فیلمی که نشان می دهد یک رای چقدر اهمیت دارد

نگاهی به فیلم "رای معلق" یا "Swing Vote"

 

در میان فیلم های مختلفی که در هالیوود درباره انتخابات ساخته شده مانند "رنگ های اصلی" (مایک نیکولز- 1998) ، "بولورث" (وارن بیتی-1998) ، "انتخابات" (الکساندر پین- 1999)، "مرد سال" (بری لوینسن- 2006)، "نیمه ماه مارس" (جرج کلونی-2011) و ... فیلمی در سال 2008 توسط فیلمساز جوان "جاشوا مایکل اشترن" ساخته شد به نام "رای معلق" یا "Swing Vote" که اساسا درباره اهمیت رای دادن بود.

فیلمی با شرکت"کوین کاستنر"(کارگردان و بازیگر معروف فیلم هایی همچون "رقصنده با گرگ ها" و "دشت باز" و "دنیای آب") به نقش "باد جانسن" که همراه دخترش "مالی" (مادلین کارول) در شهری کوچک در ایالت نیومکزیکو، زندگی آرام و ساده ای دارد. او به همه چیز و همه کس به جز دخترش بی اعتماد است و زندگیش را به دلیل بیکاری با بیلیارد و قمار و وقت تلف کردن در کافه ها و بارهای شهر می گذراند. زمان انتخابات ریاست جمهوری فرارسیده و "مالی" که هنوز به سن رای گیری نرسیده، به پدرش اصرار می کند تا در رای گیری انتخابات شرکت کند اما "باد" که دیگر سالهاست به این گونه مسائل بی اعتناست، اصرار های دخترش را برنمی تابد و بهانه اش هم این است که شرکت کردن یا نکردن در انتخابات فایده ای ندارد و بگذارید هر کس را می خواهند انتخاب کنند.

اما "مالی" این امتناع پدر را قبول نکرده و با کارت شناسایی او در انتخابات شرکت می کند ولی درحالی که مرحله اول رای دادن را طی کرده و نام پدرش را در زمره رای داهندگان به ثبت رسانده اما هنگام قرار دادن رای در دستگاه اخذ آراء، با قطع شدن، پیش رای او در حالی که مشخص نیست به سود کدامیک از دو کاندیداست، در میانه ورود به دستگاه گیر کرده و   می ماند!

پس از شمارش آراء، در اتفاقی نادر وکم نظیر،همه آراء دمکرات ها و جمهوری خواهها مساوی از کار در آمده و تنها می ماند رای "باد جانسن"که درمیانه راه مانده بوده و معلوم نیست قرار بوده برای کدام کاندیدا به صندوق ریخته شود! همین مسئله باعث می شود، دست اندرکاران انتخابات به سراغ "باد" بروند که روحش هم از این ماجرا خبر ندارد!! و حالا متوجه می شود که دخترش چه دسته گلی به آب داده است. "باد" تاکید می کندکه قصد شرکت در انتخابات را نداشته و ندارد اما مسئولان انتخابات در نیومکزیکو و حالا دیگر در واشنگتن به او اجبار می کنند که چون مرحله نخست رای گیری و ثبت نام را انجام داده، باید رای خود را به صندوق بیاندازد و به دلیل قطع برق، دو هفته هم برای این کار فرصت دارد.

حالا در این فرصت دو هفته ای، هم رسانه ها به سراغ "باد جانسن" و دخترش می روند و هم دو کاندیدایی که یکی از آنها رییس جمهوری وقت به شمار می آید. هر یک از دو کاندیدا سعی می کنند نظر "باد" را به خود جلب کرده تا رای خود را به نفع آنها به صندوق بریزد، او را تطمیع می کنند، وعده های مالی و غیر مالی می دهند و تا آنجا پیش می روند که هر یک از دو حزب دمکرات و جمهوری خواه برای جلب نظر "باد"، حتی در وعده های انتخاباتی خود برخلاف اصول و روش های خویش تجدید نظر می کنند، مثلا کاندیدای جمهوری خواه برخلاف شعارهایش، وعده قانونی شدن سقط جنین در کشور را می دهد و حزب دمکرات هم برخلاف آنچه پیش از این گفته بود، وعده غیر قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان را اعلام می کند و همه اینها به خاطر تنها یک رای فردی معمولی و فراموش شده به نام "باد جانسن" در شهری دورافتاده و کوچک است.

شاید هیچ فیلم سینمایی تا امروز، اهمیت رای یک فرد را در انتخابات اینچنین با زبان تصویر و داستانی گیرا بیان نکرده بود.  اگرچه لحن فیلم، فانتزی و تفریحی به نظر می آید ولی به دلیل نوع ساختار سرحال و طنزآمیز و بازی خصوصا کوین کاستنر که معمولا نقش بازنده ها را خوب ایفا کرده، می تواند مخاطب را به خوبی جلب کرده تا ولو در یک دنیای غیر واقعی و حداقل نامحتمل، تاثیر یک رای را به عینه ببیند و درک کند.

به نظرم بد نیست برخی از این فیلمسازان سفارشی ساز داخلی از این نمونه های خارجی یاد بگیرند که چگونه می توان درباره چالش برانگیز ترین و حتی مشخص ترین مسائل سیاسی روز، فیلم هایی قابل قبول ساخت که برخی شعارهای همیشگی را ملموس تر و پر حس و حال تر بگرداند. اینکه یک رای چه تاثیری در یک انتخابات دارد را شاید فقط در شعر و شعارهای شنیده ایم اما فیلم "رای معلق" ولو با زبان شبه کمدی، روند چنین تاثیری را با حس و حال بیان می کند.

جاشوا مایکل اشترن که خود فیلم هایی مانند "شغل ها" را کارگردانی کرده و البته سابقه نویسندگی معروفتری از جمله برای فیلم "آمیتی ویل:خانه عروسک" دارد با همکاری فیلمنامه نویسی به نام "جیسون ریچمن" که فیلم "شریک بد" را برای جوئل شوماخر نوشت و "خطرناک های بانکوک" را برای برادران پنگ، اینک فیلم "رای معلق" را برای مردمی نوشته که به تاثیر آراء خود در انتخابات آمریکا اعتمادی ندارند، آن هم در انتخاباتی که همواره ماجرا دو سویه دارد و هرکه در این دو سوی نباشد، خود به خود حذف می شود.


/ 0 نظر / 122 بازدید