تولید سلولهای بنیادی در قلب تهران

 


 

از مجموعه اسلام و علم ساخته تیم آزبورن

تلویزیون BBC

سال 2004

 

پرفسور جیم الخلیلی ، استاد فیزیک دانشگاه ساری بریتانیا:

"...من به موسسه رویان در تهران آمدم . اینجا در رابطه با سلول های بنیادی، نازایی و همانند سازی تحقیقات انجام می شود. وقتی فهمیدم در ایران اسلامی علومی که احتمالا بحث انگیز است، مثل تغییر ژن ها و همانند سازی توسط حکومت ایران تایید شده و حتی بودجه هم دریافت می کند، خیلی تعجب کردم..."


دکتر مهدی پیروز ، کارشناس موسسه رویان:

"یکی از استفاده هایش این است که وقتی قسمت کوچکی از قلب از کار می افتد که بالاخره به ایست قلبی منجر می شود، سلول های آن قسمت از قلب با سلول های همانند سازی شده، جایگزین می شود. یک استفاده دیگر همانند سازی در درمان ، ساختن حیوانی است که دارو مثلا در شیر اوست. یعنی اگر شیر آن حیوان را بخورد، داروی لازم را دریافت می کند."

 

پروفسور جیم الخلیلی:

"... با توجه به اینکه تحقیقات ژنتیک، مخالفان پر سر و صدایی در جوامع اروپایی دارد، من از اینکه در تهران این محققین، یک مدیران اسلامی و محبوب به خودشان را دارند، تعجب کردم..."

 

حجت الاسلام طاها مرغاتی یکی از همین مدیران است

"...ما اینجا در موسسه رویان؛ یک کمیته اخلاق پزشکی داریم و هر پروژه ای که پیشنهاد می شود، در این کمیته درباره اش تحقیق می شود و ما جوانب مختلف آن را در نظر می گیریم و آنها باید پروژه را برای ما توجیه کنند...."

 

پروفسور جیم الخلیلی:

"... من آنقدر در ژنتیک تخصص ندارم که بتوانم کیفیت کار موسسه رویان را بسنجم ولی یک موضوعی که می توانم بگویم، این است که اینجا خیلی راحت بودم مثل توی خانه خودم و در درون ساختمان آزمایشگاه برای پیدا کردن علاقه های مشترک؛ با هکماران دانشمندم خیلی راحت بودم..."


 توضیح:

۲۷ سال پیش در هشتم خرداد ماه سال ۱۳۷۰ مرکز جراحی محدود رویان با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج ‏های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده‌یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد. مرکزی که با گذشت ربع قرن از تاسیس آن به یکی از قطب‌های مهم پزشکی تولیدمثل و تحقیقات سلول‌های بنیادی در منطقه و جهان تبدیل شده است.

پژوهشگاه رویان از جمله معدود مراکز تحقیقاتی ایران است که به دلیل پژوهش های بنیادی در مرزهای دانش و دستاوردهایی چون دستیابی به توان تولید سلولهای بنیادی جنینی انسان پس از ۸، ۹ کشور پیشرفته و تولید نخستین حیوانات شبیه سازی شده در منطقه و برگزاری کنفرانس و جشنواره معتبر بین‌المللی در حوزه پزشکی تولیدمثل و سلول‌های بنیادی همواره مورد توجه مجامع علمی و رسانه های خارجی بوده و به موازات این موفقیتهای علمی در بعد کاربردی و ارائه خدمت به بیماران هم تحولی جدی در زمینه درمان ناباروری در کشور ایجاد کرده و هزاران خانواده ایرانی مستقیما از نتایج تحقیقات و خدمات آن بهره مند شده اند.

دکتر گورابی از موسسان و رییس سابق پژوهشگاه رویان از روند تأسیس و گسترش رویان می‌گوید که ۲۷ سال پیش به همت تعدادی دانشجوی جوان در فضایی ۱۲ متری در چهار راه حافظ تهران راه اندازی شد و امروز اعتبار و آوازه ای بین‌المللی یافته است.

پژوهشگاه رویان در زمینه خدمات درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و زیست‌فناوری موفقیت‌های زیادی را به نام خود ثبت کرده است که از جمله آنها تولد اولین کودک حاصل از روش باروری آزمایشگاهی IVF در تهران، تولد اولین کودک حاصل از روش میکرواینجکشن ICSI در کشور، تولد اولین کودک حاصل از روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی جنین (PGD) در ایران، استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قلبی ناشی از سکته برای نخستین بار در کشور، استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قرنیه چشم برای نخستین بار در کشور، تاسیس نخستین بانک خصوصی خون بند ناف نوزادان، تولید نخستین حیوان شبیه سازی شده خاورمیانه (رویانا)، تولد دو گوساله و سه بزغاله شبیه سازی شده، تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی انسانی (iPS)، استفاده از سلول‌درمانی برای بهبود و درمان بیماران ویتیلیگو برای نخستین بار در کشور، تاسیس نخستین بانک عمومی خون بند ناف، تولد اولین بزغاله تراریخته حاوی ژن تولید کننده فاکتور ۹ انعقادی خون انسان و تولد اولین بزغاله تراریخته حاوی ژن Tissue Plasminogen Activator (tPA) انسانی است.

/ 0 نظر / 80 بازدید