ژانرهای آخرالزمانی در "...واینک آخرالزمان"

 

 

مهمترین ژانرهای هالیوودی

 

"ژانرهای آخرالزمانی" عنوان قسمت نهم از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 یکشنبه 28 خرداد از شبکه خبر پخش می شود.

در این قسمت برخی از ژانرهای مهم هالیوود مانند وسترن ، وحشت یا هراس و علمی – تخیلی یا علمی-افسانه ای مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و با به نمایش درآمدن برخی نمونه های سینمایی، ویژگی های آنها با خصوصیات سینمای آخرالزمانی مقایسه شده و شباهت هایشان بیان می شود.

مثلا ژانر وسترن که از دیرپاترین ژانرهای سینمای آمریکا به شمار می آید، دقیقا از همان عناصر و عوامل سینمای آخرالزمانی بهره مند است؛ از فضای آخرالزمانی گرفته تا حضور سرخپوستان یا یاغیان و دو رگه ها به عنوان آنتی کرایست یا دجال و وجود یک منجی با ویژگی های وسترنر که برای نجات و رهایی جامعه غربی می آید.

این نشانه های از همان نخستین فیلم وسترن تاریخ سینما یعنی "سرقت بزرگ قطار"(ادوین اس پورتر-1902) در این نوع سینما وجود داشته تا امروز که فیلم های وسترن به صورت عملی آکنده از فضاهای آخرالزمانی گشته اند. نمونه اش فیلم هایی همچون "کشیش"( اسکات استوارت- 2010) یا "راه جنگجو"( سنگمو لی -2011) است که بخش هایی از این فیلم ها را در همین بخش از مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" مشاهده خواهید کرد.

ژانر هراس یا وحشت از دیگر ژانرهای سینمای هالیوود است که قرابت های انکار ناپذیری با سینمای آخرالزمانی دارد. درباره موجوداتی شریر که برای نابودی انسان و بشریت و تسلط بر جهان از هیچ گونه شرارتی فروگذار نمی کنند . خون آشام ها، گرگینه ها ، فرانکشتاین(که از افسانه عبرانی گولم گرفته شده)و ارواح خبیث که جسم انسان ها را به تسخیر خود درمی آوردند، روشن ترین  شکل موجودات شریری بوده اند که وجه ضد مسیح یا آنتی کرایست بودنشان (اصلی ترین نشان نیروی شروشیطانی درفیلم های آخرالزمانی غرب) به صراحت نمایش داده شده است. در اینجا منجی یا آنتی کرایست ، معمولا انسانی خاص یا فردی مذهبی مانند یک کشیش یا راهب است که به نبرد با آن موجودات شریر و خبیث می پردازد.

و بالاخره ژانر علمی تخیلی یا علمی – افسانه ای دیگر ژانر سینمای هالیوود بوده و هست که اساسا با فضای آخرالزمانی شناخته می شود. موجوداتی بیگانه از فضا و یا خالق دست انسانها که برعلیه او می شورند و یا با کنترل افرادی خبیث در صدد تسخیر کره زمین برمی آیند و در مقابل، شخص یا اشخاصی با خصوصیات ایدئولوژیک صلیبی / صهیونی به عنوان منجی و نجات بخش دنیا، به میدان می آیند. از این ورطه ، شخصیت ها و کاراکترهای معروف به سوپر قهرمان ها یا سوپرهیروها خلق می شوند؛ امثال سوپرمن و بت من و اسپایدرمن و ...که خالق اغلب این کاراکترهای آخرالزمانی ، نویسندگان یهودی هستند (مثلا در مورد سوپرمن : جو شوستر و جرج سیگل ).

مرحوم سید ابوالحسن علوی طباطبایی و پیام فضلی نژاد ، کارشناسان این قسمت از مجموعه "...واینک آخرالزمان" هستند که درباره موضوعات مطرحه به اظهار نظر پرداخته اند. همچنین بخش هایی از فیلم های "تولد یک ملت"(دیوید وارک گریفیث – 1915) ، "دلیجان " (جان فورد- 1939) ، "سر ظهر" ( فرد زینه من- 1952) ، " شین " ( جرج استیونس- 1953) ، "جویندگان" (جان فورد-1954) ، " سرقت بزرگ قطار" ( ادوین اس پورتر-1902) ، " این گروه خشن" ( سام پکین پا- 1969) ، "کشیش"(اسکات استوارت – 2010) ، "راه جنگجو" (سنگمو لی- 2011) ،"جن گیر"(ویلیام فرید کین-1973)،"نوسفراتو"(فریدریش ویلهلم مورنا-1922)،"گولم"(پال واگنر-1920)و"ئی تی"(استیون اسپیلبرگ-1982) پخش می شود.

مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.

/ 2 نظر / 235 بازدید
sina

سلام یک خبر بد: فوت استاد ضدصهیونیست فرانسوی که به او علاقه زیادی داشتم. پروفسور روژه گارودی نویسنده اثر ارزشمندی که صهیونیست ها را خیلی عصبانی کرد و چند بار خوانده ام: تاریخ یک ارتداد، اسطوره های بنیانگذار سیاست اسرائیل امید که خوب باشید.

عضو گروه مطالعاتی

سلام ممنونم از این مستند و این نوشته ها که متن ان است. چرا متن برخی قسمت ها را در وبلاگ قرار نداده اید؟ دلیل خاصی دارد؟ ضمنا دور روز برخی بخش ها را ساعت 12 و 45 دقیقه نگذاشتند. از جمله روز شنبه؟ دلبیلی داشت؟