اولین سالن سینما در عربستان!

رسانه‌های عربستانی اعلام کردند، اولین سالن سینما در عربستان در تاریخ ۱۸ آوریل جاری افتتاح خواهد شد. یعنی تا 18 آوریل 2018 (29 فروردین 1397) هیچ سالن سینمایی در عربستان وجود نداشته و ندارد. این درحالی است که نزدیک به 120 سال است در ایران سینما وجود دارد و در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی این سینما وارد مراحل پویا و جدیدی شد به طوری که امروزه به لحاظ تکنیکی و تخصصی شانه به شانه سینمای استاندارد جهانی حرکت می کند. اما تبلیغات غرب در بوق های رسانه ای اش، ایران و انقلاب اسلامی را مخالف هنر و سینما معرفی می کند نه عربستان!!

در این سینما طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی صدها کارگردان مولف از جمله دهها فیلمساز زن فعال هستند، همچنین در رشته های فیلمنامه نویسی، تدوین، موسیقی متن، چهره پردازی، طراحی صحنه و ... صدها هنرمند زن فعالیت می کنند. این در حالی است که در عربستان هنوز نزدیک به 95 درصد از زنان شناسنامه مستقل نداشته و به عنوان ملک و اموال مردان محسوب می شوند. از همین روی وضعیت زنان در عربستان سعودی را، بسیاری از پژوهشگران علوم اجتماعی، به وضعیت سیاهان در نظامِ تبعیض نژادی آفریقای جنوبی مانند کرده اند.

زنان در ایران در رشته های مختلف ورزشی به افتخارات مختلف کشوری، آسیایی و جهانی دست پیدا کرده و صدها مدال رنگارنگ جهانی و المپیک و بازی های آسیایی را کسب کرده اند.(آنچه که به هیچوجه در دوران طلایی شاه! و در اوج تمدن بزرگ شاهنشاهی نیز وجود نداشت!!) قهرمانی فوتسال آسیا، مدال های رنگین در رشته های قایقرانی و تیراندازی و ووشو و تکواندو و دو و میدانی و ... از جمله این قهرمانی ها بوده است.

زنان در عربستان حق رانندگی ندارند و سال گذشته دو زن خارجی را که در این کشور رانندگی کرده بودند را به عنوان تروریست محاکمه و به زندان انداختند. ولیعهد عربستان اخیرا اجازه داده که زنان عربستان از ژوئن 2018 یعنی خرداد 1397 با شرایط خاصی (از جمله داشتن رضایت نامه ولی) رانندگی کنند!!

امروزه 65 درصد از دانشجویان ایران را دختران تشکیل می دهند اما در عربستان با شرایط بسیار خاص و محدود به زنان اجازه تحصیل داده می شود.

آنوقت سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر آن به طور مرتب با صدور بیانیه و قطعنامه های متعدد، ایران را به دلیل پایمال کردن حقوق زنان به نقض حقوق بشر متهم می کند اما عربستان جایی در چنین قطعنامه هایی ندارد!!!

دلیلش واضح است؛ عربستان نوکر غرب است و کشورش پایگاه بلاشرط نظامیان آمریکایی تا حدی که امروز حتی هزینه یک گلوله اش را هم از آل سعود و البته از کیسه ملل مسلمان منطقه می گیرد.

دونالد ترامپ در نشست خبری دو روز پیش خود، ضمن اشاره به نزدیک بودن خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت:

"...عربستان سعودی به حضور ما علاقه‌مند است و من گفتم که خوب اگر می‌خواهید ما بمانیم شاید مجبور باشید که پولش را بپردازید."

در حالی که چند روز پیش یکی از مقامات عربستانی مدعی شده بود با 3 موشک می تواند ایران را زیر و رو کند،

به گزارش سی‌ان‌ان دونالد ترامپ اخیرا در مکالمه ای با یکی از رهبران کشورهای حوزه‌ خلیج فارس گفت:

«بدون ما شما حتی تا دوهفته هم دوام نمی‌آورید. به شما حمله می‌شود و باید با هواپیمای معمولی فرار کنید."!

سال گذشته نیز وقتی در یک برنامه تلویزیونی در عربستان، دو کارشناس سعودی همین ادعای نابودی ایران را تکرار کرده بودند، کالین پاول (مشاور امنیت ملی، رییس ستاد ارتش آمریکا و وزیر امورخارجه دولت بوش) که روی خط ارتباط همان برنامه بود به این دو کارشناس هشدار داد که:

"... من به عنوان یک کارشناس باسابقه نظامی و سیاسی و با توجه به شناختی که از ایران دارم باید به شما هشدار دهم که اگر ایران به عربستان حمله نظامی کند و ما در کنار آن نباشیم، شما حتی فرصت نمی کنید تلفن را بردارید و از ما کمک بخواهید..."!!!


/ 0 نظر / 146 بازدید