نتیجه انتخابات 88 چند ساعت قبل از شمارش آراء

تصاویر: برگرفته از مجموعه مستند "رمز عملیات" که نگارنده در سال 1393 برای شبکه دوم ساخت و روزهای 8 و 9 دی ماه همین سال از شبکه دو سیما پخش شد


در ابتدای قسمت اول مجموعه فوق، بخشی از مصاحبه مطبوعاتی میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نمایش داده می شود که در ساعت 10 شب 22 خرداد 1388 یعنی دو ساعت پیش از پایان رای گیری (اعلام شده بود رای گیری در ساعت 24 به پایان می رسد در حالی که پس از آن نیز در برخی حوزه ها ادامه داشت) و ساعتها قبل از شمارش آراء برگزار شده و طی آن موسوی با اطمینان اعلام می کند با فاصله زیاد از دیگر رقبای انتخاباتی برنده قطعی انتخابات است! جلسه ای که برنامه و اطلاعات آن از ساعت ها قبل تدارک دیده شده بود.

این در حالی است که بلافاصله اعلام می کند، اغلب ناظران و نمایندگان ستادهای انتخاباتی وی را نیز به داخل حوزه ها راه نداده بودند!! (حکایت یک دسته قلچماق 10 نفره است که ادعا می کردند از دو نفر کتک خورده اند و برای اثبات و تاکید بیشتر برروی حرف شان می گفتند تازه ما چوب و چماق هم داشتیم و آنها هیچ نداشتند!!!)

در این قسمت، این سوال مطرح شده در حالی که هنوز ساعتها تا پایان رای گیری باقی مانده (تجربه هم نشان داده که بسیاری از شرکت کنندگان در انتخابات در ساعات پایانی رای گیری به سر صندوق های رای گیری می روند و ساعت های پیشتری هم تا شمارش حداقل مقداری از صندوق ها وقت لازم است، موسوی و نمایندگانش چگونه تشخیص دادند که برنده قطعی انتخابات هستند؟!

با توجه به این ادعا که اغلب نمایندگان و ناظران ستاد موسوی را به حوزه ها راه نداده اند، برای کسب اطلاع از نتیجه انتخابات و آراء بسیار بالا، آنها دو راه بیشتر نداشتند:

اول اینکه خود، یک رای گیری غیر رسمی در اکثریت حوزه ها و از میان شرکت کنندگان در صفوف رای گیری یا آنهایی که قصد ورود به شعبه های اخذ رای دارند، به عمل آورند.

دوم عده ای غیب گو یا چهره خوان را در محوطه بیرونی همه شعب اخذ رای مستقر سازند تا از چهره حاضران در صف های رای گیری تشخیص دهند، آنها به چه کسی رای می دهند!!

که البته هیچ کدام از این دو راه ممکن، پیموده نشده و در هیچ یک از صدها اعلامیه موسوی و دیگر دوستانش، سخنی از چنین مسیرهایی ذکر نشد.

پس میرحسین موسوی چگونه تشخیص داد که برنده قطعی انتخابات با فاصله بسیار زیاد است؟!!

اخیرا یکی دیگر از مدعیان انتخابات 88 مدعی شده که اساسا در وزارت کشور تقلب مورد نظر آنها صورت گرفته و 8 میلیون رای به آراء احمدی نژاد اضافه کرده اند تا برنده شود! خب، برفرض صحت این ادعا، اگر 8 میلیون رای را از تعداد 24 میلیون رای احمدی نژاد کم کنیم، 16 میلیون رای باقی می ماند که بازهم نسبت به 13 میلیون رای موسوی بیشتر بوده است. بنابراین یا آن شب در وزارت کشور عقل متولیان انتخابات پاره سنگ برمی داشته که به 16 میلیون رای برنده، 8 میلیون هم اضافه کرده و به اصطلاح چربش کرده اند و یا این مدعی جدید، تفاوت 8 میلیون و 24 میلیون را نمی دانسته و نتوانسته محاسبه کند با کم کردن 8 میلیون هم دردی دوا نمی شود

/ 0 نظر / 51 بازدید