مرگ 1500 نفر در فرانسه بر اثر موج گرمای تابستان امسال

پس از اعلام مرگ 3 هزار نفر در هلند و 10 هزار نفر در آلمان به دلیل گرمای تابستان، انیس بوزین، وزیر بهداشت فرانسه  هم اعلام کرد که تابستان امسال حدود ۱۵۰۰ نفر در فرانسه  به‌خاطر موج گرما جان خود را از دست دادند.

انیس بوزین در گفت‌وگو با فرانس انفو و فرانس اینتر گفت:

"در مجموع ۱۴۳۵ نفر بر اثر موج‌های گرمای تابستان امسال کشته شدند که از جمله می‌توان به مرگ ۵۶۷ نفر در موج اول گرما در اواخر ژوئن تا اوایل ژوئیه اشاره کرد و ۸۶۸ نفر نیز در موج دوم گرما در اواخر ژوئیه جان خود را از دست دادند."

 

وی تاکید کرد که این رقم یک دهم کشته شده‌های سال ۲۰۰۳ بر اثر گرما است که منجر به مرگ ۱۵ هزار نفر در سراسر فرانسه شد.

بوزین گفت:

"موج گرما در سال ۲۰۰۳، بیست روز طول کشید اما امسال ما دو موج گرما به مدت ۱۸ روز داشتیم."

 

خانم بوزین درباره افراد کشته شده بر اثر گرما گفت:

"نیمی از افرادی که تابستان امسال کشته شدند، افراد مسن بالای ۷۵ سال بودند، در حالیکه ۱۰ نفر نیز در حین کار ساختمانی و کار در مزرعه درگذشتند."

 

گفته شده یکی از دلائل کشتارهای گرما در کشورهای اروپایی، عدم استفاده از وسایل سرمایشی مثل کولر در منازل و محل کار و همچنین وسایل نقلیه مانند اتوبوس و اتوموبیل های عمومی به دلیل هزینه بالای مصرف انرژی در این کشورهاست.

تابستان امسال در برخی کشورهای اروپایی رکورد گرما در تابستان شکسته شد به‌طوریکه روستای «گالارگ لو مونتو» در جنوب فرانسه با دمای ۴۵.۹ درجه سانتیگراد داغ‌ترین روز فرانسه را ثبت کرد. رکورد قبلی دمای هوا در فرانسه در سال ۲۰۰۳ با ۴۴.۱ درجه سانتیگراد به ثبت رسیده بود. همچنین چند رکورد گرمایی دیگر در هلند و بلژیک نیز ثبت شد.


/ 0 نظر / 106 بازدید