مرگ بر آمریکا یعنی چی؟ - 4

میلیون ها تن بمب بر سر مردم ویتنام ریخته شد

 

 آمریکایی ها پس از شکست فرانسویان در سال 1956 و در نبرد دین بین فو، از سال 1959 درگیر جنگ ویتنام شدند. جنگی که هزاران مایل دور از آمریکا اتفاق می افتاد. طبق تخمین رهبر بوداییان عضو جبهه آزادی‌بخش ملی، تا اواســط ۱۹۶۳ یعنی 4 سال پس از آغاز حضور آمریکا در ویتنام ، 160 هزار نفر کشــته، 700 هزار نفر شــکنجه، 400 هزار نفر زندانی، 31 هزار نفر هتک ناموس و شکم3 هزار نفر دریده شد، 4 هزار نفر را ســوزاندند و استخوان گیج گاه یک هزار نفر را شکســتند. علاوه بر آن ۴۶ روستا به وسیله سلاح‌های شیمیایی مورد حمله واقع‌شده و در اواسط ۱۹۶۲ تقریباً نیمی از روستانشــینان ویتنام جنوبی در «سکونت‌گاه‌های عمومی» نگهداری شده بودند که این رقم در سال بعد، به هفت میلیون نفر رسید.۶۰ درصد از تلفاتی که به وسیله سخنگویان نظامی آمریکا اعلام می‌شد، به هیچ‌وجه با عملیات جنگی ســر و کار نداشت. ساخت «دهکده‌های دولتی» یا «سکونت‌گاه‌های عمومی» با هدف دست نیافتن چریک‌های ویتنامی به غذا، مخفی گاه، کسب اطلاعات و نیروی تازه و هم چنین جداسازی از دهقانان صورت گرفت. حدود ۵۸درصد از کل جمعیت ویتنام در 12 هزار اردوگاه نگهداری شدند که هر یک به وسیله حصارهای خیزران و سیم‌خاردار، سگ‌های محافظ و برجک‌های مسلح محصور شده بود. تعداد آوارگانی که در «سکونت‌گاه‌های عمومی» جا داده شده بودند، پنج میلیون نفر ذکرشده که در این میان فقط 45 هزار نفر، دانش‌آموز بودند. طبق گزارشی که تسلیم کمیسیون بین‌المللی نظارت بر امور ویتنام شده بود، ۶۸۵ نفر از مردم به وسیله سلاح گرم یا شکنجه و یا ناقص‌العضو شده بودند؛ و تنها گوشه‌ای از جنایات جاری در جنگ ویتنام آن چیزی است که باعث شده نزدیک به 100 هزار نفر از کودکان ویتنامی با معلولیت‌ها و نقص‌های مادرزادی باشند.

از آغاز سال ۱۹۶۴ ويتنام شمالي زير شديدترين و سخت ترين بمبارانهاي هوايي قرار گرفت. آمريكا در سال ۱۹۶۶ بيش از دويست هزار سرباز در جبهه ويتنام داشت. در سال ۱۹۶۸ اين رقم به ۴۸۵ هزار نفر رسيد ودر سال ۱۹۶۹ آمريكا‌ ۵۳۶۰۰۰ سرباز به جبهه جنگ ويتنام فرستاد. در مجموع يك ميليون و ششصدهزار جوان آمريكايي در جبهه جنگ ويتنام جنگيدند. جنگ ويتنام بيش از هر جنگ ديگري در قرن گذشته طول كشيد و تاريخ قرن بيستم را به سرزمين عجايب دوخت، آنجا كه جز مرگ و آتش خبري نبوده است.

امريكاييان سالانه 500 هزار تن بمب به اين سرزمين ريختند، جنگل‌ها را با ناپالم سوزاندند و انسان‌ها را زنده زنده بريان كردند، اما سرانجام پس از 10 هزار روز با 45 هزار كشته، 300 هزار زخمي و صرف 150 ميليارد دلار هزينه و يك سرافكندگي تاريخي بر كشتي‌ها نشستند و گریختند و اکنون پس از گذشت ساليان بسياری از آن زخم خورده‌های آمريکايي از خود سوال می‌کنند که چرا به اين جهنم اعزام شده‌اند جهنمی که در آن هواپیماهای بمب افکن آمریکا صدها تن بمب بر مراکز ویت – کنگ فرو ریختند و بسیاری از جنگلهای ویتنام را سوزاندند.

بر اساس آمار در طی ۱۶ سال جنگ حدود ۳ میلیون ویتنامی کشته شدند. تلفات ویتنامی‌ها در این جنگ (کشته و زخمی) پنج میلیون و هشت صد هزار نفر گزارش شده است.۷۵۰۰۰ نفر از سربازان آمریکایی معلول شدند. قطع عضو و فلج شدن افراد در این جنگ ۳۰۰ برابر جنگ جهانی دوم بود.۴۴۴ هزار نفر از نیروهای نظامی ویتنام شمالی کشته شدند. ویتنامی‌های غیرنظامی کشته‌شده بالغ بر ۵۸۷ هزار نفر بودند. ۹۲۵ هزار از غیرنظامیان ویتنام زخمی شدند. ۸۶ نفر از افسرهای ارشد آمریکایی توسط نیروهای تحت امر خود کشته شدند. نزدیک به سه میلیون آمریکایی در طول جنگ در ویتنام حضور یافتند.

 

نیروهای هوایی آمریکا، ۱۸۹۹۶۸۸ پرواز بر روی مناطق جنگی انجام داد و ۶۷۲۷۰۸۴ تن بمب بر سر ویتنامی‌ها ریخت. در جنگ جهانی دوم ۲۷۰۰۰۰ تن بمب بر آلمان ریخته شده بود. یعنی آمریکا نزدیک 25 برابر کل جنگ جهانی دوم، بر سر مردم ویتنام بمب فرو ریخت. توپخانه ارتش آمریکا در طی ۱۲۴۵۳۷ عملیات ۱۶۳۳۰۳۵ تن بمب را به سوی شهرها و روستاهای ویتنام شلیک کرد. ارتش آمریکا در حدود ۱۲۰۰۰ بالگرد به کار گرفت. بیش از ۱۴ میلیون کیلومترمربع از خاک ویتنام با ۷۲ میلیون لیتر از ماده خطرناک دفولینات سم‌پاشی شد.

 

در طول جنگ، ۵۵ درصد از مردم ویتنام، معادل ده میلیون نفر، که ۹۰۰ هزار کودک یتیم نیز در میان آن‌ها بودند؛ برای نجات جان خود از ویتنام خارج شدند.درحالی‌که صدها هزار زن ویتنامی در طی جنگ جان خود را از دست دادند؛ فقط ۸ زن آمریکایی در ویتنام کشته شدند. در اوج جنگ ویتنام حدود ۷۰۰۰ زن فیلیپینی مشغول سرگرم کردن سربازان آمریکایی در اوکیناوا، ژاپن و فیلیپین بودند و ۵۰ هزار کودک بدون پدر ثمره توریسم جنسی سربازان آمریکایی بود. هزینه‌های جنگ ویتنام بر اساس ارزش دلار در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۷۳۸ میلیارد دلار بوده است.

 

این آمار تنها گوشه کوچکی از واقعیتی است که در ویتنام اتفاق افتاده است و آثار آن نه تنها بر مردم ویتنام بلکه بر سربازان آمریکایی همچنان باقی است. به طوری که از زمان پایان جنگ‌های امریکا در ویتنام و عراق ، حدود یکصد و پنجاه هزار سرباز آمریکایی که در این دو جنگ شرکت کرده بودند خودکشی کرده اند. هم اکنون میزان خودکشی نظامیان در حال خدمت در ارتش امریکا نیز بالاترین میزان در طول تاریخ این کشور است. کارل مارلانتیس کهنه سرباز جنگ ویتنام و نویسنده چندین کتاب و رمان درباره جنگ و دریافت کننده مدال های افتخار زیادی در جنگ ویتنام است. در گفتگو با سی ان ان هیجانات ناشی از جنگ را چیزی شبیه هیجان ناشی از مصرف کوکائین دانست که موجب می شود نظامیان آمریکایی پس از پایان جنگ به سبب فقدان این هیجانات به خودکشی مبادرت کنند


/ 0 نظر / 76 بازدید