وقتی سوپرمن به دن کیشوت تبدیل می شود

چندی است سریالی تلویزیونی به نام "تهران" از تلویزیون اسراییل به نمایش درآمده و بوسیله شبکه هایی از جمله "سینه فلیکس" در فضای مجازی پخش شده است.

داستان این سریال، ماجرای یک جاسوس عملیاتی اسراییل است که با استفاده از عملیات هک سایبری و فرود اجباری یک هواپیمای اردنی در تهران، با تغییر لباس و تعویض نقش با فرد دیگری، به عنوان مهماندار هواپیما وارد ایران شده و ماموریت دارد تا با از کار انداختن سیستم برق، در کشور خرابکاری به راه اندازد.

عامل اصلی سریال "تهران" یکی از صهیونیست های باسابقه به نام "موشه زوندر" است که در سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل از جمله "موساد" و "شین بت" فعالیت مستمری داشته و پیش از این نیز سریالی تحت عنوان "فوضی" درباره نفوذ جاسوسان اسرائیلی به فلسطین اشغالی ساخته بود و آن را با کمک همان شبکه جهانی پخش کرده و به نمایش درآورده بود.

به دنبال فیلم "مامور مخفی" ساخته یوآل آدلر که سال گذشته به نمایش درآمد و حکایت حضور یک جاسوس اسراییلی در قالب یک معلم زبان در ایران را به تصویر می کشید که قرار بود طرح ترور دانشمندان هسته ای را به انجام برساند، حالا سریال "تهران" به کارگردانی دنی سرکین، سعی داشته با استفاده از فرمول های کلیشه شده هالیوودی، فیلمی خوش ساخت و هیجان انگیز از کار در آورد. اما طبق معمول سفارشی بودن سریال، کار دستش داده و حجم انبوهی از شخصیت های اضافی و صحنه ها و دیالوگ های شعاری و گوشه و کنارهای بی ربط فیلمنامه، سریال را در حد کپی نه چندان برابر اصل یک فیلم معمولی هندی با شرکت سلمان خان تنزل داده است. بازی تکراری و خشک و آماتوری بازیگران دست چندم ایرانی مقیم لس آنجلس مثل شان توب و نوید نگهبان و برخی دیگر با آن لهجه های اجق و وجقی به بلاهت سریال یاد شده افزوده است. اختلاف معماری و خیابان ها و کوچه ها و پارک های تهران در نماهای اریژینالی که در ایران گرفته شده و به صورت اینسرت در میان سکانس های بیرونی استفاده شده با نماهایی که در یونان یا مراکش با حضور بازیگران فیلمبرداری شده به شدت توی ذوق می زند.

در حال حاضر 5 قسمت از مجموعه تلویزیونی "تهران" پخش شده که تا اینجای کار مامور اسراییلی در انجام ماموریتش با شکست روبرو گردیده و حالا تصمیم دارد به سبک و سیاق قهرمان های تک رو آمریکایی مثل هری کالاهان یا مک کلودو یا مت هلم و هری پالمر و ایتن هانت و ... بدون هماهنگی با موساد و اسراییل و ظاهرا با کمک مخالفین جمهوری اسلامی، ماموریت خود را به انجام برساند.

اما آنچه سریال "تهران" از این مخالفین نشان می دهد، گروهی اراذل و اوباش هستند که هیچ خلافی از زیر دستشان در نمی رود؛از قاچاق مواد مخدر گرفته تا همجنس بازی و روابط نامشروع  و پارتی های آنچنانی و دزدی و قتل و ... و البته در تظاهرات ضد حکومت هم شرکت کرده و شعار دمکراسی و آزادی هم می دهند!! (به نظر می آید تا اینجا سریال "تهران" و سازندگان اسراییلی آن، بیشترین توهین را به برخی مخالفین انقلاب و جمهوری اسلامی کرده اند که حتی نوع مخالفت شان را هم از نوع بسیار مبتذل و حتی مستهجن نشان می دهند! حالا دیگر بستگی به این حضرات مخالف خوان دارد که آیا نسبت به این انتساب جرات موضع گیری دارند یا اینکه نمی توانند روی حرف دوستان صهیونیست سخنی بگویند و یا اینکه اصلا عین جنس هستند!!))

موشه زوندر در این باره به «هالیوود ریپورتر»‌ گفته: «برای اولین بار سریالی غربی، زندگی فعالان جوان ضدرژیم در تهران را نشان می‌دهد.در خانه‌هاشان و درخیابان... شجاعت‌شان در مقاومت علیه حکومت را درکنار سبک زندگی پرشور و هیجان‌انگیزشان، مملو از سکس و مواد مخدر و راک ‌اند رول می‌بینیم..."

در واقع مامور اسراییلی در این سریال قصد دارد از یک طرف به سبک کودتای 28 مرداد 1332 با همکاری شعبان بی مخ ها و لات ها و فواحش، در ایران خرابکاری به راه اندازد و از سوی دیگر به سبک و سیاق آمریکایی ها، مثل سوپرمن به میدان برود!!

اما سوپرمنی که نیروهایش را از جمع خلافکارها و قاچاقچیان و همجنس بازها بگیرد تا برای مثلا دمکراسی و حقوق بشر بجنگد، بیشتر به دن کیشوت می ماند که با آن اسب لنگش می خواست به نبرد با آسیاب های بادی یا به زعم خود غول ها برود!!


/ 1 نظر / 8232 بازدید
paryaarang

عالی به وبلاگ منم نگاه کنید نظر دهید ممنون میشم