مراقب اطلاعات خودتان در تلگرام باشید

فیس بوک اینگونه کاربرانش را به ترامپ فروخت!


مارک زاکر برگ، بنیانگذار و مدیرعامل فیس بوک در جلسه سنای آمریکا اعتراف کرد که با فروش اطلاعات کاربرانش به یک موسسه کمپین انتخاباتی ترامپ به نام "کمبریج آنالیتیکا"، باعث شده که سهم عمده ای در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشته باشد.

اطلاعات 87 میلیون کاربر فیس بوک توسط فردی به نام "الکساندر کوگان" جمع آوری شد که یک بازی ساده اینترنتی در این شبکه به راه انداخته بود تا کاربران با ارائه اطلاعات شخصی خود، ظاهرا خصوصیات شخصیتی خویش را کشف کنند! از همین نوع بازی هایی که کاربر، انواع و اقسام ویژگی ها و اطلاعات شخصی خود را عرضه می کند تا مثلا دریابد چگونه شخصیتی دارد و فرضا با چه افرادی می تواند دمخور شده یا دوستی و آشنایی پیدا کند و معمولا هم کاربران برای دادن این گونه اطلاعات خصوصی که در گفتن آنها برای نزدیکترین آشنایان خود، تردید می کنند اما متاسفانه این اطلاعات شخصی و خصوصی را به راحتی و با دست و دل بازی در اختیار کانال ها و شبکه های اجتماعی اینترنتی قرار داده تا مثلا از از این طریق نوع شخصیت خود را بشناسند یا آینده شان مکشوف شود و یا دوستان جدیدی از طریق آن شبکه برایشان معرفی شود. اما همین اطلاعات به ظاهر بی ارزش و فردی به قیمت میلیون ها دلار به موسسات تحلیل داده ها و اطلاعات همچون "کمبریج آنالیتیکا" فروخته می شود تا فی المثل جهت جمع آوری آراء بیشتر برای ترامپ مورد استفاده قرار گیرد و یا به قول مارک زاکر برگ "با ترول کردن کاربران دیگر و یا دستکاری کردن امکانات این شبکه اجتماعی، اذهان رای دهندگان را هدف بگیرند."

در صحنه ای ازفیلم "اسنودن" ساخته الیور استون که روایتی واقعی از ماجرای "ادوارد اسنودن"، کارشناس ارشد سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) را به تصویر می کشید، اسنودن (که اینک به روسیه پناهنده شده) با یکی از مهمترین برنامه های جاسوسی تاریخ تحت عنوان X Key Score"" کار می کند که می تواند تمامی ای میل های رد و بدل شده، تماس ها و پیام های اینترنتی در شبکه های مختلف اجتماعی، ارتباطات تلفنی و موبایلی در سراسر دنیا را دریافت، طبقه بندی کرده و آنالیز و تحلیل نماید. او در این حال می گوید:

"... همین‌قدر بگویم که هرچه می‌خری، هر تلفنی که می‌زنی، با هرکه دوست می‌شوی، به هر سایتی سر می‌زنی، هر عنوانی که برای نامه‌ات انتخاب می‌کنی و ... همه دست سیستمی است که دسترسی‌اش بی‌حد وحساب است، اما امانت‌داری‌اش خیر ...."

حالا که شبکه هایی مانند تلگرام، واتس اپ، لاین ، اینستاگرام و مانند آن در میان بسیاری از کاربران فضای مجازی بسط پیدا کرده، در واقع حکم نوعی کنترل پنهان از سو مخوف ترین سرویس های جاسوسی دنیا دارد که در خدمت ارتش های تا دندان مسلح آمریکا و اسراییل قرار دارند. مراقب باشیم اطلاعات شخصی خودمان را در این فضا منتشر نکنیم به خیال خام اینکه فقط خودمان و دوستانمان آن را می بینند! در این صورت و در واقع ما شخصی ترین و محرمانه ترین اطلاعات خود را در برابر چشمان نامحرم ترین جاسوسان دنیا قرار داده ایم.

البته پیش از این نیز در موارد مختلف از ارتباط اینگونه شبکه ها مجازی مانند فیس بوک با سرویس های اطلاعاتی غربی پرده برداشته شده بود، از جمله گزارشی که نشریه یهودی- فرانسوی "لومگزین دی یسراییل" در اکتبر 2009 انتشار داد. مطالبی که در آن، نقش شبکه  فیس بوک به عنوان ابزار کسب اطلاعات از کاربرانش جهت تحلیل و برنامه ریزی سازمان های استخباراتی اسراییل افشاء شده بود. سندیت این افشاگری( اگرچه در مجموعه رسانه های غرب بازتاب چندانی نیافت و به طور همه جانبه ای بایکوت شد) اما در آن حد بود که سفیر اسراییل در پاریس، مجله "لومگزین دی یسراییل" را متهم به افشای اسراری کرد که نبایستی آنها را برای دشمن فاش می نمود! پرونده ای که " لومگزین دی یسراییل " برای فیس بوک منتشر کرد شامل اطلاعاتی در خصوص راههای جاسوسی براساس متدهای مخابرات اسراییل و آمریکا از طریق افرادی عادی بود که خطرات این ماموریت را نمی دانستند.این روزنامه نوشت:

"این گونه افراد فکر می کنند فقط وقت خود را در برابر صفحات چت تلف می کنند و چیز مهمی نیست بلکه حتی این موضوع را به فکاهی نیز می گیرند."

"لومگزین دی یسراییل" این اقدام حکومت اسراییل را " جاسوسی اینترنتی" توصیف کرد. برپایه این گزارش، اسراییل از طریق فیس بوک به میزان زیادی از اطلاعات درباره استفاده کنندگان این سایت در جهان عرب و اسلام دسترسی پیدا کرد، آنگاه برای تخمین و ارزیابی وضعیت جوانان کشورهای عربی و اسلامی، آن را در اختیار اساتید روانشناسی وابسته به دستگاههای استخباراتی قرار داد.

قابل ذکر اینکه "فیس بوک" از فعالترین شبکه های تبلیغاتی و پروپاگاندای غرب در جریان فتنه پس انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 به شمار آمد که بخش عمده ای از جنگ روانی و ترویج شایعات و انتشار اخبار جعلی در آن ایام را برعهده داشت.


/ 0 نظر / 160 بازدید