سانسور در رسانه های غرب، عامل جنگ فجیع خاورمیانه

شرح عکس: تصویری از کایرا نایتلی بازیگر نقش کاترین گان در فیلم "اسرار رسمی"


فیلمی به نام "اسرار رسمی" ساخته "گاوین هود" براساس کتابی تحت عنوان "جاسوسی که سعی کرد یک جنگ را متوقف کند" که به تازگی در سینماهای جهان به اکران عمومی درآمده ، فاش می کند چگونه سانسور شدید در رسانه های آمریکا و انگلیس باعث شد تا جنگ و اشغال خانمان براندازی که می توانست اتفاق نیفتد، در اوائل سال 2003 آغاز شد. جنگی که به اشغال 15 ساله عراق و کشته شدن بیش از یک و نیم میلیون نفر از مردم بی گناه و هزاران نفر از سربازان اشغالگر و ویرانی ساختارهای زیربنایی این کشور و همچنین به میدان آمدن گروه های تروریستی مانند داعش و دهها هزار جنایت تکان دهنده انجامید. جنگی که هنوز هم گریبان بخش مهمی از خاورمیانه و همچنین دیگر نقاط جهان را گرفته.

در فیلم "اسرار رسمی" یک مترجم سرویس امنیت ملی انگلیس (معروف به ستاد کل ارتباطات) به نام "کاترین گان" (با بازی کایرا نایتلی، هنرپیشه معروف آمریکایی) به یک ای میل به تاریخ ۳۱ ژانویه 2003 از سوی مدیر آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا دست پیدا می کند که در آن صریحا به برنامه تحت فشار قرار دادن اعضای شورای امنیت سازمان ملل از طریق جاسوسی و کسب اطلاعات خصوصی از آنان توسط سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس اشاره شده تا شورای امنیت ناگزیر از صدور مجوز حمله به عراق به دلیل وجود سلاح های کشتار جمعی در آنجا گردد. سلاح هایی که هیچگاه اثری از آنها در عراق پیدا نشد!

"کاترین گان" با قبول همه خطر عظیم افشای این راز، خبر یاد شده را به نشریه "ابزرور" می دهد تا آن را در تاریخ اول مارس 2003 یعنی 19 روز پیش از حمله آمریکا و متحدانش به عراق انتشار دهد. خبر همچون نارنجکی در میان همهمه و قیل و قال آمریکاییان برای حمله به عراق منتشر شده و می توانست کاری کند تا آن جنگ مهلک هیچگاه در نگیرد اما چنین نشد! چرا؟

جان شوارتز در "اینترسیت" می نویسد:

"این پرسش هم در فیلم "اسرار رسمی"و هم در واقعیت یک پاسخ اصلی دارد: سانسور در رسانه‌های جریان اصلی در آمریکا. فیلم "اسرار رسمی" به خوبی نقش مخرب ایدئولوژیک رسانه‌های آمریکایی را به تصویر می‌کشد؛ رسانه‌هایی که مشتاقانه خود را روی نارنجک انداختند تا جان رفقایشان را در سنگر دولت بوش حفظ کنند."


"نیویورک تایمز"، "واشنگتن پست"،"لس آنجلس تایمز" و دیگر رسانه های مشابه غربی که فریاد آزادیخواهی و استقلالشان، همواره گوش فلک را کر کرده، این خبر مهم و تعیین کننده و تاریخ ساز را سانسور کامل کرده و به طور مطلق بایکوت نمودند تا اوضاع آنچنان که سیاستمداران و گردانندگان ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی می خواهند پیش برود و حمله به عراق در 19 مارس 2003 آغاز شود. حمله ای که تا امروز عظیم ترین خسارات مالی و جانی در یکی دو دهه اخیر را نه تنها به عراق و همسایگانش بلکه با به میدان آمدن گروههای تروریستی همچون داعش به کل جهان وارد ساخته اما همچنان سلاح های کشتار جمعی یعنی بهانه آغاز این جنگ کشف نشده است.

چند روز قبل یک فقره دیگر از آمارهای من درآوردی برخی از مراکز فرمایشی در غرب انتشار یافت که در آن، لیست به اصطلاح کشورهای دارای بیشترین سانسور مطبوعات درج شده بود و طبق معمول این دسته از آمارهای تحریف شده، ایران هم جزو 10 کشور آخر لیست بود! حالا با توجه به فیلم "اسرار رسمی" وکتابی که ماجرای واقعی"کاترین گان"را بیان کرده، به نظر می رسد همین یک فقره جرم یعنی پنهان کردن اسنادی که می توانست از جنگ و اشغال پانزده ساله و خانمان سوز عراق و خسارات و جنایات فجیع بعدی جلوگیری کند، برای رسانه های غربی کافی است که آنها را در زمره جنایتکارترین رسانه های تاریخ و حامیان جنگ و تروریسم به شمار آورد.


/ 0 نظر / 145 بازدید