دختران واقعی جاده انقلاب بر سکوی قهرمانی

به بهانه قهرمانی تیم های فوتسال و کاراته زنان ایران در آسیا


تیم فوتسال زنان ایران برای دومین بار متوالی قهرمان این رشته در آسیا شد. دو روز پیش نیز تیم کاراته دختران ایران با کسب 4 مدال طلا به قهرمانی آسیا دست یافت. این ها نخستین مقام و قهرمانی ورزش زنان در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی نبوده است.

زنان ورزشکار ایران پیش از پیروزی انقلاب علیرغم تمامی آزادی های ادعایی، سرمایه فراوان و دارا بودن میادین ظاهرا باز برای فعالیت، هرگز به رتبه های آسیایی یا جهانی دست پیدا نکردند. (تنها تیم شمشیربازی زنان ایران در بازی های آسیایی تهران توانست یک مدال تیمی بگیرد) اما زنان ورزشکار ایران پس از پیروزی انقلاب بارها و بارها در رشته های تکواندو و ووشو و تیراندازی و قایقرانی و دو میدانی و ... به مدال های آسیایی و جهانی دست یافتند و حتی به مقام قهرمانی جهان رسیدند، مدال المپیک بردند و برسکوهای قهرمانی جهان رسیدند و در فوتبال و فوتسال در آسیا در رتبه های بالا قرار گرفتند.

از اولین حضور زنان ایران در المپیک ۵۲ سال می‌گذرد، اما شاید بتوان گفت فقط یک دهه است که دیگر کسی نمی‌تواند زنان ورزشکار ایران در میادین بین المللی را که موفق به کسب مقام و مدال شده اند، نادیده بگیرد. این علیرغم همه تبلیغات شبکه های خارجی است مبنی بر اینکه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، زنان را در حصر و گوشه خانه ها نگاه داشته و به آنها اجازه کار و فعالیت نمی دهد. شبکه هایی که از دوران شاه، روزگاری طلایی ساخته اند که گویا زنان در اوج فعالیت و آزادی قرار داشته و بدون محدودیت هایی مانند حجاب اسلامی در تمام میادین اجتماعی پیشتاز بودند. اما به قول معروف قضاوت درباره یک دوران را بایستی بر نتایج آن استوار کرد. بهتر است خودتان جستجو کنید که در آن روزگار به اصطلاح اوج آزادی و در آستانه تمدن بزرگ آریامهری، زنان ورزشکار ایرانی چند مدال آسیایی و جهانی و چند مقام ورزشی در دنیا یا در آسیا کسب کردند؟ آیا به جز یک مدال تیمی برای تیم شمشیر بازی در بازی های آسیایی 1974 تهران، مورد دیگری می توانید پیدا کنید؟ اگر یافتید، حتما ما را هم با خبر کنید و در این صفحه کامنت بگذارید.

واقعا چرا در دوران طلایی شاه!، زنان ورزشکار ایران که به اصطلاح در قله آزادی و تمدن شاهنشاهی به سر می بردند، به هیچ موفقیت آسیایی و جهانی دست پیدا نکردند اما در جمهوری اسلامی علیرغم همه ادعای عقب افتادگی و محدودیت و زندگی به قول رسانه های خارجی قرون وسطایی و با وجود موانع بین المللی بسیار اما با حجاب اسلامی دهها مقام و مدال آسیایی و جهانی بدست می آورند؟

بی مناسبت نیست به گزارش مختصری از این موفقیت ها توجه کنید:


اولین میدان جهانی

لیدا فریمان را می توان یک تابو شکن نامید. نخستین بانوی ورزشکار ایرانی که بعد از انقلاب، در رقابتهای بین المللی شرکت کرد. نخستین حضور او در عرصه ورزش جهانی، رقابت های آسیایی 1994 هیروشیما بود.البته این رقابتها برای او مدالی به همراه نداشت، اما در رقابت‌های آسیایی 1994 هیروشیما، لیدا فریمان‌ و لیلا تقی‎پور ورزشکاران تبریزی ایران موفق شدند رکوردی بالاتر از حداقل ورودی المپیک را کسب کنند. تا آن تاریخ این رکورد توسط تیراندازان ایرانی به‌دست نیامده بود و با استفاده از «وایلد کارت» یا همان سهمیه اهدایی، فریمان قادر به حضور در المپیک آتلانتا شد. المپیک 1996 آتلانتا با پرچمداری لیدا فریمان همراه بود.او اگر چه در این رقابتها مدالی به دست نیاورد اما توانست نگاه دنیا را به بانوی ورزشکار ایرانی جلب کند.چرا که تا آن زمان، دنیا هرگز با یک بانوی محجبه در عرصه ورزش مواجه نشده بود و این آغاز یک تحول بود. دو سال پس از آن زنان بدون کسب مدال در بازی های آسیایی 1998 تایلند شرکت کردند. به طور کلی می توان گفت از سال 1978 تا سال 1998 حضور بانوان ورزشکار ایران در عرصه های بین المللی کمرنگ و بدون مدال بود . المپیک ۲۰۰۰ سیدنی نیز اگر چه با حضور منیژه کاظمی در رشته تپانچه ۱۰ متر بادی همراه بود اما باز هم مدالی برای ورزش بانوان ایران به همراه نداشت.

:0

اولین مدال  آسیایی

 اما در سال 2002 ، سال خوبی برای ورزش بانوان ایران بود. در رقابتهای 2002بوسان کره ، تیم تپانچه 10 متر زنان ایران با کسب یک نشان نقره در میان چند تیم حاضر یافته طلسم بی مدالی بانوان را شکست. در بوسان کره جنوبی نسیم حسن پور توانست مدال نقره مسابقات در رشته تیراندازی از فاصله 10متر را از آن خود کند و به عنوان نخستین بانوی مدال آور ایران در مسابقات بین المللی شناخته شود.

دو سال بعد اما رقابتهای آسیایی یک بار دیگر فرصتی برای مدال آوری بانوان ورزشکار ایرانی مهیا کرد. رقابتهای آسیایی سال 2006 دوحه قطر با حضور 26 ورزشکار زن در کاروان ایران همراه بود که از این تعداد، سه ورزشکار صاحب مدال شدند. در واقع  در رقابتهای آسیای قطر بود که حضور زنان در رشته های گوناگون به رسمیت شناخته شد. مهروز ساعی و افسانه شیخی در تکواندو مدال برنز گرفتند و آتوسا پورکاشیان نیز در شطرنج تیمی به گردن آویز برنز دست یافت و یک بار دیگر ثابت کردند که حضور موفق بانوان ایرانی در ورزش اگر چه با وجود مصائب و مشکلات فراوان کاری سخت است اما نشدنی نیست.

:0

افزایش حضور بانوان در المپیک

در پی موفقیت بانوان ایران در بازیهای آسیایی دوحه، کاروان ایران سال 2008  با سه سهمیه راهی مسابقات المپیک پکن شود. نجمه آبتین در تیراندازی با کمان، هما حسینی در قایقرانی و سارا خوش جمال فکری در تکواندو سه نماینده ورزش بانوان ایران در رقابتهای المپیک پکن بودند. البته تیم ملی فوتبال بانوان ایران همان سال به دلیل داشتن حجاب اسلامی از مسابقات انتخابی المپیک کنار گذاشته شد. حذفی که آغاز راه پرفراز و نشیب ورزش های تیمی بانوان برای کسب مجوز حضور با حجاب اسلامی بود.

:0

تحولی آسیایی

سال 2010 را می توان یکی از سالهای موفقیت آمیز برای روزش بانوان نامید. دو سال بعد از المپیک پکن، ‌چین میزبان بازیهای آسیایی بود. سالی که بانوان ورزشکار ایرانی حضور خیره کننده ای داشتند. کاروان ایران در این رقابتها 88 ورزشکار زن را با خود به همراه داشت و نتایج خوبی هم کسب کرد که بهترین آن طلای خدیچه آزادپور در ووشو بود.آزادپور که پیش از اعزام به رقابت‌های آسیایی افتخاراتی همچون قهرمانی و نایب‌قهرمانی در رقابت‌های جهانی را در کارنامه‌اش ثبت کرده بود در گوانگجو دست به کار بزرگی زد.او با کسب مدال طلای وزن منهای 60 کیلوگرم این رقابت‌ها به نخستین بانوی ایرانی در تاریخ رقابت‌های آسیایی تبدیل شد که از این رقابت‌ها مدال طلا می‌گیرد.در این رشته الهه منصوریان نیز موفق به کسب برنز گردید .ضمن اینکه در تکواندو، راحله آسمانی و پریسا فرشیدی  به مدال نقره و  سارا خوش جمال فکری ، سمانه شش پری و سوسن حاجی پور به گردن آویز برنز دست یافتند. در کبدی نیز تیم ملی بانوان برنز گرفت. در قایقرانی روئینگ سبک وزن بانوان در چهار نفره به مدال برنز دست یافتند. کاراته نیز با دو مدال برنز فاطمه چالاکی و سمیرا ملکی پور به کار خود خاتمه داد. در تیراندازی‌ الهه احمدی در 50 متر سه وضعیت نقره گرفت،‌ در تفنگ بادی 10 متر تیمی بانوان (الهه احمدی،مه‌لقا جام‌بزرگ،نرگس امام‌قلی نژاد) سهم ایران نقره و در تیمی 50 متر سه وضعیت برنز بود

لندن فراموش نشدنی

موفقیت بانوان در گوانگژو، گامی بلند برای بانوان ورزشکارا ایرانی بود برای رسیدن به موفقیت های هرچه بهتر و بیشتر. پس از دو سال و با شروع رقابت های المپیک و پارالمپیک لندن، تعداد زنان ورزشکار با کسب سهمیه المپیک نسبت به دوره های گذشته افزایش یافت و به هشت نفر رسید.این یک اتفاق بسیار خوب بود. در پارالمپیک لندن، زهرا نعمتی در تیراندازی با کمان توانست نخستین طلای بانوان ایران را از آن خود کرده و پرچم ایران را برفراز دنیا به احتزاز در آورد. ضمن اینکه ساره جوانمردی نیز در پارالمپیک لندن در 10 متر تپانچه کلاس (پی 2) به مدال برنز دست یافت و افتخاری بزرگ برای بانوان ورزشکار ایرانی به ارمغان آورد.

رشد کیفی در اینچئون

هفدهمین دوره بازیهای آسیایی اینچئون 2014 برای ایران بسیار حائز اهمیت بود. چرا که بانوان ورزشکار ، محجبه و با اراده ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای اولین بار توانستند علیرغم تمام محدودیت ها موفق به کسب 2 طلای ارزشمند و مجموع 16 مدال را از آن خود کنند. در ادوارگذشته بازیها، بانوان ورزشکار ایرانی تنها در دو تا سه رشته موفق به حضور در فینال رقابت ها می شدند ولی در این دوره از بازیها بانوان ورزشکار ایرانی در 8 رشته موفق به حضور در فینال رقابتها و کسب مدال شدند که این موضوع نوید موفقیت های روز افزون ورزش بانوان را می داد. در دوره گذشته بازیهای آسیایی 88 ورزشکار زن در قالب کاروان ورزشی ایران اسلامی حضور داشتند و توانستند 14 مدال بدست آورند ولی در این دوره ایران با تنها با 58 ورزشکار زن 16 مدال به دست آورد که این نشان از بعد کیفی زنان ورزشکار ایرانی در مدال آوری داشت. ضمن اینکه برای نخستین بار در تاریخ بازیهای آسیایی،ایران در بخش زنان در رشته های کاراته و تیراندازی موفق به کسب مدال طلا شد .در تپانچه بادی 10 متر،نجمه خدمتی، مدال طلا و نرجس امام قلی‌نژاد موفق به کسب مدال نقره نقره شدند و در تپانچه تیمی 10 متر زنان نیز سهم ایران مدال نقره بود. در دو ومیدانی نیز لیلا رجبی در پرتاب وزنه به گردن آویز نقره دست یافت . در قایقرانی نیز در کایاک یک نفره 200 متر: آرزو حکیمی، مدال برنز، اسلالوم انفرادی: سونیا گماری، مدال برنز، روئینگ یک نفره: سولماز عباسی‌زاده، مدال برنز و در روئینگ 4 نفره زنان نیز مدال برنز به ورزشکاران ایرانی رسید. در کبدی بانوان ،‌ایران موفق به کسب نقره شد. در کاراته، حمیده عباسعلی طلا گرفت اما فاطمه چالاکی و نسرین دوستی به برنز بسنده کردند. در تکواندو نیز تیم بانوان ایران دو نقره به واسطه درخشش فاطمه روحانی و اکرم خدابنده دست یافت و سوسن حاجی پور نیز برنز گرفت.ضمن اینکه در ووشو نیز الهه منصوریان گردن آویز نقره را از آن خود کرد تا پرونده موفقیت های بانوان ورزشکار ایرانی در اینچئون تکمیل شود.

:0

ریو و نخستین مدال المپیکی بانوان

کاروان ایران در حالی راهی المپیک 2016 ریو شد که بانوان ورزشکار کشورمان با کسب نه سهمیه ،‌رکورد کسب سهمیه المپیک را شکستند.  در حالی که اوج حضور زنان ورزشکار ایرانی در المپیک 2012 لندن خلاصه می شد که در این برهه برای نخستین بار هشت نماینده ورزش زنان ایران به نام های« زهرا دهقان» در تیر و کمان ،« آرزو حکیمی» و « سولماز عباسی» در قایقرانی، «ندا شهسواری» در پینگ پنگ ، «سوسن حاجی پور» در تکواندو ،«مه لقا جام بزرگ» و «الهه احمدی» در تیراندازی و« لیلا رجبی» در دو و میدانی بدون وایلد کارت و با کسب سهمیه مستقیم به المپیک لندن راه یافته بودند.در راه برزیل، رکورد این حضور شکسته شد و بانوان ایرانی با کسب نهمین سهمیه المپیک ریو 2016 برای نخستین بار در تاریخ ورزش کشور رکورد بیشترین سهمیه راه یافته به بازی های المپیک را به خود اختصاص دادند که منشا این شگفتی جز « بها دادن به ورزش زنان ایران زمین » نبود.

زهرا نعمتی، اولین بانوی طلایی پارالمپیک ایران، در نخستین بانوی پارالمپیکی ایران بود که سهیمه المپیک را نیز به عنوان تنها کماندار کاروان ایران به دست آورد و پرچم دار کاروان نیز بود. نجمه خدمتی دومین مسافر زن ریو و نخستین مدال آور طلایی ایران در بازیهای 2014 در رشته تیراندازی که البته الهه احمدی، گلنوش سبقت الهی و مه لقا جام بزرگ نیز در این سفر او را همراهی کردند. از دیگر بانوان ایرانی کاروان منا در ریو می توان به ندا شهسواری در تنیس روی میز،‌مهسا جاور در قایقرانی(رویینگ تک نفره) ، لیلا رجبی در پرتاب وزنه، و کیمیا علیزاده در تکواند اشاره کرد که از این جمع ،‌ کیمیا علیزاده،‌بانوی کم سن و سال تکواندوی ایران توانست با کسب برنز این رقابتها، طلسم کسب مدال بانوان ایرانی در المپیک را شکسته و نام خود را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد. موفقیتی که بی شک نوید روزهای درخشان ورزش بانوان ایران را در سالهای آتی می دهد.موفقیتی که یک بار دیگر،‌توانایی بانوی محجبه ایرانی را به رخ دنیا کشید. بانوی ورزشکاری که شاید بسیاری تصور می کردند با انقلاب اسلامی دیگر هرگز روی موفقیت در ورزش را به خود نبیند. اما این نگاه،‌خیلی زود با تلاش بانوان ورزشکار ایرانی تغییر کرد و دنیا را به احترام گذاشتن به بانوان ورزشکار ایرانی وا داشت.

:0


/ 0 نظر / 232 بازدید