CNN:

نیک پتن والش، گزارش‌گر شناخته شده سی‌ان‌ان که در زمینه امور بین‌المللی فعالیت می‌کند امروز یادداشتی تحت این عنوان نوشته: "ساقط شدن پهپاد ۱۱۰ میلیون دلاری چه چیزی درباره ایران به ما می‌گوید؟"

او در این یادداشت ضمن گفتگو با کارشناسان نظامی نوشته: "پهپاد گلوبال هاک آر-کیو ۴ای یک کبوتر سفالی نبود... این هواپیمای پیشرفته توسط سه خلبان از روی زمین هدایت می‌شود... حدود ۷۵۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و تا ارتفاع ۶۴ هزار پایی بالا می‌رود. پهنای بال این پهپاد به اندازه بویینگ ۷۳۷ مسافربری است. توانایی مخدوش کردن رادارها را دارد و بسیار هوشمند است."

به نوشته نیک پتن وال، هدف قرار دادن این هواپیمای آمریکایی نشان از پیشرفت و مصمم بودن ایران در بالابردن توان نظامی این کشور نه تنها در زمینه موشک‌های بالستیک بلکه همچنین در زمینه پدافند ضدهوایی است.

"اگرچه توان نظامی ایران به هیچ وجه قابل مقایسه با ارتش آمریکا نیست اما توانایی هدف قرار دادن پهپاد (گلوبال هاک) نشان می‌دهد ایران در رویارویی‌های مقطعی و موردی این چنینی توان ضربه‌زدن را دارد و حریف دست و پا بسته‌ای نخواهد بود".

این روزنامه‌نگار آمریکایی در ادامه نتیجه گرفته که اگر چه آمریکا از ۱۳ سال پیش که گلوبال هاک وارد ناوگان پهپادهای آمریکا شد در زمینه دانش هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفت فراوانی کرده "اما ایران هم دانش موشک‌های خود را از "سوم خرداد" (موشک زمین به هوایی که ایران مدعی است با آن پهپاد آمریکایی را هدف قرار داده) فراتر برده و در حقیقت نسل پیشرفته‌تری از آنها را دو هفته قبل از ساقط کردن گلوبال هاک رونمایی کرد."

/ 0 نظر / 64 بازدید