دانشگاه آکسفورد براساس طرح و اندیشه های مسلمانان آندلس

تحقیقات و پژوهش های مورخین اروپایی در شناخت ریشه های نخستین دانشگاه در این قاره، کشفیات قابل تاملی به همراه داشت و بازهم سرنخ مراکز آکادمیک در اروپا را به تمدن اسلامی گره زد.


 بتانی هیوز (نویسنده و مورخ انگلیسی) در این باره می گوید:

"... در اواخر سال 1100 میلادی مردی انگلیسی معروف به "دانیل موری" به اروپا سفر کرد تا مطالعه و تحقیق کند اما اتوبیوگرافی او نشان می دهد که او از آنچه در این قاره یافته، منزجر شده است. او می نویسد: من مدتی در پاریس توقف کردم و در آنجا کسانی را دیدم که بیشتر شبیه به چهارپایان بودند تا انسان و وانمود می کردند که آدم های خیلی مهمی هستند، میز تحریرهایی جلوی آنها بود اما حالتی بلاتکلیف داشتند، چون چیزی بلد نبودند. آنها فرقی با مجسمه های مرمری نداشتند. من نمی خواستم تحت تاثیر سنگ های بی خاصیتی مثل آنان قرار بگیرم اما وقتی شنیدم اندیشه های مسلمانان در تولدو (شهری در آندلس اسلامی) پیشرفت داشته است تا آنجا که می توانستم به سرعت خودم را به آنجا رساندم، به این ترتیب توانستم در آنجا سخنان عاقل ترین فلاسفه دنیا را بشنوم..."


ماریا انخلس کالکو (مورخ و پژوهشگر) در ادامه تحقیقات بتانی هیوز می گوید:

... دانیل موری پس از چند سال از "تولدو" برگشت و در حالی که اثاثیه سفرش، اسناد و کتاب های مختلف بود، هنگامی که وارد انگلستان شد، قرار ملاقاتی با اسقف اعظم گذاشت تا این گنجینه ارزشمند را تقدیم او کند. این بانی خیر یکی از گروه دانشمندانی بود که می خواستند در شهرشان مرکزی برای آموزش تاسیس کنند و نام آن شهر آکسفورد بود.

دانشگاه آکسفورد اینگونه براساس الگویی شکل گرفت که مسلمانان آندلس طراحی کرده بودند.


ماریا انخلس کالکو می افزاید:

دانشگاههای که در پاریس احداث شد نیز براساس ایده های متعلق به آکسفورد بود و آن هم براساس برداشت تازه ای از ایده های بنیادینی بود که از (مسلمانان) "تولدو" آمده بودند...

 

خولیو سامسو (استاد دانشگاه بارسلونا) نیز در پایان اذعان می کند:

... اگر مسلمان ها، این کار را نکرده بودند، رنسانس و انقلاب علمی غرب، غیر ممکن می شد...


برگرفته شده از فیلم مستند "وقتی مسلمانان بر اروپا حکومت می راندند" (کانال 4 انگلیس – سال 2005)

When the Moors Ruled in Europe

/ 0 نظر / 58 بازدید