به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن - قسمت اول

بحران امروز غرب، شخصیت سال مجله تایم !

 

مجله آمریکایی تایم به روال معمول، شخصیت سال خود را با چاپ عکسی بر روی جلد معرفی کرد و شخصیت سال 2017 این مجله نه ترامپ بود و نه نتانیاهو و نه اوباما و ترزا می و آنگلا مرکل و یا مکرون و موگرینی. بلکه بحران فاجعه بار امروز جامعه غرب یعنی تعرضات و جنایات فزاینده جنسی بود که با تصویر 5 قربانی این تعرضات ارائه شده بود: اشلی جاد (هنرپیشه ای که برای اولین بار هاروی واینشتاین تهیه کننده معروف هالیوود را رسوا ساخت)، تیلور سویفت (خواننده معروف)، ایزابل پاسکال (کارگر مزرعه)، سوزان فولر (کارمندی که شکایت علیه مدیرش باعث بی کاری اش شد) و زنی 40 ساله به نام "آدام لوا" به علاوه تصویر دست زنی دیگر که چهره اش مشخص نیست و وی را نماینده میلیون های زنی دانسته اند که مورد تعرض جنسی قرار گرفته اما نخواسته اند مانند "سوزان فولر" از کار بیکار شده و یا دیگر حقوق شان پایمال شود.

بحران فزاینده جامعه غرب که بتدریج به سمت یک فاجعه بشری پیش می رود در حالی امروزه بدینگونه رسانه ها و موسسات اجتماعی اروپا و آمریکا را فراگرفته که سالهاست متفکران و روشنفکران این جوامع نسبت بدان هشدار داده و براساس اندیشه های نشات گرفته از ادیان توحیدی و ابراهیمی به خصوص اسلام، آن را ناشی از سبک زندگی بی بند و بارانه و لاابالی گری رایج در غرب دانسته و خواستار اصلاح این روابط و زندگی شده اند. اما متاسفانه همچنان رسانه های دیداری و شنیداری غرب بر طبل همان سبک زندگی منحط کوبیده اند.

همین رسانه ها تا چندی پیش با فرافکنی، بحران تعرضات جنسی در غرب را به مسئله "تبعیض جنسیتی" ارتباط می دادند و این تفکر را القاء می کردند که با ورود هر چه بیشتر زنان به فعالیت هایی همپای مردان، بحران فوق رفع خواهد شد. اما آنگاه که آمار خود موسسات غربی نشان داد بحران جنایات جنسی در کشورهای مدعی رفع تبعیض جنسیتی مانند سوئد و دانمارک، فاجعه بارتر است، فرضیه القایی فوق با شکست فضاحت باری روبرو شد و به دنبال این موضوع بود که برخی موسسات و نهادهای معتبر تحقیقاتی و پژوهشی مانند "موسسه دانشگاهی آلبرتا" و همچنین موسسه ای به نام Opinion Matters علت اساسی بحران جنسی در غرب را سبک زندگی غربی معرفی کرده و مسائلی مانند پوشش نامناسب، روابط بی بند و بار، مصرف مشروبات الکلی و مراکز به اصطلاح تفریحی مانند کاباره ها و کافه ها و ... را عناصر اصلی این بحران معرفی کردند.

آخرین آمارهای ارائه شده مانند آنچه دویچه وله (رادیو صدای آلمان) از مورد تعرض قرار گرفتن نزدیک به نیمی از زنان آلمانی انتشار داد یا گزارش بنیاد حقوق بنیادین (FRA) از اینکه 50 درصد زنان اروپا در معرض آزار جنسی قرار داشته اند و یا گزارشات تکان دهنده ای که اخیرا از اعترافات هنرپیشگان هالیوودی مبنی بر تعرضات جنسی در این کارخانه به اصطلاح رویا سازی منتشر شد، همه و همه می تواند علت انتخاب این بحران به عنوان شخصیت سال مجله تایم باشد. کار به جایی رسیده که براساس خبر یک شبکه رادیویی نروژ، حتی داماد سابق پادشاه نروژ نیز نتوانسته از دست هالیوودی ها سالم در برود و طی مصاحبه ای مدعی شده که از سوی کوین اسپیسی (هنرپپیشه معروف) مورد تعرض قرار گرفته است!


/ 0 نظر / 107 بازدید