همه به میدان بیایند و کمک کنند

شرح عکس: کمک های امدادی و مردمی به آسیب دیدگان سیل اخیر- دروازه قرآن- شیراز


تصاویر تاسف بار و دلخراش چند روز اخیر از جاری شدن سیل در برخی از مناطق و استان های کشورمان و کشته و زخمی و بی خانمان شدن گروهی از هموطنان عزیز، دل همه ایرانیان و هر انسانی را به درد می آورد. عدم لایروبی سدها و مسیل ها، عدم تدبیر برای مقابله با سیلاب های فصلی، عدم توجه مردم به هشدارهای چند روز اخیر سازمان هواشناسی و موسسات مربوطه مبنی بر وقوع آب گرفتگی و جاری شدن سیلاب های شدید و تداوم مسافرت ها و توقف در مسیر سیلاب ها و حتی اقدام به تصویر برداری از این فجایع طبیعی که منجر به کشته و جراحت گروهی دیگر گردید و ... همه و همه از دلائل فاجعه ای است که اگرچه شاید در سالهای اخیر کم سابقه بود ولی غیر قابل پیش بینی نبود و امکان مهار خسارت ها با تدابیر به موقع مسئولین و متولیان میسر بود.

اما عجالتا موقع یقه گیری و پیدا کردن مقصر نیست. دستگاههای مسئول قضایی خود چنین امری را انجام می دهند، چنانچه عوامل آنها در مناطق سیل زده مستقر شده و کارهای کارشناسی شان را هم شروع کرده اند.

در این بین نظرات غیرکارشناسانه و بعضا سودجویانه عمدتا از خارج کشور و از سوی خارج نشین ها به داخل کشور پمپاژ شده تا همچنانکه همواره از هر بهانه و دستاویزی برای خالی کردن عقده های چهل ساله بهره می جویند، این بار هم سیل و سیل زدگان را بهانه قرار دهند و متاسفانه برخی نیز این نظرات را در بعضی شبکه های اجتماعی بازتاب می دهند تا همدلی مردم و دستگاههای ذیربط و مراکز امدادی و دیگر نهادهای مردمی برای کمک رسانی به سیل زدگان را دچار خدشه کنند، که در این میان، تنها کسانی که بیشتر و بیشتر آسیب می بینند همان مردم سانحه دیده هستند. عنقریب هم امثال ربع پهلوی و ملکه فراری و انواع و اقسام روسای جمهور اعم از تروریست منتخب مقاومت و فراری به اصطلاح یازده میلیونی و گروههای چپ و راست و بهایی و ملی گرا و ... هم پیغام و پسغام داده و به زخم های مردم نمک پاشیده تا بلکه از این آب به راستی گل آلود، ماهی خود را بگیرند.

اما در حال حاضر فقط هنگام کمک و یاری به هموطنان آسیب دیده است. همه باید به میدان بیایند. چنانچه نیروهای هلال احمر و ارتش و سپاه و بسیج و سایر نیروهای خودجوش مردمی اینک در صحنه هستند و هر کس هر آنچه از دستش بر می آید انجام دهد تا بلکه به یاری خدا، ذره ای از آلام مردم سیل زده، کاسته شود.

الان وقت تسویه حساب های شخصی و سیاسی و گروهی و باندی نیست. وقت دعوا و قیل و قال هم نیست. هرکس اهل کمک و یاری به هموطن خودش است، بی سر و صدا و غوغا و بدون توجه به جنجال های خارج نشین ها ، به میدان بیاید. خداوند یار و نگهدارش!

/ 0 نظر / 74 بازدید