نشانه ای از تمدن نوین اسلامی

در طول دوران پرشکوه تمدن اسلامی، خاک سرزمین های مسلمانان میعادگاه حضور اندیشمندان و جوانانی بوده است که هر کدام به گونه ای قطار پر ابهت این تمدن کهن را نو به نو به پیش برده اند تا این فرهنگ و تمدن، به عنوان فرهنگ و تمدنی پویا به جهانیان معرفی شود و با اتکا به پیشینه تمدنی خود، در آفرینش تمدن نوین جهانی نیز نقشی تاثیر گذار داشته باشد.

از جمله افراد تاثیر گذاری که پس از انقلاب اسلامی و اتفاقا از دل انقلاب اسلامی در بخش پزشکی پدیدار گشت، دکتر سعید کاظمی آشتیانی را می توان نام برد، کسی که نامش در ایران و حتی جهان با پژوهشکده رویان و درمان ناباروری و تولید سلول های بنیادی گره خورده است. او که دست تقدیر بیش از 44 بهار مهلتش نداد و در 14 دی ماه سال 1384 روح بلندش در اثر بیماری قلب به آسمان ها پر کشید.

بر این اساس می توان گفت اگر روزگاری کتب و نوشته های حکمای ایرانی هم چون ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، محمدبن زکریای رازی و... محل رجوع اندیشمندان متفاوت کشورهای دیگر جهان بود و شیوه طبابت، اختراعات و اکتشافات این حکما در سرتاسر گیتی نمودار و نمایانگر بخشی از هویت و تمدن اسلامی بود در عصر حاضر نیز افرادی چون دکتر کاظمی آشتیانی، با جهد و جهاد علمی خویش و با کمترین امکانات و با وجود بیشترین محدودیت، با علم به اینکه میراث دار تمدنی دانش محور و خرد گرا هستند پا در مسیری گذاشتند که اینک نام اسلام و ایران و مردم آن را همچنان با علم و دانش در سراسر جهان پیوند زده است و پس از قرن ها، چشم اندازی از تمدن نوین اسلامی را در عرصه علم نشان می دهند.

اگر چه دکتر کاظمی آشتیانی نیز همچون اغلب مشاهیر اسلامی و ایرانی، دارای عمر کوتاهی در این کره خاکی بود و ایرانیان و دیگر جهانیان نتوانستند از خدمات ارزشمند وی در مدت زمان طولانی تری استفاده کنند اما در همین عمر کوتاه نیز، وی به آن میزان در حوزه علم و دانش تخصصی خود کوشید که برای سال های سال بارقه ای از تمدن اسلامی را بر بلندای کره ارض پر آوازه کرده است.

سعید کاظمی آشتیانی نیز می توانست مانند برخی دیگر از اساتید این کشور علم و دانش خود را محصور در مقاله ها و کتاب های نظری و تئوریک کرده و مردم این کشور را به صورت عملی از خدمات خود محروم کند و در عوض دائما جوایز متعدد از همایش های گوناگون بگیرد، اما وجدان بیدار چون اویی که جا پای حکمایی چون بوعلی سینا گذاشته بود، علم و دانش بی عمل را چون کالایی بی مصرف تلقی کرده و به جد در پی یافته های جدید برای خدمت به خلق روزگار بر آمد.

و اینگونه است که نام افرادی چون دکتر کاظمی آشتیانی اینک در زمره اندیشمندان پیشگام تمدن نوین اسلامی قرار گرفته است، افتخاری که به ویژه در عصر حاضر جز در تلفیق علم و دانش با تعهد خالصانه به فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی به دست نمی آید و خوشا به حال او که در اوج جوانی نام خود را بر تارک این تمدن بزرگ پر آوازه نمود.

/ 0 نظر / 68 بازدید