توریسم درمانی در ایران


موفقیت های درخشان ایران در افزایش تولیدات دارویی و خدمات پزشکی در دو دهه اخیر، بی تردید حاصل بکارگیری استعدادها و خلاقیت ها و توسعه ظرفیت های علمی و تخصصی درعرصه های متنوع علم و دانش وفناوری است. اين پيشرفتها سبب گردیده تا نظام سلامت ایران، وارد عرصه خدمت رسانی پزشکی به گردشگران سلامت نيز بشود .

در ماه مه 2010 اولین کنفرانس "توریسم درماني"در تهران با هدف معرفي توانمندی‌های ایران در این حوزه به کشورهای اسلامی بر گزار شد و چند ماه بعد، کنفرانس " توریسم سلامت " نیز توسط اتاق ایران و با حمایت بانک توسعه اسلامی، در نوامبر سال 2010 برگزار شد. در حال حاضر، ایران در شمار کشورهای پیشرو در صنعت توریسم درمانی است و همه ساله گردشگران زیادی از کشورهای جهان برای درمان به ایران سفر می کنند. بیشتر مراجعان، بیمارانی از کشورهاي اروپايي نظير انگلیس، سوئد و کشورهای خلیج فارس هستند.

براساس نتایج کنفرانس یاد شده و دیگر همایش هایی که در این ارتباط برگزار شده، استانداردهای بهداشتی در ایران منطبق با سطوح جهانی است که رضایت گردشگران را به همراه داشته است. علاوه بر اين،‌ جراحان و پزشکان ايراني از مهارت ها ي بالايي برخوردارند و همواره مورد تحسین همکارانشان از دیگر کشورها قرار گرفته اند. جراحان ايراني از جمله درعمل هاي حساس نخاعي، رتبه دوم کاشت نخاع استخوانی را در جهان دارند .از اين رو با وجود آنکه رقابت شدیدی میان کشورهای آسیایی در زمینه توریسم درمانی وجود دارد، ایران جایگاه خود را در میان ده کشور برتر جهان حفظ کرده و وزارت بهداشت ایران یادداشت تفاهم بین المللی نيز با کشورهای آسیایی برای افزایش همکاري در زمينه توريسم درماني امضا کرده است.

"پريم جاگياسي" رييس انجمن جهاني گردشگري سلامت، در نخستين كنفرانس گردشگري سلامت كشورهاي اسلامي که سال 1387 در بيمارستان رضوي شهر مشهد مقدس در شمال شرق ایران برگزارشد، گفت:

" صنعت توريسم درماني داراي يك سري اصول علمي و استاندارد هايي است كه براي جذب يك بيمار خارجي ضرورت دارد و ايران از اين استاندارد ها برخوردار است ."

 

درحال حاضر سالانه نزدیک به 100هزار بیمار با هدف گردشگری سلامت و درمان به ایران سفر می کنند و از خدمات پزشکی و جراحی های پیشرفته ایران بهره مند می شوند. انجام جراحی های باز قلب با وجود 60 مرکز جراحی قلب درایران، توجه بسیاری از پزشکان را به خود جلب کرده است. علاوه بر این، انواع پیوندهای قرنیه چشم و کلیه وعمل های پیچیده مغز و اعصاب و عروق باتوجه به وجود مراکز پیشرفته و مجهز و مهارتهای مطابق با استانداردهای جهانی پزشکی، سبب مراجعه بیماران زیادی از کشورهای مختلف به ایران شده است.

ایران درحال حاضر با بیش از چهار هزار جراحی عمل پیوند کلیه به روش اهداء کلیه، جزو پیشرفته ترین کشورها در دنیا است و از این جهت مقام سوم را در جهان دارد. همچنین ایران جراحی سرطان کلیه را نیز به روش لاپاراسکوپی (جراحی باز) و در بالاترین سطح در خاورمیانه انجام می دهد و ازاین جهت دارای تکنیک های منحصربه فرد در سطح جهان است .

مقالات ایران در این زمینه موفق به کسب بهترین جوایز جهانی شده است وهم اکنون با وجود 40 جراح زبده زن در میان جامعه پزشکی، زنان متخصص، مقام دوم جهان را بعد از آمریکا احراز کرده است.

/ 0 نظر / 44 بازدید