امان از این صبح های تلخ

صبح پنجشنبه گذشته بود که وقتی بیدار شدیم، خبر ترور و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را شنیدیم، خبری بهت آور و تکان دهنده. یک هفته در انتظار انتقام سخت، بالاخره سحرگاه چهارشنبه بعد، خبر حمله موشکی به بزرگترین پایگاه آمریکایی در عراق آمد ولی هنوز در تلاطم این خبر بودیم که صبح، خبر تلخ دیگری مبنی بر سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران انتشار یافت که طی آن تعداد زیادی از هموطنان ما جان باخته بودند. صبح فردایش نیز خبر به دره پرتاب شدن اتوبوسی که به سمت گنبد می رفت و کشته شدن گروهی دیگر از هموطنان.

اما در حالی که تقریبا 3 روز همه خبرها و تحقیقات و گزارشات و اعلام نظرهای مسئولین حکایت از سقوط هواپیمای اوکراینی براثر نقص فنی داشت و بارها و بارها اصابت موشک به آن هواپیما را رد کرده بودند، صبح امروز با خبر تلخ تری مواجه شدیم، اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرش خطای انسانی در شلیک اشتباهی موشک به سوی هواپیمای اوکراینی.

دیگر چه می توان گفت درحالی که اصلا چنین تصوری در مخلیه مان هم نمی گنجید و سابقه نقص فنی و سقوط هواپیماهای بویینگ 737 و توطئه های آمریکا و اعوان و انصارش خصوصا پس از آن شور غریب دهها میلیونی مردم در بدرقه سردار شهید و همچنین هدف قرار گرفتن پایگاه نظامی شان و ... و اظهارات ضد و نقیض حتی در میان منابع و کارشناسان غربی و ... همه و همه باعث این نتیجه گیری شده بود که هواپیمای اوکراینی براثر نقص فنی سقوط کرده و حتی این گمان هم پیدا شده بود که با توجه به برخی از فیلم های منتشر شده، دستکاری هایی از سوی عوامل خارجی در هواپیمای یاد شده صورت گرفته تا خبرهای حمله به پایگاه آمریکایی را تحت شعاع قرار دهد.

اما فراتر از اینها عدم اطلاع رسانی درست و تکذیب های احمقانه برخی مسئولین هواپیمایی، تصور نقص فنی را بیشتر و بیشتر قوی می ساخت تا متاسفانه براساس تجارب قبلی، نتایج نادرست گرفته شود که در همین جا بایستی به نوبه خود به دلیل این نتیجه گیری های نادرست، از کاربران محترم عذرخواهی کنم.

خطای انسانی در این مورد بسیار فاجعه بار و دهشتناک است و نمی توان از آن گذشت. در این میان متولیان و مسئولین امر از هر قشر و رده و مقام باید پاسخگو بوده و در مقابل ملت ایران محاکمه شوند. ولی عدم برخورد صادقانه و خبررسانی صحیح تا آن حد که بسیاری را به اشتباه انداخته و موجب ایجاد نتیجه گیری های غلط شود، فاجعه بارتر به نظر می رسد. عاملان این خبررسانی غلط و انحرافی، اینک مردم بسیاری را دچار شوک دیگری کرده و اعتبار و اطمینان به کانال های خبری کشور را خدشه دار نموده و در مقابل فضای جدیدی برای روی آوردن و اعتماد به رسانه های بیگانه فراهم آورده است.

اگرچه در این مدت هیچیک از مسئولین نظامی یا قضایی در این مورد اظهار نظر نکرده بودند و اظهارنظرها منحصر به مسئولین هواپیمایی بود اما این عملکرد سیستم خبری چه در رسانه ملی و چه در سایر رسانه ها نه فقط امروز بلکه در فردا و فرداها هم نظام اطلاع رسانی کشور را دچار آسیب جدی خواهد ساخت مگر برای ترمیم آن برنامه ای جدی اندیشیده شود.

به هر حال عمق فاجعه بسیار تکان دهنده است، هم به دلیل جان باختن گروهی از هموطنان و هم به دلیل این اشتباه مهلک و فاحش که لزوم رسیدگی دقیق قضایی را می طلبد و بررسی های بسیار حساس که همچنان احتمال نفوذ و دستکاری در سیستم پدافندی را ممکن می سازد. فیلم مشکوکی که نیویورک تایمز از لحظه برخورد دو نقطه نورانی به عنوان زمان اصابت موشک به هواپیما انتشار داد و سپس لو دادن محل فیلمبرداری مذکور توسط تلویزیون سعودی "ایران اینترنشنال"،  براین احتمال دامن می زند.

اینک غم و اندوه از دست دادن هموطنان در سانحه هواپیمای اوکراینی بسیار افزونتر شده و تسلیت دادن به بازماندگانشان و همه ملت ایران را بسیار سخت کرده است. خداوند به همه ما صبر عنایت بفرماید


/ 0 نظر / 860 بازدید