اعتراض بازیگر فرانسوی و سکوت مرگبار هیئت های ایرانی در کن!


بازیگر فرانسوی یکی از فیلم های حاضر در این جشنواره، برروی فرش قرمز با برافراشتن تابلویی به کشتار فلسطینیان در غزه اعتراض کرد.

"منال عیسی" که با فیلم My Favorite Fabric در جشنواره کن حضور دارد همراه "گایا جیجی" کارگردان این فیلم و تدوینگر وکارگردان دیگری به نام"اتین کالوس" به هنگام نمایش قسمتی دیگر از مجموعه فیلم های آمریکایی جنگ های ستاره ای به نام "سولو: یک داستان جنگ ستاره ای" برروی فرش قرمز و در برابر دوربین عکاسان و خبرنگاران تابلویی بالای سر گرفت که برروی آن نوشته شده بود : "حمله به غزه را متوقف کنید!!"

این درحالی بود که سر و صدا و غوغای عبور کاروان مفصل عوامل فیلم "سولو: یک داستان جنگ ستاره ای" همراه بازیگرانی که خود را به شکل سربازان امپراتوری و یا شخصیت های فیلم همچون "چوباکا" درآورده بودند، کاملا فضای روز هفتم جشنواره را تحت تاثیر خود قرار داده بود.

شجاعت "منال عیسی" در حالی که جشنواره کن تحت مدیریت و سرمایه های صهیونیستی اداره می شود، تحسین بسیاری از خبرنگاران و رسانه ها را برانگیخت. یادآوری می شود چند سال پیش لارس فن تریر فیلمساز دانمارکی که بسیار محبوب مدیران کن بود، به خاطر یک شوخی کوچک با اسراییل به گونه ای از این جشنواره اخراج شد که حتی عذر خواهی اش نیز پذیرفته نشد. او امسال پس از 7 سال اجازه یافته تا دوباره در این جشنواره شرکت کند!

اما در شرایطی که جشنواره فیلم کن هم تحت تاثیر جنایات رژبم صهیونیستی علیه فلسطینیان قرار گرفته، گویا سینماگران و هیئت های ایرانی حاضر در این جشنواره زبان بریده شده و سکوت مرگباری بر آنها حاکم گردیده است.

این در شرایطی است که برخی از این افراد همچون اصغر فرهادی و گروهش و همچنین اعوان و انصار جعفر پناهی که با مدها و افه های آبکی برروی فرش قرمز رفته و سعی کردند به نوعی ادای هنرپیشه های دست چندم آن سوی آبی را درآورند، پیش از این در هر فرصتی که میکروفن بدست می آوردند، دم از صلح و آزادی و عدم خشونت زده و ظاهرا از انسانیت دفاع می کردند ولی اینک گویا حسابی مرعوب جو صهیونیستی حاکم بر مدیریت جشنواره شده و شاید به خاطر اینکه ناگهان آن جایزکی که برایشان درنظر گرفته شده را به آنها ندهند، فعلا دم برنمی آورند!! و کاری هم به جنایت اسراییل در غزه که 60 فلسطینی را به خاطر دفاع از سرزمینشان به شهادت رسانده و 2700 نفر دیگر را مجروح کرده و انواع و اقسام سلاح های کشتار جمعی را به کار گرفتند، ندارند. از همین روی هم به شدت مورد انتقاد و اعتراض حاضران و ناظران جشنواره حتی در شبکه های اجتماعی قرار گرفته اند.


/ 0 نظر / 226 بازدید