سرقت بزرگ کتاب

به بهانه روز نکبت، سالروز تاسیس کشور جعلی اسراییل

  

یکی از نقاط مغفول مانده اشغال فلسطین در هفتادمین سالگرد آن، غارت فرهنگی این ملت است که در طول سالهای اشغال و غارت سرزمین و خانه ها و شهرها و ... پنهان مانده و یا کمتر به آن پرداخته شده است. براساس اسناد و شواهد معتبر موجود، صهیونیست ها پس از اشغال سرزمین فلسطین، به غارت کتابخانه ها و کتاب های مردم آن پرداختند و تا آنجا که در اسناد اسراییلی هم ثبت شده، 77 هزار جلد کتاب به شکل سیستماتیک از خانه ها و کتابخانه های مناطق اشغالی به غارت رفت و به کتابخانه های اسراییلی منتقل شد.

این غارت فرهنگی که طی طرح عظیمی به نام "طرح جمع آوری کتاب" صورت گرفت از ژوئن 1948 یعنی یکماه پس از اعلام موجودیت جعلی اسراییل در تمامی شهر و روستاهای مناطق اشغالی به مرحله اجرا درآمد.

برای نخستین بار این غارت فرهنگی در فیلمی مستند به نام "سرقت بزرگ کتاب" (The Great Book Robbery) توسط بنی برونر در سال 2012 در بنیاد 2911 و شبکه الجزیره ساخته شد. تحقیقات فیلم توسط یک دانشجوی یهودی دوره دکتری به نام "گیش امیت" در سطحی وسیع انجام شد که در واقع به عنوان رساله دکتری وی مطرح گردید.

براساس تحقیقات وی، عملیات غارت کتاب توسط گروهی از عناصر موسسه کتابخانه ملی اسراییل به همراه نظامیان انجام شد که برای جمع آوری کتاب به تک تک خانه های فلسطینیان رفته و به خصوص خانه هایی را که به دلیل رانده شدن یا دستگیری و کشته شدن صاحبانش خالی شده بود را به سهولت غارت کردند.

"یوری پالیت" که از سال 1957 در کتابخانه ملی اسراییل کار کرده، می گوید: "کتاب های مهم شاعران و گنحینه های ادبیات از خانه ها جمع آوری شده و به کتابخانه یاد شده منتقل شده و لیست گردید."

"ایلان پاپی"، مورخ یهودی می گوید: "... دو نوع غارت وجود داشت؛ 1-کتاب و 2-عکس و تصویر و فیلم. خانه های 70 تا 75 هزار فلسطینی ثروتمند که پر از کتاب بود، به سرقت رفت. اسناد اسراییل در مه 1948 و مارس 1949 حکایت از آن دارد که محله طلبیه پر از کتاب بود."

"شلومو شلامی" یکی از مسئولین جمع آوری کتاب در آن سالها بوده که می گوید: "یک شبکه اطلاعاتی برای جمع آوری کتاب توسط نظامیان بوجود آمده بود و خانه هایی را در آنها کتاب وجود داشت، شناسایی می کرد تا برای سرقت برنامه ریزی شود. در سال 1948 همزمان با به اسارت گرفتن فلسطینیان روستای "اشدود"، یک تیم 36 نفره هم برای جمع آوری کتاب های آنها تشکیل شد."

"یورام کانیوک"، مولف درباره عملیات مشترک ارتش و دانشگاه عبری برای جمع آوری کتاب ها سخن می گوید که در میان آنها انیمیشن و عکس و کارتون هم وجود داشت.

تصویری در سال 2007 از کتابخانه ملی اسراییل برداشته شده که در آن هنوز 5678 جلد از کتاب های غارت شده سالهای اولیه اشغال، با نشانه AP علامت گذاری شده اند. یعنی این کتاب ها امانت است و بایستی برگردانده شود!

"ناصر نشاشیبی" از فلسطینیان غارت شده می گوید کتاب های خطی باارزشی به سرقت رفت که بعد از 60 سال هنوز برنگشته است.

"تالیا سولومون" از طرف پروژه فیلم "سرقت بزرگ کتاب" سعی می کند از انبار کتاب های متروک کتابخانه ملی اسراییل فیلمبرداری کند ولی پس از کوشش فراوان و حتی ارتباط با "اورن وایبرگ"، مدیر کل کتابخانه، موفق به کسب مجوز فیلمبرداری نمی شود!

"علا هلاهل" از فلسطینیان غارت شده می گوید: "ما رمان های بسیاری داشتیم از کنفانی و حبیبی، ادبیات دهه 20 و 30. همه آنها را غارت کردند. ما امروز عمق تاریخ و فرهنگمان را به فراموشی سپرده ایم. ما در گذشته تئاتر و ادبیات و سینما داشتیم، حتی کتابی درباره عکاسی در فلسطین. اما امروز هیچ نداریم."

"رونا سلا" دیگر فلسطینی می گوید: "حتی آلبوم های عکس خانوادگی را به سرقت بردند، هیچ گذشته و تاریخی برایمان باقی نگذاردند تا به نوعی تهی بودن در سطح ملی دچار شویم. گنجینه های فلسطینی در جنگ 1948 دزدیده شد و آرشیوهای اسراییلی پر از آنهاست."

"قادا کریمی" از نسل دوم فلسطین پس از اشغال می گوید: "تا 8 سالگی در خانه مان بودیم تا اینکه مجبور شدیم آنجا را ترک کنیم و یک اسراییل مالک آن خانه شد. پدرم یک کتابخانه اختصاصی داشت و به زبان شناسی علاقمند بود اما همه کتاب هایش را غارت کردند. مردی باقی ماند با یک کتابخانه خالی در پشت سرش..."

"محمود یازیک"، مورخ اجتماعی هم می گوید: "ما در یافا و بیت المقدس و حیفا تئاتر داشتیم، شهر حیفا مملو از کتابفروشی و باشگاههای فرهنگی و ادبیات و تئاتر بود. شخصیت های فرهنگی، دانشمندان و هنرمندان همه در 1948، فلسطین را ترک کردند و بقیه یتیم شدند."

5/1 میلیون فلسطینی در اسراییل ماندند ولی به دلیل نداشتن هویت فرهنگی، هیچگاه به رسمیت شناخته نشدند. یکی از اعضای دانشگاه عبری در اسراییل علت این غارت فرهنگی را چنین توضیح می دهد:

"کتاب ها را به کتابخانه خود آوردیم تا ظرفیت تحقیقاتی خود را افزایش دهیم..."

"تبراوی" یکی دیگر از فلسطینیان نسل دوم پس از اشغال می گوید : "مهم این است که کتاب ها بردند تا هویت فلسطین را نابود کنند. حتی سفال های روی خانه ها را دزدیدند که از نوع درجه یک بودند..."


/ 0 نظر / 205 بازدید