زندگی غربی و روابط بی بند و بارانه و پوشش های غیراخلاقی و نوشیدن مشروبات الکلی و محیط های فساد و تخدیر در این کشورهای بازمی گردد.

به دنبال افشای گسترده تعرضات جنسی در هالیوود، دامن این افشاگری ها به آکادمی جایزه نوبل و پارلمان اروپا نیز کشیده نیز شد. گزارش‌هایی درباره ده‌ها مورد مزاحمت جنسی زنان در پارلمان منتشر کردند که موجی دیگر از حیرت را در محافل سیاسی و اجتماعی دنیا برانگیخت. شدت این تعرضات جنسی آنچنان بود که به نوشته نشریه ساندی تایمز، "آنتونیو تاجانی" رئیس پارلمان اروپا را شوکه و خشمگین ساخت."تری راینتکه"، نماینده فراکسیون حزب سبزها در پارلمان اتحادیه اروپا که خودش نیز تجربه مزاحمت جنسی را داشت به این نشریات گفت هر زنی در پارلمان اروپا می‌تواند دست‌کم نام دو مرد را بیان کند که از نفوذ سیاسی خود برای طرح رابطه جنسی استفاده کرده است.


/ 0 نظر / 124 بازدید