برج ایفل و موزه لوور به تعطیلی کشیده شد

با اعلام فردا 8 دسامبر به عنوان دومین شنبه سیاه پاریس از سوی جنبش جلیقه زردها، با اعلام مسئولین برج ایفل و موزه لوور، این دو نماد گردشگری شهر پاریس برای اولین بار در تاریخ خود به طور اجباری به تعطیلی کشیده شدند.

خبرگزاری رویترز می گوید پلیس فرانسه ضمن توصیه به چندین موزه دیگر و همچنین مغازه ها و فروشگاههای خیابان شانزه لیزه برای تعطیلی فردا، اعلام کرده حدود 90 هزار پلیس برای مقابله با تظاهرات فردا در شهرهای مختلف فرانسه مستقر شده اند.

این درحالی است دولت امانوئل مکرون به خواسته اولیه جنبش جلیقه زردها، یعنی الغای طرح افزایش مالیات بر سوخت خودروها، ابتدا با تعلیق و سپس لغو کامل، عمل نمود. اما علیرغم این تصمیمات، جنبش فوق اعلام کرده که "پرده چهارم" اعتراضات سراسری خود را فردا 8 دسامبر آغاز خواهد کرد.

اعتراضات جلیقه‌ زردها در 4 هفته‌ گذشته موجی از ناآرامی، خشونت و سرکوب را در شهرهای مختلف به ویژه پاریس به همراه داشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌ زردها حمایت می‌کنند. براساس گزارش خبرگزاری ها، از زمان آغاز اعتراضات چهار نفر کشته و دهها نفر زخمی و صدها تن بازداشت شده‌اند. تصاویر خشونت ماموران پلیس در مقابل تظاهرکنندگان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

این درحالی است که بیشتر اعتراضات برروی بالارفتن هزینه های زندگی و اینکه اقشار بسیاری در فرانسه قدرت خرید خود را از دست داده اند، متمرکز بوده است. لازم به ذکر است که چندهفته پیش، طی گزارشی که از سوی موسسۀ فرانسوی ایپسوس (Ipsos) منتشر شد، اعلام گردید بیش از یک چهارم فرانسوی‌ها پول کافی برای خوردن میوه و سبزیجات تازه ندارند.

براساس خبری که در "یورو نیوز" از گزارش موسسه یاد شده انتشار یافت، ناامنی غذایی در فرانسه رو به افزایش است و برای بسیاری از شهروندان این کشور، داشتن وعده‌های غذایی سالم و متنوع به‌سختی ممکن است. بنا برگزارش این موسسه، جزییات آمار فوق که طی چند نظر سنجی از گروهی از شهروندان فرانسوی حاصل شده، نشان می دهد که 86 درصد از شرکت کنندگان اعلام کرده‌اند برای تهیۀ وعده‌های غذایی سالم و متعادل با مشکل مواجه هستند و این را نشانۀ فقر دانسته اند.

/ 0 نظر / 59 بازدید