هزارسال پیش اولین نگاه به آن سوی کهکشان راه شیری انداخته شد

پروفسور دکتر علی عجب شیرزاده(رئیس بخش مركز تحقيقات نجوم و اخترفیزیک دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز) درباره جایگاه و پیشرفت علم نجوم در تاریخ تمدن اسلامی و یکی از برجستگان آن به نام "عبدالرحمن صوفی" می گوید:

"...از دیدگاه اسلام علم نجوم در واقع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.ما می دانیم که با در نظر گرفتن گذشته علم نجوم؛ یعنی از قرن سوم هجری قمری، که در آن زمان هنوز امریکا وجود نداشت و کشورهای اروپایی در قرون وسطی می زیستند، ما دانشمندانی همچون غیاث الدین جمشید کاشانی، عبدالرحمن صوفی وسایر علمای داشتیم که در چهار شاخه از جمله نجوم، تبحر داشتند و به طوری که ما می توانیم کاملاً اذعان بکنیم که علم نجوم در واقع وابسته به ما است و ما در آن سهم زیادی داریم. در حدود هزار سال قبل عبدالرحمن صوفی، کهکشان "آندرومدا" (نزدیکترین کهکشان به کهکشان ما یعنی راه شیری) را پیدا می کند که در آن زمان کهکشان "سلسله" می نامید، آن را کشف کرده و به این نام نامیده شده، بدون اینکه ذره ای، شیشه ای یا تلسکوپی وجود داشته باشد..."

عبدالرحمن صوفی آن قدر دقیق و معلوم و مشخص محاسبات نجومی و کشف سحابی ها را انجام داد که با آخرین تحقیقات جهان امروز که با جدیدترین وسایل صورت می‌گیرد، برابری می‌کند. نام این دانشمند بزرگ ایرانی را بنام Azof در مدار ۲۲ درجه جنوبی و نصف النهار ۱۳ درجه کره ماه به ثبت رسانیدند. جالب توجه اینکه دانش نجومی امروزه تنها یک نقطه را شایسته نام او ندانسته و ۹ نقطه دیگر را به افتخار این دانشمند ایرانی (الصوفی) برروی کره ماه نامگذاری کردند.

در کنگره جهانی نجوم رصدخانه ای در سال 1960 میلادی، درباره اهمیت و دقت کار صوفی در 1053 سال قبل (نسبت به سال پایان کتاب صوفی) چنین گفته شده:

"...پیدایش تلسکوپ در دانش اخترشناسی که در سال ۱۶۰۹ انجام گرفت، مطالعات سریع و لازم را در عصر خود بوجود نیاورد و حتی در ازدیاد و شمارش سحابیهای شناخته شده از خود فعالیتی نشان نداد. در حقیقت گالیله کاری بیش از دیگران که سحابی خرچنگ (پرایسپه) را از تعدادی از ستارگان تشخیص داده بودند، انجام نداد و کشف جدید را بوجود نیاورد. یک سال بعد در ۱۶۱۰ یک دانشمند علوم فرانسوی به نام "نیکلاس پیرسک" با اطلاعی که از کارهای گالیله داشت، مشاهده کرد که ستارگانی میانی “شمشیر صورت فلکی جبار” همانند و مشکوک به سحابی هستند و در سال ۱۹۱۲ "سیمون ماریوس" سحابی "اندرومدا" را پس از یک تردید طولانی تأیید کرد. در حالی که اولین رصد ثبت شده (درباره سحابی "اندرومدا") بوسیله یک منجم ایرانی به نام "الصوفی" در قرن دهم ، یعنی ۹۴۷ سال قبل از اعلام ماریوس انجام گرفته بود..."

/ 0 نظر / 137 بازدید