این است پلیس دمکراسی و حقوق بشر

وب سایت "ایالات متحده آمریکا" که خود را وب سایت تخصصی اخذ ویزا و اقامت آمریکا و همچنین راهنمایی برای مهاجرت به این کشور می خواند در بخش دانستنی های خود به پلیس آمریکا پرداخته و برای آشنایی علاقمندان به ویزا یا اقامت در آمریکا، ضمن توضیح انواع و اقسام پلیس آمریکا، توصیه هایی برای برخورد تازه واردین و مسافران به آمریکا با پلیس این کشور دارد که بخشی از آن به شرح زیر است:

"پلیس امریکا با چهره هایی خشن , باتوم به دست و اسلحه به کمر جزو با هیبت ترین و ترسناک ترین چهره های امریکا محسوب می شوند. باید سعی کرد که در برخورد با پلیس مودب و خوددار بود و اگر خطایی از ما سر زد بلافاصله عذر خواهی کنیم و بگوییم که عمدی در کار نبود. پلیس مجاز است طبق قانون به افراد مظنونی که اعمالی غیر عادی و برخلاف دستور پلیس انجام داده و یا قصد فرار دارند، شلیک کند.

طبق مقالات پلیسی در اینترنت که توسط ادارات پلیس آمریکا انتشار یافته، پلیس ها برای تعقیب مجرمان بسیار سرسخت هستند تا جایی که برای پیدا کردنشان حاضرند که یک محله را ویران کنند."


وب سایت "ایالات متحده آمریکا" به کاربران خود اکیدا توصیه می کنتد:

"توصیه می شود : هر گاه پلیسی شما رو متوقف کرد (چه سواره و چه پیاده) هیچ گونه عکس العمل سریعی انجام ندهید, زیرا در بسیاری از موارد در مقابل عکس العمل سریع واکنش هایی بسیار خطرناک نشان می دهند. از جمله استفاده از باتون و در نهایت شک و ظن استفاده از اسلحه."


در آمریکا نیروی موسوم به پلیس بزرگراه یعنی پلیسی که با تخلفات جاده ای برخورد می کند ( و نه پلیس مبارزه با مواد مخدر و اشرار) مجهز به سلاح است و موقعی که به خودرویی ایست داده و آن را متوقف کرده و برای وارسی مدارکش اقدام می کند ، در مسیر تا محل توقف خوروی یاد شده، همواره یک دست خود را  برروی قبضه سلاحش قرار میدهد. سرنشینان خودروی متوقف شده حق هیچگونه حرکت اضافی بدون اجازه پلیس را ندارند. اگر پلیس بگوید پیاده شوید، باید پیاده شوند و اگر بگوید سر جای خودتان بنشینید، باید سرجای خودشان بنشینند. کوچکترین تخطی از این عمل با شدیدترین واکنش پلیس روبرو می شود. مثل ایران نیست که راننده و همراهانش سرخود پیاده شود و به دنبال پلیس راه بیفتند و برای جریمه نشدن چانه بزنند و یا یقه پلیس را بگیرند. کوچکترین لمس پلیس با پاسخ مسلحانه وی مواجه خواهد شد.

چندی پیش یکی از همین پلیس های بزرگراه با اسلحه اش، راننده ای را هنگام وارسی مدارک خودرویش به قتل رساند و در پاسخ اینکه چرا او را کشتی؟ جواب داد :

I thought something was shining in his hands

انگار در دست هایش چیزی بود که می درخشید

این در حالی بوده که راننده برای بیرون آوردن مدارک از جیبش ناگزیر باید وسیله ای شبیه به ناخن گیر را از جیبش خارج می کرده است!!

 واکنش پلیس های دیگرمانند پلیس ویژه S.W.A.T یا پلیس ایالتی P.D و یا پلیس امنیت FBI  از این هم شدیدتر است. اینگونه نیست که کسی بخواهد در مقابل دستور پلیس، داد و بیداد راه بیندازد یا به صورت او چنگ بزند یا فحش بدهد یا پلیس را زیر مشت و لگد بگیرد، فقط در ایران است که چنین اتفاقاتی می افتد و به اسم آزادی و رفتار انسانی، بزهکاران و هنجارشکنان را جری تر می کند. و علیرغم این ها، متاسفانه مسئولین انتظامی نیز مامور خودشان را خاطی معرفی می کنند.

پلیس حق دارد در صورت عدم رعایت اولین و دومین تذکرش ، با شدیدترین وجه با متهمان برخورد کند. امروزه دیگر شاید کمتر کسی نداند که همه این بساط بی بند و باری و هنجار شکنی فقط یک پروژه سازماندهی شده برای به هم ریختن جامعه است و در جهت همان تحریم های و تجاوز نظامی عمل می کند. در محافل استراتژیک و  اندیشکده های غرب، این فقره را کارآمدتر از حمله نظامی می دانند.

باید پلیس در اینجا یک بار برای همیشه تکلیف خود را روشن کند . اگرچه برخورد با برخی نابهنجاری های اجتماعی که ریبشه در معضلات فرهنگی دارد تنها مربوط به پلیس نبوده و حضور فعال همه سازمان ها و ارگان ها و نهادهای فرهنگی مربوطه را می طلبد اما بنا به تصریح قانون مجازات اسلامی و تبصره ماده 141 آن، کشف حجاب در ملاء عام جرم بوده و مجازات آن شامل 10 روز تا دو ماه زندان و پرداخت جریمه است .

سخت و شدید برخورد کردن پلیس حتی در کشورهای مدعی دمکراسی موضوعی عادی است. با اسب و گاز خردل و فلفل و آب جوش و باتوم های الکتریکی (که پس از چندی قربانی خودش را به ورطه مرگ می اندازد) با مردم روبرو می شوند، آنگاه دم از زمان خوردن تنقلات می زنند.

/ 1 نظر / 164 بازدید
arzan95

مطالبتون خیلی جالب هستن .موفق باشید ..خوشحال میشم از وبلاگ من هم دیدن کنید .