به یاد سال گذشته و زیارت در کاظمین

دو سال پیاپی توفیق داشتیم که در چنین ایامی به زیارت حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) و حضرت امام محمد تقی (علیه السلام) در کاظمین مشرف شویم. سال اول به دلیل وضعیت ناامنی ایجاد شده توسط داعش و تروریست های تکفیری، تنها توقف کوتاهی هنگام نماز صبح در کاظمین داشتیم. اتوبوس ما ناگزیر در فاصله ای نسبتا دور از حرم توقف کرد و مقدار نسبتا زیادی را پیاده طی کردیم تا به آن رسیدیم و گفته شد که هنگام بازگشت، به دلائل رعایت مسائل امنیتی، اتوبوس در مکانی دیگر می ایستد که بعدا مشخص می شود و یکی دو ساعت بعد نیز باز فاصله ای قابل توجه را پیمودیم تا به اتوبوس ها برسیم.

اما بار دوم یعنی فروردین سال گذشته، فرصتی یافتیم که حدود یک شبانه روز در کاظمین اقامت داشته باشیم و چند بار به زیارت امامان عظیم الشان یاد شده نائل آییم. دیگر آن مسائل سال گذشته وجود نداشت و زائران در کمال امنیت با آسودگی خیال به زیارت می پرداختند و جمعیت حاضر چندین برابر سال گذشته بود.

در فاصله زمانی فروردین 1396 تا فروردین 1397، اتفاق های بزرگی در عراق و کل منطقه افتاده بود که شاید ما در این گوشه های تهران و دیگر شهرهای ایران نتوانیم آن ها را به خوبی درک و فهم کنیم. ما درون و داخل امنیتی قوی در محاصره جهانی از ناامنی ها قرار گرفته ایم و متاسفانه کمتر آن را درک کرده و قدر می شناسیم. اما فقط مقایسه دو تاریخ و زمان یاد شده حتی برای کسانی که یک روز یا کمتر از آن در مناطق سابقا بحرانی عراق توقف داشته اند، شاید بتواند بخش بسیار ناچیزی از امنیت فوق را ملموس گرداند.

تصویر فوق مربوط به 13 فروردین سال 1397 است یعنی همان شبی که در جوار حرم مطهر امامان گرامی شیعه اقامت داشتیم و شهرهایی مانند کاظمین و سامرا از تاریکی دوران ترس و وحشت سلطه و تهدید تروریست های تکفیری ها خلاص شده بودند و حالا دیگر نورانیت اهل بیت (علیهم السلام) را بیشتر و بهتر رویت می کردند.

/ 0 نظر / 84 بازدید