نمونه ای دیگر از آزادی بیان در اروپا!


"دیتر هانیتش"، کاریکاتوریست باسابقه روزنامه "زود دویچه زایتونگ" چاپ آلمان به دلیل ترسیم کاریکاتوری از نتانیاهو نخست وزیر اسراییل از این روزنامه اخراج شد!

هانیتش در این کاریکاتور که در صفحه "نظرات" روزنامه یاد شده در روز سه‌شنبه گذشته (۱۵ مه) به چاپ رسیده بود، نتانیاهو را در لباس "نتا بارزیلای"،خواننده اسرائیلی نشان می‌داد که در مراسم امسال"یورویژن" اول شد. در این کاریکاتور، نتانیاهو موشکی با ستاره داوود در دست دارد که در حال پرتاب آن است. او در دست دیگرش میکروفونی دارد که می‌گوید: "سال دیگر در اورشلیم"، جمله‌ای که در انتهای پیام تبریکش خطاب به بارزیلانی، خواننده برنده جایزه یوروویژن گفته بود و اشاره به برگزاری مراسم سال آینده یوروویژن دراسراییل و شهر بیت المقدس داشت. همچنین در وسط کلمه "یوروویژن" که بالای کاریکاتور فوق به عنوان تایتل مراسم نوشته شده، به طرز هنرمندانه ای ستاره شش پر به نشانه صهیونیسم نقش بسته است!

مدیر مسئول روزنامه زود دویچه زایتونگ، پنج‌شنبه ۱۷ مه در باره اخراج کاریکاتوریست باسابقه خود گفت:

"علت این امر تفاوت دیدگاه عمیق میان آقای هانیتش و ما بر سر کلیشه‌های ضد یهودی در یک کاریکاتور است"

این در حالی است که کاریکاتور یاد شده نسبت به یهودیان هیچ توهینی در بر نداشت و تنها به انتقاد از عملکرد نتانیاهو پرداخته که از یک سوی به سرکوب وحشیانه فلسطینیان مشغول است (سرکوبی که نفرت جهانی را به همراه آورده) و از سوی دیگر آنچنان با خواننده اسراییلی برنده جایزه یوروویژن ابراز همراهی نموده و نسبت به آن احساسات به اصطلاح هنری نشان داد که حتی در جلوی دوربین تلویزیون حرکاتش را تقلید کرد و در دیدار خصوصی نیز همراه وی به انجام حرکات موزون پرداخت!!

مسئولین روزنامه زود دویچه زایتونگ اظهار داشته اند که با مسئله ای که کاریکاتور دیتر هانیتش ایجاد کرد، این روزنامه قصد دارد روند انتشار کاریکاتورهای خود را مجددا مورد بررسی قرار دهد و در صورت لزوم تغییراتی در آن به وجود آورد!!

لازم به یادآوری است که چندی پیش نیز انتشارات معتبر "گالیمار" از انتشار هجویه های ضد صهیونیستی "لویی فردیناند سلین"، نویسنده معروف فرانسوی به بهانه یهودی ستیزی خودداری کرد.

اواخر سال گذشته میلادی نیز وقتی در ویژه نامه ژانویه 2018 نشریه کودکانه "یوپی" در فرانسه در جمله ای نوشته شد که "از نظر برخی دولت ها، اسراییل یک کشور واقعی نیست"، تمامی شماره های آن حتی از روی دکه های مطبوعاتی جمع آوری شد!! و نشریه یاد شده محکوم شد در شماره بعدی اش، توضیح کاملی در مورد اسراییل به چاپ برساند.

طرفه آنکه نوشتن واقعیات درباره صهیونیسم و هلوکاست و جنایات اسراییل در رسانه های اروپایی از جمله در فرانسه و آلمان، به بهانه واهی جریحه دار نمودن احساسات 15 میلیون یهودی، جرم محسوب شده و مجازات در پی دارد اما انتشار شنیع ترین مطالب و موهن ترین تصاویر در توهین به ادیان توحیدی و ابراهیمی به خصوص اسلام در مطبوعات و رسانه های اروپایی مانند کاریکاتورهای دانمارکی و یا وهن پیامبر مکرم اسلام در نشریه "شارلی ابدو" که احساسات یک میلیارد و نیم مسلمان را جریحه دار نمود، اشکالی نداشته و نشانه ای از آزادی بیان محسوب شد!!


/ 0 نظر / 199 بازدید