بنیانگذار ویکی پدیا: شبکه های اجتماعی را تحریم کنید

یکی از بنیانگذاران "ویکی پدیا" (دانشنامه آزاد اینترنتی) خواستار تحریم شبکه های اجتماعی اینترنتی در روزهای چهارم و پنجم جولای (امروز و فردا) شد.

"لری سنگر" که در 15 ژانویه 2001 میلادی به همراه "جیمی ولز"، دانشنامه آزاد اینترنتی "ویکی پدیا" را بنیان گذارد (ولی بعدا از آن جدا شده و این شبکه سایبری را مورد انتقاد قرار داد)، با انتشار مطلبی تحت عنوان "اعلامیه استقلال دیجیتال"، به سانسور در شبکه های اجتماعی مانند "فیس بوک"، "تلگرام"، "توییتر"، "اینستاگرام" و ... اعتراض کرده و خواستار پیوستن کاربران این شبکه ها به اعتراضش شد.

او در این اعلامیه، خواستار آزادی در انتشار اطلاعات بر روی شبکه های اجتماعی و حذف کنترل و سانسور بر محتوای آنها شد. این اعلامیه از شبکه های اجتماعی می خواهد تا به آزادی بیان، حریم خصوصی و امنیت کاربران احترام بگذارند.

"سنگر"، همچنین از کاربران خواسته است تا در روزهای چهارم و پنجم ژوئیه به جز آگاهی رسانی در مورد تحریم شبکه های اجتماعی، مطلب دیگری بر روی این سایت ها پست نکنند.

لازم به ذکر است که مدتی است که شبکه های به اصطلاح اجتماعی در فضای اینترنت، به طور رسمی و علنی سانسور شدیدی بر مطالب کاربران خود اعمال می کنند. چنانچه چندی پیش، شبکه های اینترنتی "فیس بوک"، "توییتر" و "اینستاگرام" رسما اعلام کردند که صدها اکانت و صفحه و گروه در شبکه های اجتماعی که علیه رییس جمهوری آمریکا و اسراییل و عربستان سعودی خبر و گزارش انتشار می دادند را مسدود کرده اند!

بنا به گفته مسئولان این شبکه های اینترنتی، مطالبی که منجر به حذف و سانسور اکانت ها و صفحات یاد شده توسط "فیس بوک" و "توییتر" و "اینستاگرام" شده، عبارتند از:

 تاکید بر مطالبی پیرامون حرکت‌های جدایی‌طلبانه در آمریکا، شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی آمریکایی، اسلام، موقعیت عربستان سعودی در خاورمیانه، وضعیت اسراییل، موضوعات سیاسی بریتانیا و ایالات متحده!

مثلا یکی از این پست‌ها پیشنهاد کرده بود بهترین پاسخ به قتل جمال خاشقجی، این است که آمریکا حمایت خود از نیروهای ائتلاف عربستان سعودی در یمن را متوقف کند!! و از همین روی پست یاد شده از سوی شبکه مربوطه سانسور و حذف شد!!!

/ 0 نظر / 87 بازدید