فرنگیا اومدن

پوشیده نیست که بسیاری از معضلات اجتماعی و فرهنگی امروز جامعه ما ناشی از تلاقی هویت و ریشه های ملی و دینی ما با فرهنگ و سبک زندگی غربی است که تقریبا از حدود 200 سال پیش، این سرزمین را آماج حملات خود قرار داده است. بسیاری از چالش ها و نابهنجاری های خانواده ها همچون افزایش روند طلاق ها، یا ماجرای دختران فراری و یا فرو پاشی این کانون های اولیه جامعه اسلامی، بحران های اقتصادی مانند اختلاس ها و دزدی و ارتشاء و نابسامانی های اجتماعی مانند اعتیاد و تعرض و سرقت و ... و همچنین فاصله گرفتن نسل امروز و دیروز از سنت ها و آیین ها و سبک زندگی ایرانی/اسلامی (که بنا به اعتراف مورخین غربی،بیش از ده قرن سرزمین های اسلامی را فخر دنیای بشریت ساخته بود و تمدنشان را پایه و اساس رنسانس و تمدن امروز گرداند)، از نگاه بسیار کارشناسان و محققین و پژوهشگران ناشی از همان هجمه و ایلغار 200 ساله محسوب می شود . کافی است نگاهی به تاریخ تمدن اسلامی پیش از ورود فرهنگ مهاجم بیندازیم تا به سهولت دریابیم که چگونه علم و هنر و اقتصاد سالم و سبک زندگی آرامش بخش و آسایش آور در دوران تمدن اسلامی، همه آگاهان غربی به خصوص سفرنامه نویسان و مستشرقین را به خود جلب کرده بود.

اما شاید حکایت آن هجمه و ایلغار فرهنگی را در فیلم های و سریال های تلویزیونی، هیچ کس همانند رییس علی دلواری، فرمانده دلاور مجاهدان و مبارزان دشستانی و تنگستانی در سریال "دلیران تنگستان" ساخته مرحوم همایون شهنواز در سال 1353 بیان نکرده باشد. آن هم در سالهایی که تهاجم فرهنگی غرب در این سرزمین بیداد می کرد و سخن از قهرمانی و مبارزان مسلمان و مقابله با انگلیس و غرب، یک تابو به شمار می رفت.

در بخشی آن سریال ماندگار ، رئیس علی دلواری ( با بازی مرحوم محمود جوهری) خطاب به واسموس آلمانی ( با بازی منوچهر آذر) گلایه می‌کند که:

«...فرنگیا اومدن ...اومدن که ما می‌خوایم تمدن تازه را رواج بدیم. حالا از نکبت این تمدن، خیانت، نفاق، دشمنی، برادر‌کشی و جیره خوری محشر کرده. دیگه تو خونه‌ها هم ریشه دوانده، بدتر هم میشه...»

/ 0 نظر / 108 بازدید