شاه خطاب به سفیر آمریکا: بسیار خوب، حالا کجا باید برم؟

صحنه ای از قسمت چهارم مجموعه مستند/داستانی "آب در هاون" که در سال 1387 به تهیه کنندگی آقا رضا جعفریان برای شبکه دوم سیما ساختم. این سریال براساس اسناد و شواهد معتبر تاریخی و با برخی صحنه های نمایشی به آخرین تلاش های آمریکا و انگلیس برای حفظ رژیم شاه در دو سال پایانی آن پرداخته بود.

صحنه فوق مربوط به دیدار ویلیام سولیوان ، آخرین سفیر آمریکا در ایران و ژنرال رابرت هایزر، معاون فرماندهی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اروپا با شاه در تاریخ 21 دی ماه 1357 در کاخ نیاوران است. در این دیدار ویلیام سولیوان، پیام واشنگتن مبنی براینکه شاه خیلی فوری بایستی ایران را ترک کند را به شاه ابلاغ می کند. ویلیام سولیوان از آن روز و آن ماموریت در خاطراتش به عنوان تلخ ترین خاطره دوران دیپلماتیکش یاد نموده است.

سولیوان درباره آن خاطره تلخ می نویسد:

"... پیامی از واشنگتن دریافت داشتم مبنی براینکه در اولین فرصت شاه را ملاقات کنم و به او بگویم که دولت ایالات متحده آمریکا مصلحت شخص شاه و مصالح کلی ایران را در این می بیند که هرچه زودتر ایران را ترک گوید... ابلاغ چنین پیامی از طرف سفیر یک کشور به رییس مملکتی که در آن ماموریت دارد، کار ساده ای نیست..."

اما وجه تلخ تر ماجرا، نحوه برخورد زبونانه و حقیرانه شاه با آن پیام بود که به جای ایستادن در مقابل تعیین تکلیف یک سفیر بیگانه و نشان دادن غرور شاه یک مملکت، به شکل درمانده ای تسلیم شده و مانند برده ها تنها سوال می کند که حالا کجا باید برود؟!

ویلیام سولیوان خاطره آن روز را اینگونه ادامه می دهد:

"... من تا آنجا که می توانستم با لحن ملایم و مهربان مضمون پیام واشنگتن را به شاه ابلاغ کردم. او با دقت و آرامش به پیامی که او را به ترک کشورش دعوت می کرد، گوش داد و وقتی که حرف های من تمام شد، رو به من کرد و با لحنی کم و بیش ملتمسانه گفت: بسیار خوب، اما کجا باید بروم؟... "


صحنه ای که مشاهده می کنید، براساس همین خاطرات ساخته و پرداخته شده و حتی دیالوگ هایش به طور دقیق برگرفته از کتاب خاطرات ویلیام سولیوان به نام "ماموریت در تهران" است.

مرحوم کاظم افرندنیا به نقش ژنرال هایزر، مرحوم خسرو فرخزادی به نقش ویلیام سولیوان و شهریار فخاری در نقش شاه در این صحنه بازی کرده اند.

این سریال در 5 قسمت 25 دقیقه ای در بهمن 1388 از شبکه 2 سیما پخش شد.

/ 0 نظر / 125 بازدید