چه کسانی حرم های مطهر امامان شیعه در بقیع را تخریب کردند

شرح عکس: تصویر گنبد و بارگاه حرم مطهر امامان شیعه قبل از تخریب به دست وهابیون آل سعود

 

وهابیان آل سعود در ۸ شوال سال ۱۳۴۳ هجری قمری برابر 1303 هجری شمسی،  آرامگاه امامان شیعه، حضرات امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام محمد باقر و امام جعفر صادق (علیهم السلام) را که به صورت گنبد و بارگاهی عظیم در قبرستان بقیع مدینه ساخته شده بود را ویران کردند که به این روز "یوم الهدم" می گویند.

تا آن زمان بر روی قبور مطهر پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت. طبق مدارک مسلم تاریخی، گنبد و بارگاه حرم ائمه بقیع که از نظر استحکام و ارتفاع، ظرافت و زیبایی بر همه قبه‌های موجود در بقیع تفوق داشته و به مدت هشتصد سال سر بر آسمان می‌سوده و نظر مورخان و جهانگردان را به خود جلب می‌کرد، به دستور "مجد‌الملک ابوالفضل اسعد بن محمد بن موسی البراوستانی القمی"، وزیر "برکیارق" از پسر ملکشاه سلجوقی در بین سال‌های 486 الی 498 هجری قمری ساخته شد.

شاید بهترین راه برای به دست آوردن کیفیت این بنای شریف و مشخصات آن مراجعه به ثبت مشاهدات و خاطرات مورخان و جهانگردان باشد. مشخصات "قبه‌ای بزرگ و سر به فلک کشیده و بسیار مستحکم"، مشترک در بین مشاهدات مورخان می‌باشد؛ جهانگردانی همچون ابن جبیر، ابن نجار در قرن هفتم، خالد بن عیسی البلوی المغربی و ابن بطوطه (جهانگرد معروف) در قرن هشتم.

میرزا محمدحسین فراهانی که در سال 1302 هجری قمری این حرم شریف را زیارت کرده ، می نویسد:

"‌مزار چهار نفر از ائمه اثنی عشر ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ است که در بقعه بزرگی که به صورت هشت ضلعی ساخته شده است و اندرون و گنبد آن سفیدکاری است."

ابن نجار، مدینه‌شناس معروف متوفای 647 هجری قمری می‌ نویسد:

"بقیع دارای دو در بوده است که یکی از آنها همیشه و در تمام ساعات روز به روی زائرین باز بوده است. بارگاه بقیع محرابی هم داشته است. حرم بقیع خادمانی نیز داشته است. این خدام شامل کفش‌دار و زیارتنامه‌خوان بود."

وهابیان آل سعود، بار نخست در سال 1221هجری قمری بخشی از بناهای قبرستان بقیع را ویران نموده و سپس با تکمیل سلطه خود بر حجاز در شوال سال 1344هجری قمری کلیه این بناها و گنبدها و آثار را ویران و اموال و اشیای گرانقیمت موجود در این اماکن را به تاراج بردند و نه تنها در مدینه، بلکه در هرجا گنبد و بارگاه و زیارتگاهی بود، به ویرانی آن اقدام کرد

مرحوم سید محسن امین، از علماء و قفهای شیعه، ابعاد ویرانگری آل سعود در حجاز را اینگونه وصف می کند:

« وقتی وهابیان وارد طائف شدند، گنبد مدفن ابن عباس را خراب کردند، چنانکه یکبار دیگر این کار را کرده بودند. آنان هنگامی که وارد مکه شدند، گنبدهای قبور عبدالمطّلب، ابوطالب و خدیجه ام‌المؤمنین(علیها السلام) را ویران نمودند و زادگاه پیامبر(صلی الله علیه وآله) و فاطمه زهرا(علیها السلام) را با خاک یکسان کردند و آنگاه که وارد جده شدند، گنبد و قبر حوّا را خراب کردند و به طور کلی، تمام مقابر و مزارات را در مکه، جده، طائف و نواحی آنها ویران نمودند و زمانی هم که مدینه منوره را محاصره کردند، به ویران کردن مسجد و مزار حمزه پرداختند..."

/ 0 نظر / 73 بازدید