فرمول CIA برای هالیوود در "...و اینک آخرالزمان"

 

 پیچیده ترین سیستم پروپاگاندای جهان

 

"فرمول CIA  برای هالیوود" عنوان شانزدهمین قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 یکشنبه 4 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود.

در این قسمت به تماشای ادامه اسناد و تصاویر و فیلم های مستندی می نشینیم که حکایت از تسلط سیستم اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده بر کلیت هالیوود دارد. تاسیس مراکزی همچون MPS توسط سیسیل ب دومیل ( فیلمساز معروف تاریخ سینما و سازنده فیلم هایی همچون "سامسون و دلیله " و دو نسخه "ده فرمان" در سال های 1919 و 1956 ) که آوریل 1953 به عنوان مشاور مخصوص دولت در هالیوود منصوب شده بود، از نمونه تسلط یاد شده است. مرکز MPS با امکانات 135 پست خدماتی در 87 کشور جهان ، شبکه توزیع عظیمی برای فیلم و سینمای آمریکا ایجاد کرد تا آثار مطلوب نظر پنتاگون و CIA در سراسر جهان برپرده سینماها نقش ببندد.

گزارشات مخفی منتشر شده از سوی ماموران برجسته ای همچون سی دی جکسون ، کارلتون آلسوپ و ترنر شلتون  به خوبی نشان می دهد که CIA علیرغم همه ادعاهای دمکراسی آمریکایی و سینمای سرگرمی، تا چه اندازه نفوذ خود را بر صنعت فیلم و سینمای آمریکا گسترانده بود . این گزارشات حکایت از آن دارد که چگونه کار پیچیده ای دنبال شد تا تهیه کنندگان و استودیوها وادار شوند ، فرمولی را که سازمان CIA آن را "فرمول هالیوود" می خواند، بپذیرند. امروز این فرمول و نحوه القاء آن به کمپانی ها و تهیه کنندگان هالیوودی از اسناد افشاء شده بخش "ارجاع به نقشه هالیوود سازمان CIA"  و  براساس یادداشت های به عمل آمده سی دی جکسون در تاریخ 15 مه 1953 بدست آمده است. علیرغم سانسورهای شدیدی که کارشناسان طبقه بندی CIA در این مورد اعمال  کرده اند ، این مدخل تنها مدرک مستند شناخته شده ای است که نشان می دهد سازمان CIA برای رخنه در صنعت سینما، طرحی جامع و حساب شده ای در دست داشته است.

نقل قول هایی از کتاب فرانسیس ساندرس و دیوید ال راب ، نویسندگان و پژوهشگران معروف آمریکایی درباره هالیوود و سیستم کنترل آن از سوی مراکز اطلاعاتی و جاسوسی و نمایش اسناد مربوط به آن از دیگر بخش های قسمت شانزدهم از مجموعه "...و اینک آخرالزمان" است.

مجموعه "...و اینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای شبکه خبر تهیه شده است.

/ 0 نظر / 6 بازدید